piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Wichury, Zawieszenie Boeingów… – przegląd 11 marzec 2019

powalone drzewo

Po wichurach w Polsce pojawiły się problemy z dostawą prądu, ale to nic wobec kłopotów z elektrycznością, które w Wenezueli trwają już od czwartku.

Skutki wichur

Wichury, szalejące na przełomie niedzieli i poniedziałku, sprawiły, że strażacy państwowej i ochotniczej straży pożarnej ponad 4 tys. razy wyjeżdżali do skutków silnego wiatru. Najwięcej strażackich interwencji miało miejsce na południu Polski, gdzie wiatr poczynił duże szkody. W sumie od piątku do poniedziałku włącznie odnotowano 5582 interwencji.

Po nocy z niedzieli na poniedziałek wystąpiły problemy z dostawą prądu. Energii elektrycznej zostało pozbawionych niemal 400 tys. odbiorców.

Poszerzenie autostrady A2

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi podpisała umowę z wykonawcą analizy technicznej, która jest potrzebna, aby uzyskać decyzję środowiskową dla dobudowy trzeciego pasa ruchu na autostradzie A2 i by opracować Program Funkcjonalno-Użytkowy. Koncepcję techniczną na poszerzenie o trzeci pas od węzła Łódź-Północ do granicy z województwem mazowieckim ma wykonać Transprojekt Gdański za 2,48 mln zł brutto.

Prace badawcze mają potrwać najwyżej do 2021 roku. Ich koszt ma wynieść około 7 mld zł. Na samą realizację przewidziano do 3 lat. Prace mają odbyć się bez zamykania odcinka dla ruchu, a łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie około 600 mln zł.

zobacz także:  Wyższa płaca minimalna, Faktury dla paragonów z NIP-em

Boeingi czasowo zawieszone

Po tragicznym wypadku, do którego doszło w niedzielę, kiedy to Boeing 737 rozbił się niedaleko Addis Abeby, przez co śmierć poniosło 149 pasażerów i 8 członków załogi, etiopskie linie lotnicze Ethiopian Airlines poinformowały, że do odwołania uziemiły swoją flotę Boeingów 737 MAX 8, liczącą jeszcze 4 takie samoloty. Chociaż przyczyny lotniczej katastrofy nie są jeszcze znane, zdecydowano się na taki ruch jako dodatkowe zabezpieczenie.

Nieco wcześniej władze Chin poleciły krajowym przewoźnikom zawieszenie eksploatacji samolotów Boeing 737 Max, co oznacza czasowe wyłączenie z użytku około 60 maszyn. W niedzielnej katastrofie w Etiopii zginęło 8 obywateli Chin, stąd tak zdecydowana reakcja.

Ostrożność etiopskiego przewoźnika i chińskiego rządu bynajmniej nie dziwi, zważywszy że nie była to pierwsza katastrofa Boeinga 737 Max w ostatnim czasie. W październiku ubiegłego roku maszyna tego typu, lecąca z Dżakarty na Sumatrę, runęła do morza niedługo po starcie w odległości 15 km od brzegu. W tamtej katastrofie zginęło 189 osób.

Wenezuela – stan wyjątkowy

Wenezuelski parlament uchwalił wprowadzenie stanu wyjątkowego na terenie całego kraju. To rozwiązanie, zaproponowane przez tymczasowego prezydenta Juana Guaido i przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego, ma pozwolić na uporanie się z sytuacją wynikającą z awarii elektrycznej, która paraliżuje kraj już od czwartku.

zobacz także:  Dlaczego pracodawcy wolą zatrudniać mężczyzn? Czy opłaca zatrudniać się kobiety?

Brak prądu przyczynia się do pogarszania gospodarczego kryzysu. Transport, telekomunikacja, dystrybucja wody – z tym wszystkim są problemy. Wstrzymano lekcje w szkołach i działalność zakładów produkcyjnych. Według ekspertów problemy te są skutkiem awarii, do której doszło w elektrowni wodnej w Guri, której działanie zaspokaja 80% energetycznych potrzeb państwa.

Dodaj Twój komentarz