środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego – czy jest opłacalna?

zegarek ze wskazówkami

Jak można spłacić wcześniej kredyt hipoteczny? I czy warto to zrobić? Jakie mogą być tego konsekwencje?

Jak spłacić wcześniej kredyt hipoteczny?

Szybsza spłata kredytu hipotecznego jest możliwa. Można to zrobić na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest nadpłata. Chodzi o to, że spłacamy wyższą kwotę niż ta, która wynikała z wysokości raty kredytowej. Dzięki temu możemy albo obniżyć wysokość raty bez zmieniania terminu ostatecznej spłaty, albo właśnie skrócić okres kredytowania.

Drugą metodą jest przedterminowa spłata kredytu hipotecznego. Chodzi tu oczywiście o spłatę całkowitą.

Jakie są zalety wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego?

Jak szybsza spłata kredytu hipotecznego odbija się na naszym życiu? Nie ulega wątpliwości, że niesie ona ze sobą sporo pozytywnych skutków. Jednym z ważniejszych może być… poprawa naszego samopoczucia. Tak jest, w świecie finansów obracamy się wśród liczb i często zapominamy przez to o tym bardziej ludzkim wymiarze całej sprawy.

zobacz także:  Ranking kont dla firm Sierpień 2019

A przecież perspektywa konieczności spłaty kredytu, która będzie wisiała nad nami przez długie lata, jest pewnym ciężarem. Jest to dyskomfort, o którym może nawet nie myślimy na co dzień, ale podświadomie może kłaść się cieniem na naszym zwykłym życiu.

Z bardziej praktycznych skutków warto wspomnieć o redukcji kosztów. Jeśli zdecydujemy się na przedterminową spłatę kredytu hipotecznego, nie będziemy musieli już regulować odsetek od pożyczonego kapitału. Będziemy też mogli zrezygnować z innych bankowych produktów, które bywają nieraz sprzedawane z kredytem hipotecznym w pakiecie, takich jak na przykład karta kredytowa czy konto osobiste.

Spłacenie kredytu hipotecznego to też korzyść dla naszej zdolności kredytowej – gdybyśmy chcieli starać się o następny kredyt bądź pożyczkę, łatwiej nam będzie je uzyskać.

No i oczywiście również zabezpieczenie kredytu zostanie zwolnione. Bank zostanie wykreślony z hipoteki.

Jakie są wady wcześniejszej spłaty kredytu hipotecznego?

Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że wcześniejsze spłacenie kredytu hipotecznego to nie tylko plusy. Istnieją również pewne mankamenty takiego rozwiązania.

Nie bez przyczyny przecież spłacanie kredytu hipotecznego jest planowo rozciągnięte na długi czas. Banki liczą na dochód wynikający właśnie z tego, że od udzielonego kredytu będą mogły pobierać odsetki przez długie lata. Szybsza spłata kredytu hipotecznego jest im więc nie na rękę.

zobacz także:  Dociągnięcie mediów na działkę, czyli ile kosztuje uzbrojenie działki?

To dlatego w sytuacji wcześniejszego spłacenia kredytu hipotecznego, musimy najczęściej zapłacić dodatkową prowizję, która ma dla banku stanowić rekompensatę za utracone w przyszłości zyski. Trzeba zatem liczyć się z koniecznością takiej opłaty.

Obecnie sytuacja wygląda pod tym względem i tak lepiej niż kiedyś. W 2017 roku w życie weszła ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Tą ustawą prowizje pobierane ze przedterminową spłatę kredytu hipotecznego zostały ograniczone. Teraz prowizja może być pobierana maksymalnie przez trzy lata od rozpoczęcia spłaty i nie może przekroczyć trzech procent spłaconej kwoty.

komentarze 2

  1. Mateo pisze:

    Gdybym miał możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, to odczekałbym minimalny czas, po którym można to zrobić i nie wahałbym się. Nawet biorąc pod uwagę dodatkową opłatę, to lepiej mieć to z głowy, niż przez połowę życia musieć spłacać raty.

  2. hrabia_olaf pisze:

    Jeśli nie ma żadnych dodatkowych opłat za to, to na pewno się opłaca. Tylko trzeba dokładnie sprawdzić, jaką umowę z bankiem się podpisało.

Dodaj Twój komentarz