piątek, 24 maja 2024
HotMoney

Szkła kontaktowe – ile kosztują, jakie są rodzaje?

Soczewka w oku

Dla osób posiadających jakąkolwiek wadę wzroku, szkła kontaktowe stanowią nie lada wybawienie. Choć nie muszą być noszone codziennie, ratują sytuację podczas sportowych treningów czy ważnych spotkań, gdy okulary z różnych względów nie są Twoim sprzymierzeńcem. A ile kosztują soczewki? Jakie ich rodzaje można kupić i czy potrzeba jeszcze do nich czegoś więcej?

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe są bardzo cienkie, przezroczyste, należy nimi pokryć powierzchnię oka, dzięki czemu korygowana jest wada wzroku. Są bardzo elastyczne, dopasowują się do oka i co ciekawe – mogą zmieniać kolor tęczówki. Wtedy trzeba jednak kupić ich odpowiedni rodzaj. A co jest dostępne w sklepach?

Szkła kontaktowe dzieli się na twarde i miękkie. Te drugie należą do jednych z najpopularniejszych, natomiast pierwsze stosowane są w przypadku osób, które dodatkowo cierpią na inne dolegliwości, np. stożka rogówki.

W zależności od tego, jak długo mogą być stosowane, soczewki dzieli się jeszcze na jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne czy roczne. Czym się różnią? Po pierwsze, ceną. Im jest ich dłuższy termin przydatności, tym są tańsze. Jednak trzeba wiedzieć o tym, że nie każdy może nosić soczewki miesięczne czy roczne.

zobacz także:  Praca zdalna: gdzie szukać, jak zacząć?

Soczewki dzienne po całym dniu noszeniu ściąga się i wyrzuca. To komfortowe rozwiązanie, gdy są one tylko okazjonalną alternatywą do okularów. Natomiast każde szkła, które są stosowane dłużej niż dzień, trzeba po ściągnięciu odłożyć do specjalnych pojemniczków wypełnionych płynem do ich przechowywania. Tutaj warto wziąć pod uwagę, że istnieje duże ryzyko ich zgubienia.

Wyróżnia się jeszcze soczewki typu dzień/noc. Ich zaletą jest to, że nie trzeba ich ściągać przed snem, nie wysuszają się w tym czasie. Trzeba jedynie pilnować czasu na ich jednorazowego, który został określony przez producenta.

Ile kosztują szkła kontaktowe?

Ceny szkieł kontaktowych zależą m.in. od ich rodzaju, producenta. Mogą być też soczewki przeznaczone do specyficznych wad wzroku, takich jak astygmatyzm, i one będą droższe od tych zwykłych. A jakie są ich ceny?

Jeśli chodzi o szkła jednodniowe, to w tym zakresie występuje spore zróżnicowanie. Dlaczego? Ponieważ soczewki te sprzedawane są w różnych wariantach. Jednak najpopularniejszy z nich to opakowanie 30 szkieł kontaktowych, które może kosztować od 60 do 120 zł. Można natomiast przyjąć, że zwykle za jedną parę takich szkieł płaci się 4-5 zł.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny a wiek – maksymalny i minimalny wiek kredytobiorcy

3 sztuki soczewek dwutygodniowych kupisz już za ok. 20 zł. Jednak znacznie popularniejsze są opakowania zawierające 6 sztuk, których ceny zaczynają się od 50 zł. 6 sztuk soczewek miesięcznych to koszt ok. 60 zł. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę, że należy dokupić jeszcze pojemniczek oraz płyn do przechowywania szkieł.

Czy opłaca się kupić soczewki?

Dla wielu osób problematyczne może okazać się wkładanie soczewek. Nie jest to proste zadanie i wymaga wprawy – pierwszy raz warto tę próbę podjąć u okulisty, który doradzi, w jaki sposób zrobić to najlepiej.

Jeśli to jednak nie stanowi problemu, zdecydowanie opłaca się kupić soczewki, choćby te dzienne, które ratują życie w wielu sytuacjach. Ponadto, gdy już wiesz, jakie szkła powinieneś nosić, możesz je zamówić w internecie. Wtedy różnice w cenie są dość znaczące, co pozwala sporo zaoszczędzić.

1 komentarz

  1. okularnik pisze:

    Osobiście nie lubię sobie grzebać w oczach, a jak dodać do tego ryzyko zapalenia spojówek i cenę szkieł kontaktowych, to bez wahania wybierać okulary,

Dodaj Twój komentarz