środa, 29 maja 2024
HotMoney

Fundusz Trójmorza – czym jest i jakie inwestycje przyniesie?

globus

Coraz więcej słyszy się na temat Funduszu Trójmorza. Ciekawość wzbudza zwłaszcza fakt, że finansować ma inwestycje na terenie Trójmorza, które mają pomóc w zmniejszeniu różnicy pomiędzy Zachodem, a mniej rozwiniętymi obszarami Europy. Czym jest ów Fundusz Trójmorza? Czego po nim możemy się spodziewać?

Czym jest Fundusz Trójmorza?

Trójmorze to inicjatywa gospodarcza, która założona została w 2015 roku. Tworzy ją 12 państw, które znajdują się w pobliżu morza Bałtyckiego, Czarnego i Adriatyckiego. Są więc to: Polska, Czechy, Słowacja, Słowenia, Austria, Węgry, Chorwacja, Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa i Rumunia.

Trójmorze tworzą jednak nie rządy państw, a instytucje bankowe. W przypadku Polski jest to Bank Gospodarstwa Krajowego. W pozostałych krajach istnieją jego odpowiedniki – instytucje działające w formie banku rozwoju lub rządowej agendy.

Fundusz Trójmorza ma działać przez 30 lat. Co ciekawe, nie będzie miał stałej siedziby. Spotkania rady dyrektorów odbywać się będą rotacyjnie w każdym z krajów członkowskich.

zobacz także:  Leki, hormony... co znajduje się w pitnej wodzie?

Skąd pomysł na Fundusz Trójmorza?

Można powiedzieć, że jest to koncepcja oparta na działającym już pod egidą Komisji Europejskiej Funduszu Marguerite. Tworzy go pięć największych banków rozwoju w Europie — BGK, KfW, CDP, ICO, CDC, oraz EBI. Powstał w celu finansowania inwestycji infrastrukturalnych i energetycznych w poszczególnych krajach UE. Takie same działania ma mieć Fundusz Trójmorza, ale skupiać się na udogodnieniach w krajach Trójmorza.

Finansowanie Funduszu Trójmorza

Na budżet Funduszu Trójmorza złożą się kraje założycielskie, ale proporcjonalnie do ich możliwości. Na początek w budżecie Funduszu Trójmorza znaleźć się ma 5 miliardów euro. Środki te mają wygenerować inwestycje o wartości 100 miliardów euro.

Co ciekawe, Bank Gospodarstwa Krajowego jako inicjator Funduszu Trójmorza planuje przeznaczyć 10 procent początkowej sumy, czyli 500 milionów euro. Oczywiście Fundusz Trójmorza zawalczyć ma również o pieniądze z Unii z przyszłej perspektywy budżetowej. Zwłaszcza, że coraz mniej mówi się o tym, że będą w niej środki na wyrównywanie szans krajów Trójmorza.

Inwestycje Funduszu Trójmorza

Jeśli chodzi o inwestycje Funduszu Trójmorza, to można powiedzieć, że powoli realizowany jest szlak Północ-Południe Via Carpatia, który połączy Kłajpedę z portem w Salonikach. Docelowo mają być finansowane podobne europejskie projekty infrastrukturalne i energetyczne.

zobacz także:  Mieszkanie z kredytem - jak kupić?

Tak naprawdę lista wspólnych planów inwestycyjnych ma zostać przedstawiona podczas najbliższego szczytu. Obecnie każdy z 12 krajów przygotowuje własne pomysły, ale o transgranicznym znaczeniu.

Wśród propozycji z Polski ma być siedem projektów wskazanych wspólnie przez rząd i kancelarię prezydenta. Dotyczą przesyłu gazu, połączeń kolejowych, drogowych i rzecznych.

Kiedy odbędzie się szczyt krajów Trójmorza?

Najbliższy szczytu krajów Trójmorza odbędzie się w Bukareszcie w dniach 17-18 września. To właśnie wtedy instytucje bankowe wszystkich 12 państw podpiszą list intencyjny w sprawie powołania specjalnego wehikułu inwestycyjnego do finansowania strategicznych projektów infrastrukturalnych i energetycznych w regionie, nim będzie właśnie Fundusz Trójmorza.

1 komentarz

  1. mrozik pisze:

    Brzmi rzeczywiście ciekawie, ale że stoją za tym instytucje bankowe, to nie wiem co z tego wyjdzie, choć może przemawia za mną uprzedzenie. Liczę, że jednak projekt ten rzeczywiście wypali i będzie z korzyścią dla każdego z państw.

Dodaj Twój komentarz