środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztują soczewki roczne, miesięczne, dzienne? Co jest wygodniejsze, bardziej opłacalne?

Mężczyzna i oko

Soczewki kontaktowe to duża wygoda w stosunku do okularów, ale też i koszty. Mamy kilka rodzajów soczewek, a jednym z podstawowych podziałów dotyczy czasu ich noszenia. Jaki ma to wpływ na cenę? Co bardziej się opłaca?

Jak dobrać soczewki kontaktowe?

Żeby odpowiednio dobrać soczewki kontaktowe, należy przede wszystkim udać się do okulisty. Sprawdza on ostrość wzroku, ustala refrakcję, dokonuje pomiaru krzywizny rogówki, sprawdza przedni odcinek oka oraz ocenia on wydzielanie łez. Wpływa to nie tylko na dobór konkretnego typu soczewek, ale i to czy w ogóle można je nosić. Same soczewki z kolei można podzielić na kilka typów, jak miękkie, sztywne gazoprzepuszczalne oraz twarde. Podział widoczny jest także ze względu na typ wady (sferyczne, toryczne, multifokalne i kolorowe). Istnieje też rozróżnienie ze względu na materiał oraz rzecz jasna na czas noszenia. Najpopularniejsze są obecnie soczewki częstej wymiany jak te jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne, ale ile właściwie kosztuje ich stosowanie?

zobacz także:  Podatek Belki dla inwestujących w kryptowaluty

Ile za opakowanie soczewek kontaktowych?

Cena soczewek kontaktowych będzie zależała od kilku czynników: wielkości opakowania, częstość noszenia, a także potrzebę pielęgnacji. Soczewki jednodniowe sprzedawane są zazwyczaj w opakowaniach po 30 i 90 sztuk (albo więcej), soczewki dwutygodniowe i miesięczne są w opakowaniach po 3 i 6 sztuk. Są jeszcze soczewki roczne, które jednak rzadko można spotkać na rynku i sprzedawane są po jednej sztuce. Jak wygląda to cenowo? Oczywistym jest, że na dłuższą metę i przy niewielkim budżecie, te o dłuższym terminie będą tańsze. Koszt soczewek jednodniowych to około 45-200 zł za opakowanie (w zależności od wielkości i marki), dwutygodniowe i miesięczne wypadają podobnie cenowo, jednak w ich przypadku dochodzi wydatek w postaci płynu do pielęgnacji.

Ile kosztują soczewki kontaktowe?

Najdroższą opcją będą soczewki jednodniowe, szczególnie jeżeli nosimy je często. Jedno opakowanie 30 sztuk, czyli zestawu na cały miesiąc to koszt rzędu ceny opakowania, więc jeżeli zapłacimy za opakowanie 60 zł, to dzienny koszt użytkowania wyniesie nad około 2 zł albo i więcej. W stosunku rocznym cena ta więc będzie wysoka, ponieważ częściej trzeba je kupować, a może wzrosnąć jeszcze bardziej w momencie, gdy ma się różne wady wzroku na każdym z oczu.

zobacz także:  COP24 – światowy szczyt klimatyczny w Katowicach. Czy zmieni się coś w energetyce?

W przypadku soczewek dwutygodniowych i miesięcznych kwoty te systematycznie maleją i są liczone w okolicach złotówki, w zależności o częstości noszenia, wielkości opakowania i marki – zwykle za 6 sztuk należy zapłacić 50 zł. Soczewki roczne to jednorazowy zakup, a choć z nazwy można je nosić przez 12 miesięcy, czasem konieczna jest wcześniejsza wymiana – soczewki roczne kosztują około 200-300 zł.

Jakie soczewki bardziej się opłacają?

Najwygodniejszą opcją są z pewnością soczewki jednodniowe, nosi się je jeden dzień, a potem po prostu wyrzuca. Cenowo jednak wychodzą najwięcej – wyjątkiem jest sporadyczne noszenie, na przykład na przemian z okularami kilka razy w miesiącu. Przy stałym noszeniu, koszt ich użytkowania może okazać się zbyt wysoki. Soczewki długoterminowe są wygodne i wychodzą relatywnie taniej, ale trzeba doliczyć płyn do pielęgnacji soczewek, który kosztuje ok. 20 zł. Należy go jednak wymienić po dwóch-trzech miesiącach, w skali roku wydatek ten sięga nawet 100 zł. Mimo wszystko zakup większych opakowań wychodzi taniej, bo starcza na dłużej. Soczewki roczne rzadko są wybierane do tego trudne w pielęgnacji, przez okres ich użytkowania może się znacząco skrócić, przez co potencjalna korzyść ich noszenia może okazać się nieopłacalna.

zobacz także:  Jak ubezpieczyć mieszkanie? Popularne oferty ubezpieczeń majątkowych

Warto pamiętać jednak o tym, że koszt noszenia soczewek zależy od wielu czynników, co może pociągnąć za sobą określone koszty. Częste użytkowanie dziennych, ale wygodnych soczewek może kosztować nas więcej niż wymiana soczewek miesięcznych raz na jakiś czas. Wada wzroku także będzie miała znaczenie, zdecydowanie droższe są soczewki progresywne, później toryczne i najtaniej wychodzą sferyczne.

Gdzie kupić tanie soczewki kontaktowe?

Zdecydowanie najłatwiej będzie szukać w internecie, gdzie mamy znacznie większy wybór sklepów i marek i często też bardzo szeroki rozstrzał cenowy. Często wiele promocji można znaleźć także na aukcjach internetowych, ale sklepy także je organizują. W przepadku sklepów stacjonarnych, ceny soczewek są zazwyczaj wyższe, jeżeli więc nie chce się przepłacać, w pierwszej kolejności należy rozeznać się w ofercie rynkowej.

komentarze 2

  1. okularnica pisze:

    Wygląda na to, że okulary są znacznie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, a do tego ryzyko zapalenia spojówek jest niewielkie. Chyba póki co nie przekonam się do soczewek.

  2. wesoła pisze:

    Najlepsze są ponoć dzienne, one zmniejszają ryzyko problemów z oczami. Ja kupuję akurat w Vision Express 4 opakowania w cenie 3 i to się akurat bardzo opłaca. No ale w sklepach internetowych też można taniej dostać soczewki.

Dodaj Twój komentarz