piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Świadczenia socjalne w USA – z czego korzystają Amerykanie? Kiedy mieszkaniec USA może ubiegać się o pomoc socjalną?

Dziewczyna na tle flagi

Ameryka już dawno przestała być rajem, w którym można dorobić się pokaźnej fortuny. Najboleśniej przekonują się o tym nie tylko imigranci, ale i sami mieszkańcy USA, którzy coraz częściej żyją w nędzy i muszą przetrwać za kilka dolarów dziennie. Nie sprzyja też polityka obecnego prezydenta, który chce pomoc ukrócić. Na jakie świadczenia socjalne mogą więc liczyć mieszkańcy USA?

Sytuacja materialna Amerykanów

Mimo, że USA to jeden z najbogatszych krajów na świecie, nie oznacza to, że nie żyją tam ludzie biedni. Wręcz przeciwnie – jest ich coraz więcej i wszystko wskazuje na to, że sytuacja ta może się głównie pogarszać. Przerażająca jest skala biedy, ale też sytuacja dzieci. Coraz częściej są one niedożywione, co przekłada się na ich zdrowie.

Z inicjatywy byłego prezydenta – Baracka Obamy, sytuacja najbiedniejszych uległa niewielkiej poprawie. Dofinansowano programy pomocy, wśród których były bony żywnościowe, tanie obiady w szkołach, zasiłki pieniężne dla dzieci czy darmowa opieka medyczna (Medicaid). Wciąż jednak Ameryka przeznacza niewiele środków na walkę z biedą, a obecny prezydent – Donald Trump, chce fundusze te jeszcze zmniejszyć.

zobacz także:  Jak sfinansować start-up?

Zasiłki dla bezrobotnych w USA

Mieszkańcy USA mają możliwość skorzystania z zasiłków dla bezrobotnych, jednak pomoc ta świadczona jest na określonych zasadach. Przysługują one jedynie tym, którzy w ciągu 2 lat od otrzymania pierwszego zasiłku, podejmą pracę. Z tej formy pomocy korzysta około 25% Amerykanów, którzy egzystują poniżej progu ubóstwa.

Food Stamps Program

Najpopularniejszym programem, z którego korzysta wielu Amerykanów, ale i upoważnionych do tego imigrantów, jest Food Stamps Program. To nic innego jak kartki upoważniające do zakupu żywności w określonych sklepach. Bywa, że niektóre stany mają swoje bony żywnościowe, które są pokrywane z funduszy stanowych i mają inne kryteria przyznawania takiej pomocy. Starać się o takie wsparcie mogą osoby mające wskazany dochód oraz imigranci, którzy mają określony status imigracyjny i są w USA przez konkretny czas.

Temporary Assistance for Needy Families

TANF to program federalny tymczasowej pomocy dla rodzin potrzebujących. Przyznaje on środki stanom na zapewnienie pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują. Zakłada on też wsparcie, jeżeli chodzi o zatrudnienie osób z takich rodzin. Korzystać z programu mogą nie tylko mieszkańcy USA, ale również imigranci, jednak ich kwalifikacja do TANF zależna jest od statusu imigracyjnego, długości pobytu oraz osiąganych dochodów.

zobacz także:  Co kupić dziewczynie na urodziny?

Świadczenia socjalne w konkretnych stanach USA

Programy federalne to jedno, ale każdy stan może mieć własne stanowe programy pomocy dla najbardziej potrzebujących. Mogą być one oczywiście między sobą zróżnicowane, tak samo jak różne mogą być wymagania co do przyznania wsparcia. Przykładowo, mieszkając w Nowym Jorku można liczyć na pokaźną pomoc ze strony władz stanowych. Wśród takich świadczeń są m.in. dopłaty do mieszkania, opłaty rachunków za media, finansowanie opieki nad dziećmi czy opłacanie jadłodajni.

Dodaj Twój komentarz