niedziela, 26 maja 2024
HotMoney

Serwis komputerów, ile kosztuje naprawa dysku twardego w laptopie?

Dysk twardy

Zepsuł Ci się dysk twardy w laptopie lub klawiatura nie działa? A może chcesz odzyskać dane, które zostały usunięte podczas formatowania komputera? Zanim zgłosisz się do serwisu, sprawdź, ile takie naprawy będą Cię kosztowały.

Jak wybrać serwis komputerów?

Chcielibyśmy zacząć od kwestii podstawowej, czyli od tego, jak wybrać serwis komputerowy. Gdy konieczna jest natychmiastowa naprawa, większość osób szuka specjalistów, których firma znajduje się najbliżej ich miejsca pracy/zamieszkania. Jednak taki przypadkowy wybór może zakończyć się przedłużającą się naprawą lub nawet… pogorszeniem awarii. Na co więc zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności zwróć uwagę na to, czy w danym serwisie wykonywana jest darmowa wycena kosztów usługi. Jeśli nie – omijaj go szerokim łukiem. Porównaj też cenniki. I nie chodzi o to, żeby zdecydować się na specjalistę, który się najwyżej ceni lecz by unikać tych miejsc, w których koszty napraw są sztucznie zaniżane. Najpewniej nie znajdziesz tam praktyków z wieloletnim doświadczeniem.

zobacz także:  Co można i co warto ubezpieczyć?

Oczywiście sprawdź też opinie w internecie. Z przymrużeniem oka czytaj te skrajne (może to być opłacona reklama lub nieuczciwe działania konkurencji), skup się na tych, które jak najszerzej opisują cały „kontekst” naprawy.

A ile zapłacisz za poszczególne usługi?

Ile kosztuje naprawa dysku twardego w laptopie?

Do serwisów komputerów najczęściej zwracają się klienci, których dysk twardy w laptopie uległ awarii. I w tym wypadku trzeba bardzo uważać i dokładnie czytać opinie o specjalistach. Dlaczego? Ponieważ nieuczciwi serwisanci mogą stwierdzić, że naprawa jest nieopłacalna, dlatego oni wymienią dysk na nowy w korzystnej cenie lub wręcz przeciwnie – nie poinformują Cię, że nie opłaca się już z nim nic robić, w zamian inkasując należność za każde podjęte (choćby nieskuteczne) działanie.

A ile kosztować może sama naprawa? To już zależy od stopnia uszkodzenia dysku czy też jego rodzaju. Ceny w tym zakresie mogą dochodzić nawet do 200-300 zł, dlatego czasami zaleca się wymianę tej części na nową. Ale jak już zostało to wspomniane – wszystko zależy od konkretnej sytuacji, dlatego najlepiej jest zgłosić się po bezpłatną wycenę.

zobacz także:  Urzędnicze absurdy - lista najciekawszych!

Kosztowne może okazać się też odzyskiwanie danych. Jeśli dysk jest uszkodzony, to ceny takich usług zaczynają się od ok. 100 zł, ale mogą wynosić nawet do kilku tysięcy złotych. Taniej jest, jeśli pliki zostały skasowane, np. w wyniku sformatowania dysku – wtedy zwykle zapłacisz do 200 zł.

Serwis komputerów – cennik

A jakich cen możesz spodziewać się w przypadku innych usług? Usuwanie wirusów nie kosztuje zwykle więcej niż 100 zł, wtedy też często instalowany jest program antywirusowy. Przydatne może okazać się też czyszczenie laptopów, przede wszystkim wiatraka i układu chłodzenia, co w zależności od stopnia dostępu do tych części kosztuje od 100 do 300 zł. Podobne widełki cenowe obowiązują także w przypadku wymiany gniazda zasilania czy wymiany tasiemki matrycy LCD.

Natomiast za czyszczenie zalanego laptopa zapłacisz od 70 zł do nawet 400 zł – wszystko zależy od tego, czy konieczna będzie także wymiana klawiatury.

Dodaj Twój komentarz