Od kilku dni pozycja rubla względem dolara słabnie, a wszystko przez wprowadzanie pierwszej transzy sankcji wobec Rosji. Wszystko wskazuje na to, że waluta mocarstwa jest najsłabsza od 2 lat. Mało tego, traci na tym również gospodarka Rosji. Za co Stany Zjednoczone wprowadzają sankcje, na czym one polegają i jaki mogą mieć wpływ na sytuację polityczną na świecie?
Rubel najsłabszy od kilku lat
Ostatnim razem rubel był na podobnym poziomie co teraz około 2 lat temu, chociaż jego notowania i tak powoli spadały od lutego 2018 roku. Tym razem jednak odpowiedzialne są za taki stan sankcje, o których zadecydował niedawno prezydent USA Donald Trump.
Sankcje USA na Rosję
Sankcje Stanów Zjednoczonych podyktowane są konkretnymi wydarzeniami. Rosja bowiem zdaniem wielu państw świata, złamała konwencję o zakazie stosowania broni chemicznej. Wiosną tego roku próbowano zamordować byłego podwójnego agenta Siergieja Skripala i jego córkę. Użyto do tego właśnie charakterystycznych dla Rosji substancji chemicznych. Atak ten miał miejsce w Wielkiej Brytanii, gdzie zamieszkała rodzina agenta. Ku zaskoczeniu Rosji, Skripalowie jednak przeżyli, a to dzięki intensywnej opiece medycznej brytyjskich specjalistów. Wiele krajów na świecie potępiło ten atak, a najbardziej zaognił się konflikt na linii Wielka Brytania – Rosja. Doprowadził on nawet do wydalenia niektórych dyplomatów. Z tego też względu USA zaczynają wprowadzać na Rosję konkretne sankcje.
Jakie sankcje są wprowadzane na Rosję?
Pierwsza transza sankcji obejmuje zakaz zezwoleń na eksport do Rosji dóbr o szczególnym znaczeniu dla bezpieczeństwa narodowego. Została ona wprowadzona 27.08.2018 r. Jeśli władze Rosji nie zapewnią, że nie użyją ponownie broni chemicznej i nie zgodzą się na kontrole ONZ, Stany Zjednoczone wprowadzą drugą transzę sankcji, które jeszcze bardziej uderzą w gospodarkę. Obniżą one rangę stosunków dyplomatycznych między tymi krajami, ale też dotkną zwykłych obywateli Rosji. Zawieszone zostaną loty Aerofłotu do USA i zostanie obniżony eksport i import konkretnych produktów.
Władze Rosji oczywiście nie przyznają się do zarzucanych czynów i nie boją się sankcji nakładanych przez USA, mimo że te osłabiają kurs rubla i mają niekorzystny wpływ na gospodarkę.
Ciekawe jak długo to potrwa i jak Rosja postanowi się odegrać. Takie sytuacje raczej nie przynoszą niczego dobrego nikomu. Patrzeć tylko na kolejny gospodarczy krach. A może konflikt na większą skalę?