poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Apple najdroższą marką na świecie – ile wynosi jej wartość rynkowa?

Komputer Apple

W czwartek po południu amerykańską giełdę Wall Street obiegła wiadomość, że technologiczny koncern Apple stał się właśnie najdroższą marką na świecie – jaką wartość rynkową osiągnął?

Apple – notowania na giełdzie

Wartość rynkowa amerykańskiego przedsiębiorstwa Apple przekroczyła w czwartek po południu polskiego czasu (02.08.2018 roku) 1 000 000 000 000 USD, czyli… bilion dolarów! To pierwsza w historii firma, której udało się osiągnąć ten poziom na giełdzie. Ponadto akcje spółki przekroczyły próg 207,05 dolarów. Nie bez znaczenia na ten wynik miał fakt, że we wtorek po zakończeniu sesji (tj. 31.07.2018 roku) przedstawiciele firmy Apple przedstawili wyniki kwartalne, a zysk netto okazał się wyższy, niż wskazywały na to przewidywania rynkowe.

A jak doszło do tego, że amerykańskie przedsiębiorstwo stało się gigantem w branży technologicznej?

Historia marki Apple

Firma Apple została założona przez nieżyjącego już dziś Steve’a Jobsa, który dziś nazywany jest wizjonerem i najbardziej charyzmatyczną postacią świata IT. Pierwszymi właścicielami marki byli trzej przyjaciele: Steve Jobsa, Steve Wozniak oraz Ronald Gerald Wayne, a jej siedziba mieściła się w… garażu. Jeszcze w tym samym roku powstał pierwszy komputer.

zobacz także:  Wielkie kryzysy finansowe w historii. Czy czeka nas kolejny kryzys finansowy?

Postępujący rozwój marki nastąpił w latach 80. To, co w głównej mierze cechowało produkty tej firmy, i co do dziś uważa się za ich największą zaletę, to prostota obsługi i intuicyjność.

W latach 90. Jobs zaprezentował nowy model komputerów osobistych – Macintosh, nazywanych później w skrócie Mac. Kolejne lata pokazują wzloty i upadki firmy, a gwałtowne zainteresowanie nią nastąpiło w 2007 roku, kiedy Jobs wypuścił telefony dotykowe – iPhone’y. To, co je charakteryzowało, to prostota, nowoczesny design oraz prestiż – ich posiadanie szybko stało się oznaką luksusu. W 2010 roku pojawiły się tablety – iPady, które w ciągu pierwszych 80 dni sprzedały się w 3 mln egzemplarzy.

W 2011 roku, w dniu śmierci Steve’a Jobsa, wartość firmy Apple wynosiła 300 mld dolarów. I w ciągu tych 7 lat, bazując na wizji założyciela, udało jej się osiągnąć status najdroższej marki na świecie.

Produkty Apple

Flagowymi produktami technologicznego koncernu Apple są komputery (Mac), tablety (iPad) oraz smartfony (iPhone), które są nieustannie udoskonalane, a najnowsze modele osiągają wysoką sprzedaż.

Na tym jednak nie kończy się oferta marki. Innymi, cieszącą się dużym zainteresowaniem gadżetami, są Apple Watch, czyli inteligentne zegarki oraz urządzenia i akcesoria do słuchania muzyki – popularne iPody do odtwarzania muzyki i bezprzewodowe słuchawki AirPods.

zobacz także:  Kredyt studencki - czym jest, jak go otrzymać?

komentarze 2

  1. jabłko pisze:

    Nie wątpię, że sprzęt marki Apple ma bardzo dobre parametry i wykonany jest z wysokiej jakości komponentów, ale wśród znajomych mam kilka osób, które pozbyły się iPhonów bardzo szybko, o twierdziły, że ich obsługa jest do niczego. Jak każdy sprzęt, ten też ma swoje wady i zalety, a płaci się głównie za renomę.

  2. Justyna pisze:

    Generalnie to Apple miało być sprzętem nie dla każdego. Teraz jednak widzę, że dla ludzi jest wyznacznikiem prestiżu. Nieważne jaki model, byle Apple. Są bardzo drogie, a w parametrach dorównują im tańsze urządzenia.

Dodaj Twój komentarz