piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Pierwszy Polak kandydatem na senatora Nowego Jorku – co trzeba wiedzieć o Sławomirze Platcie?

Empire State Building i amerykańska flaga

Chociaż Polacy coraz częściej mają swoich przedstawicieli w senatach stanowych USA, od 50 lat nie mieli go w tak ważnym dla Polonii ośrodku, jakim jest Nowy Jork. Wszystko wskazuje, że niebawem może się to zmienić, a to za sprawą Sławomira Platty, który już oficjalnie został kandydatem na senatora stanu Nowy Jork. Jaka była jego droga do tak ogromnego sukcesu i co trzeba wiedzieć o Polaku, który ma realne szanse na to, by zasiąść w senacie NYC?

Sławomir Platta – kim jest?

Sławomir Platta urodził się w Polsce i to tutaj ukończył studia prawnicze zdobywając tytuł magistra prawa cywilnego oraz kanonicznego. To właśnie w Warszawie, jeszcze podczas nauki, miał też prestiżową pracę w Amerykańskiej Agencji ds. Rozwoju Międzynarodowego. Postanowił jednak postawić wszystko na jedną kartę i wyjechać za ocean w wieku 24 lat. W USA Platta kontynuował także studia prawnicze na Uniwersytecie im. Frederica G. Levina na Florydzie.

Dziś Sławomir Platta prowadzi kancelarię „The Platta Law Firm”, która zlokalizowana jest w Nowym Jorku, tuż przy Wall Street. Sprawy podejmowane przez kancelarię dotyczą w znacznej mierze wypadków budowlanych.

zobacz także:  Polska odzyskała tzw. Archiwum Eissa! Jakie informacje się w nim znajdują?

Sławomir Platta a Pomnik Katyński

O Sławomirze Platcie wiele osób mogło usłyszeć przy okazji Pomnika Katyńskiego w Jersey City. Na początku bieżącego roku burmistrz miasta – Steven Fulop postanowił usunąć pomnik z dotychczasowego miejsca, co spotkało się z dezaprobatą Polonii oraz władz Polski. Poskutkowało to petycją w sprawie zostawienia pomnika i dążeniem do referendum, co wiązało się z uzyskaniem blisko 7000 podpisów. Inicjatorem w tej sprawie był właśnie mec. Sławomir Platta, który twierdził, że monument nadal powinien znajdować się w reprezentacyjnym miejscu, a nie na uboczu miasta. Podczas zbierania podpisów mnóstwo było niejasności, co poskutkowało nadzorem ze strony mecenasa, by wszystko odbywało się zgodnie z prawem.

Sławomir Platta a senat stanowy Nowego Jorku

W lipcu 2018 roku Platta oficjalnie ogłosił swój start w wyborach do senatu stanowego Nowego Jorku. Ubiega się on o miejsce w Albany z 15. NY District. Aby móc zgłosić swoją kandydaturę, Platta musiał uzyskać wymaganą liczbę podpisów mieszkańców Nowego Jorku, która wynosi 1000 głosów. Ostatecznie przedstawił w Board od Elections 3-krotnie większe poparcie. W swojej kampanii podkreśla, że jest dumnym Polakiem-Amerykaninem, który pierwszy raz w historii Nowego Jorku będzie walczył o posadę w senacie.

zobacz także:  Wpływ kredytów, pożyczek i innych zobowiązań na zdolność kredytową

Platta jest już obecny na liście wyborczej, ale na tym nie koniec jego zmagań o miejsce w senacie. Teraz czekają go spotkania z potencjalnymi wyborcami, których będzie musiał do siebie przekonać. Z myślą o kampanii powstała także specjalna strona internetowa (plattaforsenate.com), na której można zapoznać się z sylwetką kandydata i zobaczyć, jak wyglądała realizacja jego „American dream”.

Sławomir Platta kandyduje z ramienia Partii Republikańskiej. Prawybory odbędą się 13.09.2018 r. Jeśli Platta je wygra będzie musiał zmierzyć się z kandydatem Partii Demokratycznej – Josephem P. Addabbo Jr. w wyborach powszechnych 06.11.2018 r.

Dodaj Twój komentarz