wtorek, 28 maja 2024
HotMoney
koszt-przerejestrowania-samochodu

Zgodnie z prawem, właściciel pojazdu ma 30 dni na przerejestrowanie swojego nowo nabytego samochodu. A jak powinien to zrobić? Gdzie się zgłosić i jakie dokumenty trzeba przedstawić, aby przerejestrować pojazd? Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu w Polsce?

Przerejestrowanie samochodu – jak zacząć?

Koszt zakupu samochodu to nie jedyny wydatek związany z posiadaniem auta. Oprócz spłacania rat za kredyt samochodowy, będziesz musiał ponieść dodatkowe koszty, na przykład za przerejestrowanie nowo zakupionego pojazdu. Bez względu na to, czy kupiłeś nowy, czy używany samochód, musisz go zarejestrować. A jak to zrobić? Na początku musisz udać się do odpowiedniego wydziału komunikacji, w zależności od twojego miejsca zamieszkania. Należy tam przedstawić wszystkie wymagane dokumenty oraz dokonać płatności. Możesz zrobić to osobiście lub poprosić o pomoc pełnomocnika. O ile będzie nim twój małżonek, brat lub siostra to nie będziesz miał żadnych problemów, ale jeśli upełnomocnisz kogoś innego, będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości 17 złotych.

zobacz także:  Jak długo czeka się na kredyt hipoteczny? Przebieg wypłaty świadczeń

Dokumenty potrzebne do przerejestrowania auta

Jeśli kupiłeś używany samochód z Polski, to w wydziale komunikacji powinieneś złożyć wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu, w którym należy wpisać m.in. numer VIN, markę i model pojazdu. Można go wypełnić na miejscu lub zrobić to wcześniej przez stronę internetową urzędu. Kolejny ważny dokument to dowód własności pojazdu, może być to umowa kupna, akt darowizny, etc. W wydziale komunikacji należy złożyć także dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym przeglądem technicznym, dokument potwierdzający płacenie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC, a także stare tablice rejestracyjne. Co ważne, jeśli kupiłeś używany samochód, który jest zarejestrowany w tym samym powiecie co twoje miejsce zamieszkania, to nie musisz wymieniać tablic rejestracyjnych. Oczywiście oprócz dokumentów związanych z zakupionym pojazdem, powinieneś posiadać przy sobie dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający twoją tożsamość.

Ile kosztuje przerejestrowanie samochodu?

Jakie są koszty przerejestrowania samochodu? Rejestracja używanego samochodu zakupionego od polskiego właściciela wynosi 180,50 złotych. Na ten koszt składa się cena tablic rejestracyjnych (80 złotych), dowód rejestracyjny (54 złote), czasowe pozwolenie (13,50 złotych), nalepka legalizacyjna i kontrolna (31 złotych) oraz oplata ewidencyjna (2 złote). Te koszty dotyczą standardowych tablic rejestracyjnych, indywidualne „blachy” kosztują 1000 złotych.

zobacz także:  Praca za rajstopy... czyli jak nieuczciwi pracodawcy płacą pracownikom?

Droższe okaże się także przerejestrowanie samochodu zza granicy. Trzeba wtedy doliczyć 75 złotych za kartę pojazdu, czyli dokument, który zawiera całą historie twojego samochodu i jest niezbędny do wydania dowodu rejestracyjnego.

Przerejestrowanie samochodu nie jest aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Wiele formalności możesz załatwić przez internet. Jednak najwięcej czasu zazwyczaj zajmuje czekanie w kolejce w wydziale komunikacji.

Dodaj Twój komentarz