sobota, 13 kwietnia 2024
HotMoney

Internet – od czego się zaczęło? Ciekawostki o początkach internetu

Internet na tablecie i komputerze

Internet to coś, bez czego nikt z nas nie mógłby normalnie funkcjonować. Towarzyszy nam codziennie i przy praktycznie każdej najmniejszej działalności. Często zastanawiamy się nad tym, jak kiedyś ludzie mogli bez internetu żyć. Mogli, jak najbardziej, ale jak to się stało, że on powstał? Jak to się stało, że internet stał się naszą codziennością?

Kiedy powstał internet?

Sama koncepcja internetu powstała dosyć wcześnie bo w latach 60. XX wieku. Powstała wówczas praca projektującą wytrzymałą sieć cyfrową do transmisji danych, która wykonana została na zlecenie sił zbrojnych USA przez Paula Barana, amerykańskiego informatyka polskiego pochodzenia. Bo takie właśnie były początku internetu – wojskowe. Szykowano się na wybuch III wojny światowej i prowadzono badania z zakresu szybkiego przesyłu informacji. Pierwsza taka sieć połączeń powstała w 1969 roku jako eksperyment armii na Uniwersytecie Kalifornijskim. Był to ARPANET, bezpośredni poprzednik współcześnie znanego nam internetu. Takie były początki.

zobacz także:  Kuriozalne ubezpieczenia, które oferują ubezpieczyciele, może jednak warto?

Kiedy został wysłany pierwszy email?

Początku internetu to przede wszystkim eksperymenty na niewielką skalą, najczęściej na jednym zamkniętym terenie, przeważnie uniwersytetów lub połączenia pomiędzy uniwersytetami. O ile za same narodziny internetu uznaje się rok 1969, kiedy to udało się przesłać aż 2 litery, po czym system się zawiesił, tak po późniejszych badaniach i ciągłym ulepszaniu systemu, w 1971 roku udało się wysłać pierwszą wiadomość email. Nie było to też szczególnie spektakularne osiągnięcie, ponieważ wiadomość została przesłana aż do komputera obok, a jej treść zawierała pierwszą linię z klawiatury (QWERTYUIOP). Wtedy też po raz pierwszy w adresie korespondencji użyto znaczka @, który miał jednoznacznie odróżniać wiadomości z nowej sieci, od wiadomości standardowych. Pierwsza emilowa skrzynka dyskusyjna powstała w 1975 roku, a pierwszy spam pojawił się w 1978 roku.

Kiedy powstały emotikony?

Jedną z ciekawostek związanych z internetem z pewnością będą także emotikony, które tak chętnie są używane przez nas obecnie. Pierwsza taka emotikona została użyta przez Kevina McKanzie w 1979 roku. Była to jedna z propozycji, za pomocą której możliwe było wyrażanie emocji. Co ciekawe, pomysłodawca użył w tym celu popularnego „uśmieszku”, który o dziwo został użyty jako ironię.

zobacz także:  Jak płacić telefonem? Transakcje zbliżeniowe przy pomocy smartfona

Jacy byli poprzednicy współczesnego internetu?

Zanim została stworzona przeglądarka WWW, wcześniej sieci internetowe były bardzo małe i na niewielką skalę, zazwyczaj też tylko do użytku naukowców. Pierwszą taką siecią był wspomniany wcześnie ARPANET, który był kamieniem milowym dla powstania internetu. Jego następcą, a konkretnie siecią rozwijającą się niezależnie był USENET, który łączył ze sobą dwa uniwersytety i początkowo był grupą dyskusyjną. Rozwijał się znacznie szybciej, a w 1982 roku został połączony z siecią ARPANET. Obecnie Usenet jest ogólnoświatową grupą dyskusyjną, dostępną przez współczesny internet.

Projekt Word Wide Web pojawił się z 1989 roku, wtedy też rozpoczęto pracę nad tworzeniem protokołów. Początkowo miał to być projekt dla ulepszenia działalności CERN-u. Pierwsza strona internetowa powstała w 1990 roku, w 1992 powstała pierwsza graficzna przeglądarka WWW o nazwie Mosaic. Na rynek komercyjny, przeglądarka trafiła 1994 roku.

1 komentarz

  1. online pisze:

    Nie ma się co oszukiwać, współczesny świat bez internetu by się załamał. Ja jednak tęsknię do czasów, kiedy nie było dostępu do internetu, przynajmniej w Polsce. Mało kto miał komputer, czy komórkę, a co dopiero internet. Inaczej wyglądało wtedy dzieciństwo, ludzie spędzali ze sobą więcej czasu… Strasznie szybko nastąpiła ta zmiana.

Dodaj Twój komentarz