czwartek, 21 listopada 2024
HotMoney

Projekt kuchni i porada architekta: ile kosztuje, czy warto?

biała kuchnia

Wbrew pozorom, w kuchni spędza się wiele czasu. Co ważne, aby komfortowo się w niej gotowało, piekło, należy dobrze ją zaprojektować. Tak, by było miejsce do przechowywania, przygotowywania potraw i ich przyrządzania. Kuchnia musi być nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczna. Czy w związku z tym warto powierzyć jej zaprojektowanie architektowi?

Dlaczego warto wykonać projekt kuchni?

Warto zrozumieć, że nie ma jednego uniwersalnego sposobu na funkcjonalne, a więc ergonomiczne i estetyczne urządzenie wnętrza kuchni. Chociaż są ogólne zasady, jak na przykład ta dotycząca trójkąta roboczego, to jednak w każdym pomieszczeniu przyjmie ona nieco inne oblicze. Znaczenie ma wielkość pomieszczenia, fakt czy jest ono otwarte na inne, jak i od stylu życia.

Doświadczony projektant będzie umiał to wszystko pogodzić. Nie będzie dla niego stanowiło trudności połączenie ergonomii z oczekiwaniami estetycznymi. Co więcej, zdolny projektant będzie w stanie podsunąć ciekawe rozwiązania. Uda mu się również uwzględnić oczekiwania wszystkich domowników, przeanalizować je i zastanowić się nad wszystkimi za i przeciw.

zobacz także:  Nowe stawki VAT, Złoża bursztynu... - przegląd 13 marzec 2019

Bardzo często to w głowie projektanta wszystko nabiera formy. Styl, rodzaj wyposażenia, kolory i materiały tworzą wspólne dzieło. Projekt kuchni nie jest bowiem tylko i wyłącznie rozmieszczeniem szafek. Uwzględnia całość pomieszczenia. Projektant dobiera szafki, blaty, płytki ścienne i podłogowe, AGD, a także dekoracje i inne z pozoru drobiazgowe rzeczy.

Bywa i tak, że to projektant jest w stanie szerzej podjeść do sprawy. Skupia się nie tylko na tym, co zastane. Szuka rozwiązań, np. poprzez przeniesienie mediów czy wyburzenie lub wręcz przeciwnie – postawienie ściany.

Ile kosztuje projekt koncepcyjny?

Bardzo często pierwsza rozmowa z architektem jest darmowa. Opiera się bowiem na rozpoznaniu oczekiwań klienta. To właśnie wtedy można ustalić zakres prac i podpisać umowę. Warto to zrobić, by być pewnym, że nie zostanie się w krótkim czasie pozostawionym na lodzie.

Na początku architekt powinien przygotować projekt koncepcyjny. To często kilka układów funkcjonalnych. To one mają zwizualizować klientom efekt końcowy. Widać w nich materiał i kolor obudów oraz frontów, rodzaj blatu, oświetlenia, AGD. To oczywiście w opcji 3D. W projekcie 2D widać wymiary mebli i rysunki dla potrzeb budowlanych.

zobacz także:  Raty 0 procent, czy zawsze jest to zero procent gdy kupujesz sprzęt na raty w sklepie?

A ile kosztuje projekt koncepcyjny? Najczęściej zapłacić za niego należy około 70 złotych za metr kwadratowy. Czasami jest to opłata za pomieszczenie i wynosi 300-1000 zł.

Ile kosztuje projekt kompleksowy kuchni?

Gdy wiadomo już, że któraś z propozycji jest tą, na której nam zależy, wówczas możemy zgłosić się do architekta z prośbą o wykonania projektu kompleksowego. Tutaj cena jest wyższa, bo minimum 100 zł za metr kwadratowy. Nie ma co się dziwić. Wymaga od architekta wiele pracy.

Klient dostaje rysunki koncepcyjne, model 3D i wizualizację, rysunki dla potrzeb budowlanych, szczegółowe informacje na temat doboru materiałów i sprzętów AGD. Tutaj nie są przygotowywane układy szafek, ale też projektowane jest rozmieszczenie punktów świetlnych, punktów elektrycznych, układu posadzki, wykończenia ścian, sufitów podwieszanych, ozdób okien i innych dekoracji.

Dodaj Twój komentarz