środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Prawo jazdy B1 – ile kosztuje, czym można jeździć?

Dziewczyna na samochodzie

Aby poruszać się po drodze pojazdem mechanicznym, konieczne jest posiadanie prawa jazdy w określonej kategorii. Tych kategorii mamy kilka, a obok standardowej kategorii B, jest jeszcze ta o oznakowaniu B1. Czym jest? Na jakie pojazdy daje uprawnienia? Ile kosztuje zrobienie prawa jazdy kategorii B1 i ile to kosztuje?

Jakie uprawnienia daje kategoria prawa jazdy B1?

Posiadanie prawa jazdy z kategorią B1 uprawnia do kierowania pojazdem czterokołowym, z wyjątkiem motocyklu, samochodu osobowego oraz ciężarowego, którego waga nie przekracza 550 kg przy przewozie rzeczy oraz 400 kg dla przewozu osób. Daje to także zezwolenie na poruszanie się pojazdami z kategorii AM, czyli motorowerem oraz czterokołowcem lekkim. Co ważne, aby otrzymać prawo jazdy ne tę kategorię, można mieć 16 lat i zgodę co najmniej jednego opiekuna.

zobacz także:  Gdzie Auchan zastąpił Real? Sklepy Auchan w Polsce

Jak odbywa się kurs na prawo jazdy kategorii B1?

Przed rozpoczęciem kursu trzeba wykonać badania lekarskie o braku przeciwwskazań, a potem udać się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta by uzyskać Profil Kandydata na Kierowcę. Razem z nim oraz zgodą od rodziców udaje się do szkoły jazdy, gdzie odbywa się kurs teoretyczny (30h) i praktyczny (30h), po ich zaliczeniu trzeba udać się na egzamin państwowy. Przebieg egzaminu nie jest rejestrowany, ponieważ w pojazdach nie ma kamer.

Ile kosztuje prawo jazdy kategorii B1?

Nie jest to wcale taki mały koszt, jak mogłoby się zdawać. Cena kursu wynosi około 1,5 tysiąca zł, ale nie jest to kwota stała, ponieważ wiele może zależeć od miejscowości i szkoły jazdy. Do tego trzeba także doliczyć koszty badań lekarskich oraz egzaminu, a także udostępnienie pojazdu (często koszt ten wliczony jest w opłatę kursu). Za egzamin teoretyczny trzeba zapłacić 30 zł, natomiast za praktyczny – 170 zł. Całość więc wynosi 200 zł. W większości przypadków, młodym ludziom, przez ukończeniem 18 roku życie nieszczególnie opłaca się robienie tego typu prawa jazdy.

zobacz także:  Propozycje reform UE, McDonalds nie dla szkół... - przegląd 21 maj 2019

Czym można jeździć z prawem jazdy kategorii B1?

W przepisach widnieje określenie „czterokołowiec” oraz konkretna waga. Co kryje się pod tym pojęciem? W praktyce, w Polsce nie ma zbyt wielu pojazdów, które spełniałyby te wymagania. Najczęściej wymienia się wśród nich quady, a nieliczne samochody oferowane na rynku są też bardzo drogie. Są to tak zwane mikrosamochody, małe i lekkie, które jednocześnie nie cieszą się dużą popularnością. Większość osób robiących tę kategorię prawa jazdy od razu przesiada się na samochody osobowe (co jest zabronione), a w razie przyłapania grozi im 300 złotych mandatu i ewentualne problemy z odszkodowaniem z ubezpieczenia komunikacyjnego w razie wypadku. Dodatkowo czterokołowce są mniej bezpieczne w stosunku do pełnoprawnych osobówek.

Jakie są zalety prawa jazdy kategorii B1?

Ta kategoria prawa jazdy nie cieszy się dużą popularnością, nie ma wielu szkół jazdy, które mają ją w swojej ofercie, a niewielka liczba dostępnych pojazdów i wysoka ich cena jeszcze bardziej zniechęca. Jakie są jednak zalety? Przede wszystkim można poruszać się po drogach jako pełnoprawny uczestnik ruchu bez nadzoru rodziców, nie mając ukończonych 18 lat. Po drugie, posiadając tę kategorię o wiele łatwiej jest później zdać standardowe prawo jazdy kategorii B, ponieważ trzeba wówczas zdać jedynie egzamin praktyczny bez egzaminu teoretycznego i po wcześniejszym 20 h szkoleniu też tylko praktycznym.

zobacz także:  Czy warto założyć wspólne konto bankowe?

komentarze 2

  1. Gigi pisze:

    Nie widzę sensu tworzenia tego typu kategorii prawa jazdy, to totalnie niepraktyczne, pewnie mało kto w ogóle decyduje się zdawanie egzaminu na B1.

  2. mania pisze:

    a czemu Twoim zdaniem jest to bez sensu? Przecież im wcześniej ktoś nauczy się jeździć, tym lepiej. Jedynym ograniczeniem jest tu tylko posiadanie takiego pojazdu, jakim można poruszać się mając prawo jazdy kategorii B1.

Dodaj Twój komentarz