czwartek, 13 czerwca 2024
HotMoney

Praca w Hiszpanii? Czy warto szukać pracy w Hiszpanii?

Widok na Barcelonę

Szukanie pracy za granicą jest częstym zjawiskiem. Dla niektórych wyjazd z kraju jest życiową przygodą i potrzebna jest im praca tylko na jakiś czas, np. okres wakacyjny, dla innych jest to konieczność ze względu na sytuację życiową w jakiej się znaleźli. Niezależnie od tego, jaki jest powód opuszczenia Polski, jeśli planujesz wyjazd do Hiszpanii, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł, w którym odpowiemy na pytania związane z poszukiwaniem pracy w tym kraju.

Czy warto szukać pracy w Hiszpanii

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, gdyż bardzo dużo zależy od tego, jaka jest nasza motywacja do poszukiwania pracy w Hiszpanii. Bez wątpienia jest to niezwykle piękny kraj, który przyciąga ludzi z całego świata wspaniałą architekturą, ciekawymi zabytkami, pyszną kuchnią i fascynującą kulturą. Jeśli więc chcemy poznać lepiej ten kraj, a być może zamieszkać w nim na stałe, to na pewno warto szukać tam pracy. Nie jest to jednak miejsce, które oferuje szczególnie wysokie zarobki w porównaniu z polskimi, trzeba również pamiętać o tym, że niedawno Hiszpania zmagała się z poważnym kryzysem ekonomicznym. Poziom bezrobocia na tę chwilę powoli spada, jednak wciąż utrzymuje się na dość wysokim poziomie.

zobacz także:  Ile kosztuje ubezpieczenie firmy?

Gdzie szukać pracy w Hiszpanii

Jeśli planujemy wyjazd na z góry określony czas, np. sezon wakacyjny, to warto szukać pracy w dużych turystycznych miastach. Szansę na zatrudnienie dają bary, restauracje, lodziarnie, sklepy z pamiątkami i odzieżą, hostele i wiele tym podobnych miejsc. Jeśli interesuje nas bardziej stałe zatrudnienie, to warto próbować w kinach, recepcjach rożnych firm czy magazynach, bądź też jako host lub hostessa.

Niektóre dziewczyny (bo to raczej kobiecy zawód) decydują się na pracę jako au-pair. Korzystanie z usług tego typu opiekunek dla dzieci jest w Hiszpanii dość popularne, dlatego warto rozważyć taką ewentualność. Osoby obejmujące posadę ou-pair stają się w pewnym sensie częścią rodziny, u której pracują, ona zapewnia im mieszkanie, wyżywienie, nierzadko także wakacje. Wynagrodzenia w tym przypadku nie są zbyt wysokie, ale też koszty utrzymania są zerowe. Jest to bardzo dobry sposób na poznanie życia w innym kraju, szlifowanie języka i zdobycia ciekawych doświadczeń.

hiszpańska uliczka nocą

Jak szukać pracy w Hiszpanii?

Jeśli zaczynamy szukać pracy będąc już w Hiszpanii, najlepszym sposobem jest spacer po mieście z plikiem CV w ręku. Warto przedtem oznaczyć na mapie miejsca, które najbardziej nas interesują, a następnie udać się tam osobiście. Oczywiście bardzo dobrą praktyką jest także przeglądanie ofert w internecie.

zobacz także:  Co nas czeka po wprowadzeniu euro w Polsce? Kiedy euro w Polsce?

Jeśli jednak nie interesują nas prace dorywcze, czy sezonowe, chcielibyśmy rozwijać w Hiszpanii karierę zawodową i zamieszkać tam na stałe, to lepiej obrać inną taktykę. Przede wszystkim należy rozpocząć poszukiwania pracy z dużym wyprzedzeniem. Dobrym narzędziem do tego są hiszpańskie wyszukiwarki ofert pracy takie jak infojobs.net, trabajos, infoempleo.com, laboris.net, czy trabajamos.net. Istnieje także kilka wyszukiwarek, które zbierają ogłoszenia dla konkretnej branży, np. Adtriboo, które skupia oferty dla freelancerów z takich dziedzin jak fotografia, marketing itp.

komentarze 2

  1. p0lka pisze:

    Mnie cały czas chłopak namawia do wyjazdu za granicę i pracowaniu we Włoszech czy w Hiszpanii, ale ja wolę zostać w Polsce. I nie patrzę na to, co się bardziej opłaca finansowo, po prostu tu mam rodzinę, z tym miejscem jestem związana. I choć klimat czy zarobki kuszą, nie dam się przekonać.

  2. Paloma pisze:

    Praca w Hiszpanii była najbardziej opłacalna kilka lat temu, teraz nie ma już tam „kokosów”. Mało tego, kraj zmaga się ze sporym bezrobociem.

Dodaj Twój komentarz