piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Jak wybrać ubezpieczenie do pracy za granicą?

Ubezpieczenie zdrowotne

Wyjeżdżając za granicę najczęściej zaopatrujemy się w dodatkowe ubezpieczenie, które ma nas chronić przed nieprzewidzianymi zdarzeniami. Inaczej to jednak wygląda w przypadku standardowej polisy turystycznej, a inaczej, gdy jedziemy za granicę w celach zarobkowych. Praca traktowana jest jako zwiększone ryzyko i z tego też powodu trzeba wiedzieć, czym się kierować przy wyborze ubezpieczenia.

Czy ubezpieczenie pracy za granicą jest konieczne?

Zdecydowanie jest bardzo przydatne, ponieważ standardowe ubezpieczenie EKUZ nie jest tutaj wystarczające, bo nie obejmuje on wszystkich badań i zabiegów. Sprawdza się ono na krótkie wyjazdy turystyczne, ale nie w momencie, gdy planujemy spędzić w danym kraju dłuższy czas z zamiarem pracy zarobkowej i dotyczy zarówno pracy dorywczej, jak i każdej innej. W momencie wypadku koszty leczenia mogą wynieść naprawdę wiele, a standardowe ubezpieczenia mogą nie obejmować nieszczęśliwych zdarzeń powstałych w trakcie pracy.

zobacz także:  Umowy gazowe z Rosją i innymi krajami, do kiedy? Jakie warunki?

Firmy ubezpieczeniowe wychodzą jednak naprzeciw oczekiwaniom i oferują specjalne polisy właśnie dla takich osób. Praca za granicą traktowana jest jako czynnik wysokiego ryzyka, a to oznacza, że będzie też inaczej traktowana przez firmy ubezpieczeniowe.

Jak wybrać ubezpieczenie do pracy za granicą?

Przede wszystkim należy przejrzeć oferty ubezpieczeń na życie i ubezpieczeń zdrowotnych, które zazwyczaj są dedykowane właśnie dla osób podejmujących pracę, szczególnie fizyczną za granicą, ale nie tylko. Wyjazd na praktyki studenckie czy nawet na wolontariat także traktowany jest jako praca i ubezpieczyciele tak na to patrzą. To sprawia, że konieczne jest dobranie odpowiedniej polisy, która będzie w stanie zabezpieczyć nas na różnego typu wypadki. Bardzo istotne jest więc wzięcie pod lupę różnych ofert i przekonanie się która z nich będzie najkorzystniejsza.

Co powinno się znaleźć w ubezpieczeniu do pracy za granicą?

Najlepiej wybrać taką polisę, która jest w stanie pokryć wszystkie nierefundowane usługi, w tym także leczenie prywatne. Na pewno będą więc istotne szczegóły tego, czego dotyczy polisa i co obejmuje. Wyższa kwota ubezpieczenia, to większe zabezpieczenie dla nas samych. Dodatkowo powinno się znaleźć także ubezpieczenie NNW i co ważne powinno obejmować wszystkie zdarzenia związane z wykonywaniem pracy czy to fizycznej czy umysłowej. Inna sprawa to ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnoprawnej. Przydatne jest wówczas, gdy nasze działania w trakcie pracy i nie tylko, doprowadzą do wypadku, w którym ucierpiała inna osoba lub mienie. Często oferowane jest także dodatkowe ubezpieczenie bagażu.

zobacz także:  Jak założyć fundację? Ile kosztuje założenie fundacji?

Warto także zwrócić uwagę na taką kwestię jak zwrot kosztów transportu medycznego do kraju. Są one bardzo drogie, a większość standardowych polis ich nie obejmuje (EKUZ także). Nie zwrócenie na to uwagi, może nas kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy.

Ile kosztuje ubezpieczenie pracy za granicą?

Zakres cen polisy będzie zróżnicowany z zależności od tego z jaką firmą ubezpieczeniową mamy do czynienia oraz jaki zakres ochrony ona obejmuje. Zazwyczaj kwoty plasują się w okolicach 6 – 20 zł za każdy dzień. Całość zapłaconej sumy będzie jednak zależała od tego, jak długo zamierzamy spędzić czas za granicą, a firmy najczęściej podają ceny pakietów w zakresie miesięcznym, który zazwyczaj wynosi od ok. 200 zł wzwyż.

Jaką polisę ubezpieczeniową wybrać?

Najlepiej taką, która zapewni nam poczucie bezpieczeństwa. Wypadki to coś, czego nikt z nas nie chce, podejmowanie pracy jest jednak zawsze jakimś ryzykiem i to niezależnie od tego jakiej branży dotyczy. W ten sposób unikniemy kłopotów, a także dużego obciążenia finansowego, ponieważ każde zdarzenie wymagające leczenia czy transportu jest bardzo kosztowne. Podstawowe polisy obowiązujące w Europie, czyli EKUZ jest mało wydajne i nie obejmuje wszystkich form pomocy medycznej, do tego w każdym kraju będzie ono obejmować co innego.

zobacz także:  Czy warto studiować? 5 powodów, dla których warto iść na studia

Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia jest więc tutaj najlepszym rozwiązaniem, trzeba jednak podejść do tego z głową i rozsądkiem. Poza tym wybór najtańszej oferty także może być ryzykowne, ponieważ umowa może być na niskie kwoty i nie obejmować wielu dodatkowych, choć przydatnych usług.

Dodaj Twój komentarz