piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Pożyczki pod zastaw nieruchomości – rodzaje i opis pożyczek

stylowa kamienica

Czy pożyczka pod zastaw nieruchomości to dobry pomysł? W jakich sytuacjach i na jakich warunkach można w ten sposób pożyczyć pieniądze?

Czym jest pożyczka pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw nieruchomości, czyli hipoteczna, to taka pożyczka, w której zabezpieczeniem jest nieruchomość. Taka usługa finansowa działa zatem na podobnych zasadach co kredyt hipoteczny. W obu przypadkach zabezpieczeniem jest hipoteka, a kwota, o jaką możemy się ubiegać, jest ograniczona wartością nieruchomości, jaką oddajemy w zastaw.

Na czym więc polega różnica? Otóż cel, na który możemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, jest dość zawężony – pieniądze te możemy przeznaczyć tylko na cele związane z nieruchomościami, czyli zakup nieruchomości lub działki, albo remont. Stawia się tu nam zatem poważne ograniczenia. Inaczej jest w przypadku pożyczek hipotecznych. Tutaj uzyskane pieniądze możemy przeznaczyć na dowolny cel.

zobacz także:  VW Golf 5 – opinie sprzedających jak i właścicieli popularnego Volkswagena Golfa Piątki

Jakie są rodzaje pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Są różne typy pożyczki pod zastaw nieruchomości, w zależności od celu, jakiemu ma ona służyć. Są więc pożyczki pod zastaw nieruchomości na spłatę komornika. Są pożyczki inwestycyjne dla przedsiębiorstw, które chcą przeznaczyć środki na inwestycje.

Pożyczki pomostowe kierowane są do tych, którzy spodziewają się w niedalekim czasie dużych przypływów gotówki. Z kolei pożyczka płynnościowa ma pomóc tym, którzy mają problemy z zatorami płynnościowymi.

Oferowane są też pożyczki na zwiększenie wartości dla tych, którzy chcą zwiększyć wartość nieruchomości przed sprzedażą. Są też pożyczki pod zastaw nieruchomości dla zadłużonych, w tym konsolidacyjne.

Czy można wziąć pożyczkę pod zastaw nie swojej nieruchomości?

Czy możesz uzyskać pożyczkę pod zastaw nieruchomości, której nie jesteś właścicielem? Wbrew temu, jak dziwnie ten pomysł brzmi, tak, istnieje taka ewentualność. Jest to możliwe w sytuacji, gdy między pożyczkobiorcą a właścicielem nieruchomości istnieje powiązanie o charakterze gospodarczym lub kapitałowym w ranach prowadzonej inwestycji.

Jakie są zalety pożyczki pod zastaw nieruchomości?

Pożyczka pod zastaw działki, domu czy mieszkania ma swoje zalety, szczególnie dla osób, które w Biurze Informacji Kredytowej mają niekorzystną zdolność kredytową, co utrudnia lub wręcz uniemożliwia im wzięcie pożyczki bądź kredytu w banku. Pożyczki pod zastaw nieruchomości bez BIK są tu rozwiązaniem – nie trzeba posiadać dobrej historii kredytowej. Dzięki temu takie właśnie pożyczki mają większą dostępność niż produkty bankowe. Nie potrzeba też poręczycieli, ani dokumentów finansowych do analizy finansowej przedsiębiorstwa.

zobacz także:  Niebezpieczne składniki w słodyczach - co oprócz cukru może truć w słodkich przekąskach?

Łatwiejsza dostępność i mniej formalności to tylko część korzyści. Pożyczki pod zastaw nieruchomości stanowią dużą konkurencję dla popularnych chwilówek, które również nie wymagają formalności i sprawdzania zdolności kredytowej w BIK, dzięki czemu są szeroko dostępne. Chwilówki jednak wziąć można na nieduże sumy, a ponadto charakteryzują się krótkim okresem spłaty, co może być dość niewygodne. W przeciwieństwie do nich pożyczki pod zastaw nieruchomości pozwalają pożyczyć większą sumę. Zależy ona od wartości nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie. Sporo firm pożyczkowych oferuje kwoty, które sięgają nawet 100% wartości nieruchomości. Poza tym dłuższy jest okres spłaty i może ona być rozłożona na raty (w przypadku chwilówek cała suma musi zostać spłacona za jednym zamachem).

Jakie są wady pożyczek pod zastaw nieruchomości?

Wśród największych wad takiego rozwiązania jest ryzyko. Zagłęb się w umowę i sam zobacz. Firmy udzielające takich pożyczek przejmą twój zastaw, jeśli choć raz nie spłacisz raty w terminie. Czy warto tak ryzykować? To już każdy musi sam osądzić.

Kiedy można wziąć pożyczkę pod zastaw mieszkania własnościowego?

Pożyczkę lub kredyt pod zastaw mieszkania własnościowego możesz wziąć, jeśli forma własności mieszkania to własność hipoteczna – co oznacza, że masz tytuł do własności lokalu i udziału w częściach wspólnych nieruchomości. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku spółdzielczego własnościowego prawa – jest to ograniczone prawo rzeczowe i właścicielem lokalu pozostaje spółdzielnia.

zobacz także:  Ile kosztuje darowizna działki, domu czy mieszkania?

1 komentarz

  1. Danielko pisze:

    Świetna alternatywa, zwłaszcza dla młodych inwestorów, którzy nie mają jezcze wyrobionej pozycji dla banku i może być to problem przy np. kredycie hipotecznym.

Dodaj Twój komentarz