środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Pożyczka online, co to jest? Gdzie szukać pożyczek online?

pieniądze w kieszeni

Pożyczka online bez weryfikacji i zabezpieczeń? Gdzie takiej szukać? Jak znaleźć w sieci pożyczkę, którą można wziąć szybko i bez zbędnych formalności? Gdzie wziąć pożyczkę, by obyło się bez sprawdzania naszej historii kredytowej?

Czym jest pożyczka online?

Jesteśmy przyzwyczajeni do myśli, że aby wziąć pożyczkę, musimy wybrać się do siedziby banku lub innej instytucji finansowej, świadczącej takie usługi. Tak naprawdę jednak pożyczkę możemy wziąć bez ruszania się z domu.

Pożyczka online to taka, którą możemy uzyskać za pośrednictwem internetu. Nie musimy więc nawet wystawiać nogi za próg. To, czego potrzebujemy, to komputer bądź smartfon z dostępem do sieci. Wszystko, włącznie z wypełnianiem formularza i weryfikacja naszych danych, odbywa się online.

Oczywiście trzeba zdać sobie sprawę, że pożyczka online a kredyt online to dwie różne rzeczy. Kredyt jest właściwie zarezerwowany dla banków, natomiast pożyczkę możemy otrzymać od instytucji pozabankowej, takiej jak firma pożyczkowa. Inną istotną różnicą jest to, że kredyt online przeważnie musi mieć jasno określony cel, na jaki go przeznaczymy, natomiast pieniądze uzyskane z pożyczki online możemy zużytkować w dowolny sposób, którego nie musimy wcześniej deklarować.

Gdzie można wziąć pożyczkę online?

Jeżeli zamierzamy wziąć pożyczkę przez internet, mamy dwie możliwości. Pożyczki bankowe udzielane są stałym klientom banków. Możemy więc ubiegać się o pożyczkę w banku, w którym mamy założone konto, na podstawie którego w takim wypadku będzie sprawdzana nasza zdolność kredytowa.

zobacz także:  Zgubione świadectwo pracy - co robić?

Drugą opcją jest wzięcie pożyczki pozabankowej, czyli takiej, która udzielana jest przez inne instytucje finansowe, takie jak firmy pożyczkowe. W tym wypadku musimy za pierwszym razem przejść procedurę weryfikacyjną – przy następnych pożyczkach nie ma już tej konieczności. Generalnie odznaczają się one łatwiejszą dostępnością, bo nie wymagają przedstawienia dodatkowych dokumentów, takich jak na przykład zaświadczenie z miejsca pracy. Z tej przyczyny obiegowo mówi się też o nich „pożyczki na dowód”.

plik banknotów w ręce

Jak wziąć pożyczkę online?

Wzięcie pożyczki online nie jest skomplikowaną czynnością. Powinniśmy oczywiście uważnie przejrzeć różne oferty, zanim wybierzemy tę, która najlepiej spełni nasze oczekiwania, ale sam proces zaciągania pożyczki jest już stosunkowo prosty. Na stronie pożyczkodawcy trzeba wypełnić wniosek o pożyczkę – musimy wpisać tam swoje dane osobowe, adresowe, informacje o zarobkach oraz oczywiście szczegóły dotyczące samej pożyczki, takie jak jej kwota i czas spłaty.

Następny krok to weryfikacja naszej tożsamości. Może zostać przeprowadzona telefonicznie albo na przykład w ten sposób, że wysyłamy symboliczną sumę na konto pożyczkodawcy. Zwykle nie musimy czekać długo na odpowiedź, jeśli nasz wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, pieniądze są z reguły przesyłane bezzwłocznie.

Jakie są zalety pożyczek online?

Jak z tego wynika, pożyczkę online dla firm i osób prywatnych, można wziąć stosunkowo łatwo, a pożyczkobiorcy nią są tak skrupulatnie prześwietlani jak w przypadku tradycyjnych pożyczek. Ubiegając się o nią w banku, niechybnie zostaniemy poddani badaniu zdolności kredytowej. Rozpatrzeniu podlegać będą nasze dochody i historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej. Może się zdarzyć, że nie przejdziemy tego kompleksowego badania pomyślnie i w konsekwencji bank nie pożyczy nam pieniędzy.

zobacz także:  Inwestycje alternatywne – co to jest? Jak można zarobić na inwestowaniu w sztukę, wino, samochody?

Pozabankowe instytucje, takie jak firmy pożyczkowe, działają na nieco innych zasadach. Udzielają pożyczek ze środków własnych, a na rynku trwa zacięta rywalizacja. Każdy chce pozyskać klienta, dlatego firmy takie idą mu często na rękę. Z tej przyczyny pożyczki online bez BIK nie są czymś, co trudno znaleźć. Jeśli dobrze poszukać, znajdziemy też pożyczkę online bez zabezpieczeń typu poręczenie czy weksel in blanco.

kalkulator i pieniądze

Jaką pożyczkę online wybrać?

To, na co się ostatecznie zdecydujemy, zależeć będzie od naszych oczekiwań. Do wyboru mamy kilka typów takich finansowych usług. Jeśli chodzi o szybką pożyczkę online, to chwilówka jest jednym z najpopularniejszych jej rodzajów. To pożyczki online bez BIK, które zaciągamy na niewielką kwotę (zwykle kilkaset złotych, rzadziej ponad tysiąc) i na krótki czas, mieszczący się zwykle w przedziale od 15 do 60 dni. Spłaca się je w jednej racie.

To rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują pieniędzy na „już”. W przypadku takiej szybkiej pożyczki online złożenie wniosku i otrzymanie decyzji pożyczkowej to nieraz kwestia kilku minut.

Pożyczka ratalna udzielana jest na większe sumy, liczone już nie w setkach, lecz tysiącach złotych. Spłata rozłożona jest na comiesięczne raty, dzięki czemu jej czas się wydłuża. Taką pożyczkę zaciągamy zwykle na okres roku lub dwóch lat. Raty takich pożyczek online są zwykle równe.

zobacz także:  Kiedy warto zdecydować się na kredyt konsolidacyjny?

Z jednej strony taki system spłaty to ułatwienie, a z drugiej niesie też ze sobą pewne zagrożenia. Pożyczki online na raty musimy spłacać w określonym terminie – jeżeli go przekroczymy, będziemy musieli zapłacić odsetki za zwłokę.

Jeszcze innym typem pożyczki przez internet jest pożyczka hipoteczna. To taka, której zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomość, do której mamy prawa własności. Wartość samej pożyczki jest niższa niż wartość wspomnianej nieruchomości – najczęściej wynosi około 60 lub 70% tej wartości. Jest to pożyczka długoterminowa.

Oferuje ją większość dużych banków, ale sama procedura, przez którą trzeba w tym celu przejść, jest dosyć kosztowna i skomplikowana. Banki wymagają dokonania wyceny nieruchomości, co pociąga za sobą koszty rzędu kilkuset złotych.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że taka pożyczka przez internet to nie to samo co kredyt hipoteczny. Owszem, w jednym i drugim przypadku zabezpieczeniem jest nieruchomość, ale występują tutaj znaczące różnice. W przypadku kredytu hipotecznego może być to nieruchomość, która dopiero powstanie, natomiast by uzyskać pożyczkę hipoteczną, musimy już być w posiadaniu nieruchomości.

Różne jest też przeznaczenie – kredyt hipoteczny musi być wykorzystany na cele mieszkaniowe, podczas gdy pieniądze zyskane dzięki pożyczce możemy przeznaczyć na dowolny cel.

komentarze 3

  1. Lila111 pisze:

    potrzebuje kasy na wakacje i to w miare szybko, moze mozecie polecic cos sparwdzonego z wlasnego dosiwadczenia?

  2. lolo123 pisze:

    ja korzystalam dwa razy, do jednej firmy i serio wszytsko sprawnie, kasa szybko, odsetki rpzy pierwszej pozyczce 0, przy drugiej syzbko splacilam, nieduze raty wiec OK

  3. Ewela pisze:

    Szczerze mówiąc dzisiaj chyba już wszystko można załatwić przez Internet. Nawet pożyczkę. Cieszę się, bo zawsze szkoda mi czasu na latanie po siedzibach, zwłaszcza że działają tylko w określonych godzinach.

Dodaj Twój komentarz