Z roku na rok rośnie popularność kanałów i programów kulinarnych, a gotowanie przestaje być postrzegane jako uciążliwa czynność, urosło natomiast do rangi sztuki. A jakie kanały i programy cieszą się największym zainteresowaniem?
1. Kuchnia+
Zacznijmy od najpopularniejszego w Polsce kulinarnego kanału telewizyjnego – Kuchnia+. Warto tutaj zaznaczyć, że jest to pierwsza stacja w naszym kraju, która w całości poświęcona jest tej tematyce. Początkowo kanał ten nosił nazwę Kuchni.tv, od kilku lat jednak znany jest pod nazwą Kuchnia+.
W stacji nadawane są zarówno polskie, jak i zagraniczne programy kulinarne. Mimo, iż przyświeca im ta sama tematyka, ich charakter jest różny. W niektórych z nich prowadzący gotują wymyślone przez siebie potrawy, dzięki czemu można podpatrzyć przepisy z różnych stron świata, inni podróżują przedstawiając kuchnię regionalną.
Obecnie na Kuchnia+ można oglądać m.in. programy Marty Dymek, autorki bloga Jadłonomia, Tomasza Jakubiaka czy Jamiego Olivera.
2. Programy kulinarne Jamiego Olivera
Jednym z najbardziej znanych kucharzy, popularyzatorów urozmaiconej, zdrowej i szybkiej kuchni jest Jamie Oliver, którego liczne programy emitowane są na Kuchnia+. Kucharz ten od lat gotuje na antenie, uczestnicząc m.in. w takich produkcjach jak „15 minut Jamiego”, „Przekręty Jamiego Olivera” czy „Jamie w domu”. Pokazuje w nich swoje sprawdzone przepisy, kulinarne triki i i sposób na wykorzystanie prostych, regionalnych produktów. Poza tym Jamie Oliver propaguje zdrową żywność oraz walczy z tym, jak odżywiają się brytyjskie dzieci i czym są karmione w szkolnych stołówkach.
3. Makłowicz w podróży
W Polsce zainteresowanie programami kulinarnymi zaczęło się tak naprawdę od Makłowicza, którego audycja nadawana jest od… 1998 roku! W kolejnych odcinkach Robert Makłowicz, ceniony dziennikarz oraz krytyk kulinarny, odkrywa kuchnię pochodzącą z innych zakątków w świata, przy okazji opowiadających o kulturze panującej w miejscach, które odwiedza.
4. MasterChef
W Polsce można też zauważyć rosnące zainteresowanie programami kulinarnymi, w których kucharze walczą ze sobą o zdobycie tytułu mistrza oraz nagrody pieniążnej. Na takim formacie oparty jest MasterChef, którego pierwsza edycja w Polsce rozpoczęła się w 2012 roku. Na świecie natomiast program ten jest realizowany od 1990 roku.
O tytuł MasterChefa walczą kucharze-amatorzy, a oceniani są przez Magdę Gessler, Michela Moran i Annę Starmach. Obecnie powstało już 7 sezonów tego kulinarnego show. Co ciekawe, od 2016 roku pojawiła się także edycja dla najmłodszych, MasterChef Junior, w której udział biorą dzieci od 8 do 13 roku życia. W skład jury zamiast Magdy Gessler wchodzi Mateusz Gessler.
5. TopChef
Drugim, cieszącym się równie dużą popularnością programem kulinarnym o tej formule jest TopChef. W nim jednak o główny tytuł nie walczą już amatorzy, lecz profesjonalni kucharze, którzy najczęściej prowadzą już własne restauracja lub są szefami kuchni. Prowadzącym programu jest Grzegorze Łapanowski, a jurorami zdobywca gwiazdki Michelin, Wojciech Modest Amaro, a także Ewa Wachowicz i Maciej Nowak. W poprzednich edycjach w skład jury wchodził Joseph Seelesto, którego obecnie zastąpił Robert Sowa.
Od 2013 roku nadawanych było 7 sezonów oraz jedna edycja specjalna – TopChef. Gwiazdy od kuchni, w której występowali znani polscy aktorzy, piosenkarze czy sportowcy.
A gdzie są Kuchenne Rewolucje? To mój ulubiony program w TVN, oglądam go co tydzień 🙂
Nie lubię programów tego typu. Faktycznie, porobiło się ich coraz więcej… Jednak to nie moje klimaty. Szkoda mi czasu na takie programy. W sumie jak już ogląda się u nad TV, to raczej filmy i sport.