wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Nowoczesne budownictwo biurowe

Pracownicy w biurze

Nowoczesne budynki biurowe to dziś nie tylko funkcjonalne miejsca pracy, ale zaawansowane architektonicznie konstrukcje nastawione na wspieranie rozwoju pracowników, minimalizację negatywnego wpływu na środowisko i dbałość o estetykę otoczenia projektowane przez największych specjalistów w dziedzinie. W walce o każdego pracownika i próbie stworzenia najbardziej przyjaznego środowiska pracy firmy muszą inwestować w nowoczesne biura, a deweloperzy przygotowywać je tak, by spełniały najbardziej wygórowane oczekiwania rynku. Jak prezentuje się nowoczesne budownictwo biurowe i jakie trendy obserwuje się tu w ostatnich latach?

Nowoczesne budownictwo biurowe w trosce o środowisko naturalne

Tzw. zielone budownictwo to jeden z największych i najważniejszych trendów w branży budowlanej i choć jest już poniekąd standardem dla wszystkich powstających obiektów, na szczególne wyróżnienie zasługuje właśnie w przestrzeni biurowej. Deweloperzy, których zadaniem jest przede wszystkim spełnienie oczekiwań przyszłych najemców, ale też wymogów otaczającej przestrzeni, starają się wprowadzać coraz to nowsze i bardziej efektywne technologie budujące zdrowe i wydajne środowisko pracy. Nowoczesne budynki biurowe wpisują się także coraz lepiej w siatkę miast, odpowiadając na potrzeby mieszkańców i rozwijając się wraz z nimi.

zobacz także:  Jak przenieść konto firmowe do innego banku?

Jednym z większych wyzwań dla budownictwa biurowego w kontekście tworzenia budynków przyjaznych środowisku jest spełnianie całego szeregu wymagających standardów potrzebnych do uzyskania zielonych certyfikatów. Konsekwencją dostosowania się do nich są wprowadzane w projektach innowacyjne rozwiązania w zakresie ochrony środowiska, wysokiego komfortu i niskich kosztów użytkowania budynku, takie jak inteligentne systemy oszczędzania energii czy sterowania oświetleniem. Możliwa dzięki nim optymalizacja zużycia energii, wody czy emisji dwutlenku węgla jest korzystna nie tylko z perspektywy lepszej polityki środowiskowej, ale i oszczędności dla samych najemców biur, którzy w zamian mogą tworzyć jeszcze lepsze warunki dla swoich pracowników.

Rozwój technologiczny w budownictwie biurowym

Pusta przestrzeń biurowa

Współcześnie obiekty biurowe muszą zadbać nie tylko o ergonomię stanowiska pracy, ale ogólną atmosferę sprzyjającą rozwojowi pracowników. Wyjście naprzeciw oczekiwaniom firm wymaga jednak od deweloperów poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych i wdrażania takich udogodnień, które będą sprzyjać kreatywnej pracy, umożliwią najbardziej efektywne wykorzystanie powierzchni biurowej i stworzą przestrzeń do relaksu nie gorszą niż sama przestrzeń biurowa. To między innymi z tego powodu standardem w projektowaniu biurowców jest umieszczanie w nich specjalnych stref wyciszenia, stref relaksu, czy przestrzeni pod budowę siłowni, basenu, restauracji czy zielonego ogrodu na dachu. Wszystko ma tu sprzyjać równowadze pracy i czasu wolnego. Coraz częstszym widokiem są tu nawet przedszkola, pralnie, centra medyczne czy pokoje hotelowe i apartamentowce.

zobacz także:  Bank odrzucił wniosek o kredyt, co robić, jakie alternatywy?

Ważnym aspektem nowoczesnego budownictwa biurowego są oczywiście wdrażane rozwiązania technologiczne, wykorzystujące m.in. ideę smart buildingu wprowadzającą technologię w każdy aspekt działania budynku. Tworzone w ten sposób kompleksowe systemy zarządzania budynkiem, pozwalające na korzystanie z jego funkcjonalności z poziomu aplikacji mobilnej czy platformy internetowej znacząco ułatwia pracę najemców i zarządców, ale też pracowników korzystających z przestrzeni biurowej. Smartfon w nowoczesnym biurze pozwala rezerwować sale konferencyjne, miejsca parkingowe czy stoliki w restauracji, gwarantując przy tym optymalizację czasu pracy i wzmacniając poczucie komfortu.

Jak powstają nowoczesne obiekty biurowe?

Żaden z opisanych wyżej trendów we współczesnym budownictwie biurowym nie miałby szans zaistnienia bez udziału nastawionych na ciągły rozwój deweloperów oraz producentów, którzy dostarczają na rynek coraz to nowsze, bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania. Dziś do współpracy przy najważniejszych projektach zaprasza się już nie tylko najbardziej rozpoznawalne, wiodące firmy na rynku budowlanym, ale też wielu mniejszych producentów czy wręcz start-upy, które są w stanie wnieść do projektu coś zupełnie innowacyjnego i dzięki temu stworzyć sporą przewagę konkurencyjną. Odnalezienie współpracowników do projektu opiera się więc coraz częściej o poszukiwanie firm na arenie międzynarodowej, wykorzystując do tego celu specjalistyczne katalogi firm, jak choćby zrzeszający przedstawicieli krajów z całego świata portal Exportpages. To właśnie dzięki takiemu połączeniu firm z różnych rynków można dziś kontrolować rozwój nowych technologii i trendów w budownictwie biurowym, wyprzedzając konkurencję i projektując budynki zachwycające nie tylko wyglądem, ale i funkcjonalnością.

zobacz także:  Jak wybrać oprogramowanie sklepu internetowego, na co zwrócić uwagę?

Dodaj Twój komentarz