piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna dla firm?

panele fotowoltaiczne

Montaż instalacji fotowoltaicznych staje się coraz popularniejszy nie tylko wśród osób prywatnych, ale i przedsiębiorców. Z czego wynika wysokie zainteresowanie właścicieli mniejszych i większych biznesów tą metodą pozyskiwania prądu? Sprawdziliśmy, jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej dla firm oraz dlaczego jest ona opłacalna!

Jak działa instalacja fotowoltaiczna dla firm? Co obejmuje?

Zasada działania instalacji fotowoltaicznej dla firm oraz osób prywatnych jest taka sama. Zainstalowane na dachu lub gruncie panele pozwalają na przekształcenie energii słonecznej w prąd stały. Trafia on do inwertera, gdzie przetwarzany jest na prąd zmienny, który powszechnie wykorzystywany jest w domach oraz przedsiębiorstwach. Firmy zazwyczaj wykorzystują go do zasilania: maszyn, urządzeń elektrycznych, elektronicznych i multimedialnych. Coraz częściej stosowanym rozwiązaniem jest także wykorzystanie odnawialnej energii do ogrzewania pomieszczeń oraz wody w zakładzie pracy.

Niezwykle ważne podczas wyboru firmy zajmującej się tą branżą jest zdecydowanie się na jak najbardziej kompleksowego kontrahenta. Instalacja fotowoltaiczna w ofercie sigmapolska.pl obejmuje nie tylko montaż i uruchomienie paneli. Przedsiębiorstwo zajmuje się fotowoltaiką od A do Z. Pierwszym krokiem jest analiza potrzeb oraz oczekiwań klienta, która pozwoli na dobór optymalnego rozwiązania dla konkretnego przypadku. Firma powinna także opracować projekty budowlane oraz wykonawcze pozwalające na montaż paneli w sposób wydajny i bezpieczny. Wybierając przedsiębiorstwo, które oferuje fotowoltaikę dla firm, warto zdecydować się na takie, które zajmuje się obsługą postępowania administracyjnego, załatwieniem wszelkich formalności (pozwala to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu), jak i gwarantuje kompleksową obsługę gwarancyjną oraz serwisową. Gdy wszystkie te prace wykonane są przez jednego usługodawcę, zminimalizowane jest ryzyko wielu nieprawidłowości związanych z fotowoltaiką dla firmy.

zobacz także:  Dowód osobisty: gdzie wyrobić, co jest potrzebne, ile kosztuje?

Ile kosztuje montaż paneli fotowoltaicznych dla firm?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jakiego kosztu należy się spodziewać, decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych w firmie. Uzależniony jest on od wielu czynników, w tym m.in. od:

 • zapotrzebowania na energię,
 • jakości wykorzystanych materiałów,
 • rodzaju ogniw,
 • miejsca montażu,
 • renomy oraz doświadczenia firmy,
 • miasta.

Uważa się, że średnio instalacja o mocy 1kW kosztuje około 4.000 zł – 8.000 zł, 5 kW to koszt 11.000 zł – 20.000 zł, z kolei 9kW pomiędzy 20.000 zł a 36.000 zł. Ponadto warto pamiętać, że na montażu paneli fotowoltaicznych nie kończą się ich koszty. Doliczyć do tego należy kilkaset złotych miesięcznie na ich mycie oraz przegląd. Dodatkową opłatą może być także ubezpieczenie instalacji.

Choć koszty montażu paneli fotowoltaicznych mogą wydawać się ogromne, warto wiedzieć, że wiele przedsiębiorstw może starać o dofinansowanie tej inwestycji. W Polsce istnieje możliwość wzięcia udziału w programie „Energia Plus” prowadzonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej albo uzyskania dofinansowania z Regionalnych Programów Operacyjnych. Najczęstszymi formami pomocy są bezzwrotne dopłaty oraz pożyczki udzielane na preferencyjnych warunkach.

zobacz także:  Kredyty inwestycyjne dla firm – kto i kiedy może z nich skorzystać?

Czy instalacja fotowoltaiczna dla firm się opłaca?

Instalacja fotowoltaiczna dla firm stanowi korzystne rozwiązanie. Wielu przedsiębiorców decyduje się na jej montaż, ponieważ ma realne szanse na zaoszczędzenie na rachunkach za energię elektryczną, ale i może uniezależnić się od podwyżek cen prądu, które zapowiedziane są już na 2022 rok. Dodatkowo firma niweluje ryzyko niezaplanowanych przestrojów w działaniu poprzez brak konieczności stosowania się do ograniczeń poboru prądu, które narzucane są na firmy np. w miesiącach letnich. Przedsiębiorstwo nie jest także zależne od przerw w dostawach prądu. Zakup wszystkich niezbędnych do montażu elementów, jak i paneli można odliczyć od podatku dochodowego.

Warto jednak podkreślić, że ekonomiczna opłacalność instalacji uzależniona jest od wielu czynników, do najważniejszych zaliczyć można:

 • koszty poniesione na instalację paneli,
 • zużycie prądu,
 • wydajność instalacji,
 • nachylenie oraz ekspozycję dachu,
 • zmiany ceny energii (jej wzrosty, spadki),
 • termomodernizację budynku.

Na zakończenie warto zaznaczyć, że montaż paneli fotowoltaicznych pozwala także na pozafinansowe korzyści. Związane są one związane z poprawą wizerunku firmy w oczach klientów oraz kontrahentów, zwiększa się konkurencyjność przedsiębiorstwa – działania proekologiczne są aktualnie bardzo dobrze postrzegane. Dodatkowo zniwelowana jest emisja szkodliwych pyłów oraz gazów do atmosfery.

zobacz także:  Akcja CBA, Sankcje USA... - przegląd 28 stycznia

1 komentarz

 1. Rafi pisze:

  Ciekawe, czy po tych zmianach, które mają miejsce, będzie się to jeszcze opłacać.

Dodaj Twój komentarz