poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Nowe drogi w Polsce: w budowie i planowane inwestycje

koparka na budowie

Polacy mają w zwyczaju narzekać na stan polskich dróg, ale równocześnie – także na ich remonty. Drwiąco komentują to, że w kraju nad Wisłą drogi nie powstają, a obietnice polityków co do ich budowy nie są realizowane. Czy mają rację? Niekoniecznie. Prezentujemy nowe polskie drogi. Zarówno te w budowie, jak i inwestycje planowane.

Nowe drogi w województwach: zachodniopomorskim, pomorskim, warmińsko-mazurskim i podlaskim

W województwie zachodniopomorskim w realizacji jest kilka odcinków dróg. Przede wszystkim droga S11. Roboty trwają właściwie od obwodnicy Koszalina prze Ustronie Morskie i Kołobrzeg aż do Nowogradu, a potem do Goleniowa. Tam skrzyżuje się S6 z S3, której nowe odcinki to Brzozowo – Miękowo – Rzęśnica – Kijewo. Nowe drogi to również obwodnica Szczecinka i Wałcza. Warto wspomnieć i o DK93, czyli tunelu łączącym wyspy Uznam i Wolin.
W województwie pomorskim w remoncie jest droga S6 od miejscowości Bożepole Wielkie poprzez Luzino, Szemud, Gdynia Wielki Kack.
Na Warmii i Mazurach budowana jest trasa S7 Koszwały-Elbląg, a także Południowa Obwodnica Olsztyna, Obwodnica Nowego Miasta Lubawskiego oraz S61 Via Baltica Szczuczyn – Raczki (węzeł Szkocja).
Na Podlasiu w budowie jest S61 na odcinku Ostrów Mazowiecka-Szczuczyn poprzez m.in obwodnicę Łomży i Szczuczyna, a dalej dopiero obwodnica Suwałk i droga do Budziska.

zobacz także:  Wyższe kary dla przedsiębiorców za przestępstwa gospodarcze

Inwestycje drogowe województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego i mazowieckiego

W województwie lubuskim budowana jest droga ekspresowa S3 odc. Niedoradz – Nowa Sól i dalej do Zielonej Góry Północ.
W Wielkopolsce powstaje droga ekspresowa S5 od Poznania przez Wronczyn, Kościan Południe, Radomicko oraz II odcinek obwodnicy Kępna w ciągu drogi ekspresowej S11.
W województwie kujawsko-pomorskim więcej się dzieje. W budowie jest droga ekspresowa S5 na odcinkach Jaroszewo – Szubin – Białe Błota, a także dalej do Tryszczyna – Aleksandrowa – Dworzyska – Nowe Marzy. Powstać ma też łącznik obwodnicy Inowrocławia.
Na Mazowszu również sporo zmian. Oczywiście na pierwszy plan wysuwa się droga S7. W toku jest budowa odcinków: Napierki – Mława – Strzegowo – Pieńki – Płońsk, a także Warszawa – Grójec. Mazowieckie to także droga S17 z remontami na Marki – węzeł Lubelska – obwodnica Kołbieli – początek obwodnicy Garwolina. W województwie mazowieckim jest też remont S2 na odcinku od węzła Puławska do węzła Lubelska i początek obwodnicy Mińska Mazowieckiego.

Drogi na Dolnym i Górnym Śląsku, województwie łódzkim i opolskim

W województwie dolnośląskim powstaje obwodnica Bolkowa. Ponadto prace trwają na drodze S3 Kaźmierzów – Lubin Północ i Bolków – Lubawka.
Na Górnym Śląsku w remoncie jest droga A1 od końca obwodnicy Częstochowy – Tuszyna, do węzła Rzęsawa i dalej Blachownia – Zawodzie – Woźniki – Pyrzowice.
W województwie łódzkim też w budowie A1. Tutaj roboty od węzła Tuszyn do węzła Piotrków Trybunalski Zachód, a dalej do węzła Piotrków Trybunalski Południe i węzeł Kamieńsk – węzeł Radomsko, a później do granicy z województwem śląskim. W łódzkim także w budowie jest obwodnica Łodzi i Zgierza, aktualnie odcinek I Łódź Lublinek – Łódź Teofilów.
Województwo opolskie ma w budowie obwodnicę Niemodlina oraz obwodnicę Myśliny. Poza tym trwają prace na północnej obwodnicy Kędzierzyna-Koźla.

zobacz także:  Prawo jazdy B1 – ile kosztuje, czym można jeździć?

Województwo małopolskie, świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie – budowa dróg

W Małopolsce niewiele się buduje. Wspomnieć warto o odcinku S7 od granicy województwa świętokrzyskiego do Krakowa (Węzeł Igołomska) i na trasie Lubień – Naprawa – Skomielna Biała – Rabka Zdrój, a dalej jeszcze dwujezdniowa drogi DK47 na odcinku Rdzawka – Nowy Targ. Powstaje też obwodnica Dąbrowy Tarnowskiej.
W województwie świętokrzyskim oczywiście także budowa S7. Tutaj od granicy województwa do Skarżysko-Kamiennej, a dalej na trasie Chęciny – Jędrzejów. W Świętokrzyskiem powstaje też obwodnica Morawicy i Woli Morawickiej.
W województwie lubelskim powstaje odcinek S17: Garwolin (od granicy woj. lubelskiego) – Kurów i obwodnica Tomaszowa Lubelskiego oraz S19: Lublin – Kraśnik – granica województwa.
Na Podkarpaciu dalsza nitka S19: na odcinku od węzła „Lasy Janowskie” do „Zdziary” i dalej do węzła „Rudnik nad Sanem” – „Nisko Południe” oraz na odcinku od węzła „Podgórze” do węzła „Kamień”. W województwie podkarpackim trwa rozbudowa drogi krajowej nr 94 na odc. Łańcut – Głuchów, ma te powstać obwodnica Sanoka i obwodnica Stalowej Woli i Niska.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych grudzień 2019

Jak widać – wiele się dzieje i ma się dziać. Nie ma więc co narzekać, że dróg w Polsce nie ma. Wystarczy uzbroić się w cierpliwość. Rozbudowa autostrady A1, a także tak ważnych dróg, jak S3, S7, i S17 i S19 z pewnością ułatwi podróżowanie po kraju.

komentarze 2

  1. Pola pisze:

    Uwielbiam ludzi, którzy narzekają na dziury w drogach, a potem marudzą, że są remonty dróg… Coś za coś, trzeba trochę poczekać, a wszystkim będzie jeździło się lepiej 🙂

  2. Ania pisze:

    Na Śląsku teraz sporo dróg robią. Z jednej strony fajnie, z drugiej to spore utrudnienie dla kierowców. No ale trudno, jak pisze Pola, coś za coś.

Dodaj Twój komentarz