piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Karta kredytowa a debetowa

Portfel i karta kredytowa

Użytkownicy często mylą pojęcie karty kredytowej z kartą debetową, a jednak między nimi są spore różnice. Jedna jest wydawana do konta, a druga pozwala na obracanie pieniędzmi banku. Warto przeczytać jakie są różnice między kartą kredytowa a debetową.

Karta kredytowa – jak działa?

Karta kredytowa jest wydawana dla klientów, którzy ukończyli 18 rok życia i pracują bądź otrzymują stypendium na uczelni. Oczywiście karta ta w użytkowaniu jest bardzo podobna do karty debetowej, jednak tu klient korzysta z pieniędzy banku. Środki na rachunku nie są więc pieniędzmi użytkownika znajdującymi się na koncie osobistym.

Karta kredytowa posiada własny rachunek, gdzie bank udostępnia środki pieniężne, z których może korzystać klient. Kwota jaką użytkownik karty może wydać nazywana jest limitem kredytowym. Oczywiście dla każdego klienta bank indywidualnie ustala ów limit. Zatem dany użytkownik może wydać tylko tyle ile ustali bank. Środki te jednak nie są darmowe, gdyż należy je po upływie danego terminu zwrócić bankowi. Kiedy dług zostanie szybko spłacony można tu mówić o darmowej pożyczce (lub okresie bezodsetkowym) czyli klient tyle samo zwraca, ile pożycza. Jeśli kwota nie zostanie spłacona w terminie bank nalicza odsetki czyli dodatkową sumę pieniędzy jaką należy zwrócić (oprócz wydanych pieniędzy).

zobacz także:  Ile kosztuje świadectwo energetyczne? Co to jest świadectwo energetyczne, kiedy warto je mieć?

Czym jest karta debetowa?

Kartę debetową bank może wydać przy otwarciu konta bankowego. Służy ona do korzystania ze środków znajdujących się na rachunku osobistym. Dzięki karcie debetowej można bezgotówkowo płacić w punktach handlowo-usługowych, wszędzie tam, gdzie znajdują się terminale płatnicze. Posiadając kartę debetową można dokonywać płatności online oraz wypłacać pieniądze z bankomatu. Niektórzy użytkownicy karty debetowej mogą również korzystać z limitu debetowego, który jest przypisany do konta. Głównie od zdolności kredytowej klienta zależy jak duży będzie to limit i czy w ogóle zostanie on przyznany. Korzystając z karty debetowej użytkownik musi mieć świadomość, że poniesie dodatkowe koszta czyli odsetki związane z korzystaniem z debetu.

Różnice między kartą kredytową a debetową

Obydwie karty, zarówno karta kredytowa jak i debetowa są kartami płatniczymi. Kartę debetową otrzymuje każda osoba, która otwiera osobiste konto bankowe. Użytkownicy karty debetowej korzystają z własnych środków zgromadzonych na koncie, dopiero limit bankowy pozwala na obracanie gotówką banku (zwykle i tak nie jest on duży). Posiadacze karty kredytowej cały czas korzystają z pieniędzy pożyczonych przez bank. Warto wspomnieć, że limit na tej karcie jest o wiele większy niż w przypadku karty debetowej. Wykorzystanego limitu z karty kredytowej nie trzeba spłacać od razu, można to zrobić dopiero po jakimś czasie. Bank wymaga jednak, by przynajmniej raz w miesiącu spłacić część zaciągniętego na karcie kredytu. Podczas wypłacania gotówki kartą kredytową należy uważać, gdyż bank nalicza odsetki.

zobacz także:  Ranking kredytów hipotecznych Kwiecień 2019

Kiedy warto wybrać kartę kredytową, a kiedy debetową?

Jeśli klientowi najbardziej zależy na wypłatach pieniędzy z bankomatu powinien raczej zdecydować się na kartę debetową. Środki zostaną pobrane z konta użytkownika i uniknie on płacenia wysokiej prowizji. Karta kredytowa z kolei przyda się podczas dokonywania transakcji bezgotówkowych. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie dysponują wielkimi środkami na koncie osobistym. Jeśli zadłużenie na karcie kredytowej jest duże, spłatę można rozłożyć na raty. Bardzo przydatne okazuje się tu także korzystanie ze specjalnych programów rabatowych, które oferuje bank.

Dodaj Twój komentarz