środa, 17 lipca 2024
HotMoney

Niższy PIT, Zaginiony tankowiec… – przegląd 16 lipiec 2019

tankowiec

PIT zostanie obniżony. Od tej pory będzie wynosił 17%. Tymczasem na irańskich wodach zaginął tankowiec należący do Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Niższy PIT

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która obniży PIT z 18 do 17% oraz podniesie koszty uzyskania przychodów. Nowe rozwiązania mają obowiązywać już od 1 października 2019 roku, a nie, jak wcześniej zakładano, od 1 stycznia 2020 roku. Autorzy projektu szacują, że z obniżenia stawki VAT skorzysta 25 mln podatników, a z podwyższenia pracowniczych kosztów uzyskania przychodów – 12 mln pracowników. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że dzięki przyjętym rozwiązaniom w kieszeni każdego pracownika rocznie pozostanie kilkaset złotych.

Zmiany w żołnierskich emeryturach

Wprowadzono zmiany w prawie dotyczącym żołnierskich emerytur. Zlikwidowany został wymóg ukończenia 55 roku życia. Tym samym żołnierzom chcącym odejść na emeryturę stawiany będzie już tylko warunek 25 lat służby.

Projekt tej nowelizacji jest kolejnym, który likwiduje wymóg ukończenia 55 lat. Wcześniej opracowano projekt podobnej nowelizacji dotyczącej emerytur funkcjonariuszy Policji, ABW, AW, SKW, CBA, SG, SOP, PSP, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.

zobacz także:  Czy w Polsce zabraknie opiekunów osób starszych?

Zaginiony tankowiec

Tankowiec Riah ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich po wpłynięciu na wody cieśniny Ormuz przestał wysyłać swoją lokalizację. Nie udało się już nawiązać ze statkiem kontaktu, nie wiadomo więc, co dokładnie się wydarzyło.

Stany Zjednoczone podejrzewają, że tankowiec został przejęty przez Iran. Władze Iranu nie wydały w tej sprawie dotychczas żadnego komunikatu, podobnie zresztą jak władze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Anonimowe źródło przekazało, jakoby statek miał znajdować się obecnie na irańskich wodach terytorialnych w pobliżu wyspy Keszm, na której swoją bazę ma Gwardia Rewolucyjna. Co nie musi oznaczać, że tankowiec został porwany – teoretycznie mógł zostać odholowany w celu udzielenia pomocy.

Nie jest to pierwszy w ostatnim czasie incydent, do którego doszło w Zatoce Perskiej. W czerwcu w pobliżu cieśniny Ormuz zaatakowane i uszkodzone zostały dwa tankowce, japoński i norweski. W maju natomiast u wybrzeży Zjednoczonych Emiratów Arabskich miały miejsce ataki sabotażowe na cztery statki handlowe.

Zgłaszanie reklam na Facebooku

Użytkownikom Facebooka w Wielkiej Brytanii udostępniono możliwość zgłaszania podejrzanych reklam, które zostaną przez nich uznane za próbę oszustwa. To skutek umowy, jaka została zawarta z przedsiębiorcą Martinem Lewisem. Ten dziennikarz i biznesmen, prowadzący stronę internetową z poradami dotyczącymi oszczędzania pieniędzy, pozwał Facebooka, gdy dowiedział się, że reklamy umieszczane na portalu społecznościowym wykorzystują jego rzekome rekomendacje, by namawiać ludzi do inwestycji w niejasne fundusze.

zobacz także:  Związki zawodowe w Polsce: jak działają, największe związki, czy warto się zapisać?

W efekcie zawartej ugody Facebook przekazał darowiznę w wysokości 3 mln funtów, aby stworzyć program przeciwdziałający oszustwom. To dzięki niemu każdy użytkownik będzie mógł w prosty sposób zgłaszać reklamy, które wzbudzą jego podejrzenia.

Dodaj Twój komentarz