wtorek, 28 stycznia 2025
HotMoney

Nie tylko bitcoin, 6 kryptowalut, które warto znać

3 różne kryptowaluty

Kryptowaluty zyskują coraz większą popularność. Najwięcej i najczęściej usłyszeć można o bitcoinie. Jest pierwszą walutą kryptograficzną, która zdobyła rozgłos i rynek. Powstał w 2009 roku jako blockchain płatniczy oraz pieniądz bez centralnej władzy. Warto jednak wiedzieć, że funkcjonuje wiele innych kryptowalut, warto je znać.

Ethereum (ETH)

Ether to druga z popularnych wśród kupujących kryptowaluty waluta. W przeciwieństwie do bitcoina jest to pierwsza sieć inteligentnych kontraktów. Na rynku działa niedługo, bo zaldewie od lipca 2019 roku, jednak wzbudza duże zainteresowanie. Może napędzać blockchain, ale także służyć jako waluta. Dzięki zastosowanych w nim rozwiązaniach możliwe było zmniejszenie liczby pośredników podczas zawierania transakcji. Dzięki temu zmniejszają się koszty, a poprawia rzetelność i wiarygodność. Ether można kupić na giełdzie kryptowalut oraz w kantorach kryptowalutowych, np. KantorBitcoin.

Tether (USDT)

Kolejną kryptowalutą na naszej liście jest tether. On również wyróżnia się na tle innych, ponieważ jest to pierwszy i jeden z najbardziej znanych stablecoinów. Oznacza to, że jego wartość powiązana jest ze stawką dobra będącego obrocie rynkowym — w tym przypadku odnoszona jest ona do dolara amerykańskiego. Dzięki temu nie jest on wysoce zmienny. Tether notowany jest na wielu giełdach i może być zastosowany jako metoda pozwalająca na zabezpieczenie się przed zmiennością rynku kryptowalut

zobacz także:  Jak szybko wymienić Bitcoin na inne kryptowaluty?

USD Coin (USDC)

Omawiając kwestie dotyczące stablecoinów warto wspomnieć także o USD Coin — to drugie z popularnych rozwiązań tego typu. Jego wartość także odnoszona jest do dolara amerykańskiego. Ma podobne zastosowanie jak tether, jednak jego twórcy dążą także do tego, aby dzięki niemu możliwe było przyjmowanie płatności w aktywach cyfrowych przez firmy.

Cardano (ADA)

Cardano to pierwszy blockchain wykorzystujący algorytm konsensusu Ouroboros, który został opracowany w 2017 roku przez Charlesa Hoskinsona i Jeremy’ego Wooda. Opiera się na działaniu Proof of Stake. Oznacza to, że w tym przypadku nie ma możliwość kopania kryptowaluty. Zatwierdzanie oraz dodawanie nowych bloków transakcyjnych jest w rękach tzw. liderów. Dzięki temu właściciele monet mają możliwość uczestniczenia w decyzjach dotyczących działania sieci.

Polkadot (DOT)

Kolejną z walut na naszej liście jest stosunkowo młoda kryptowaluta DOT. Została wprowadzona na rynek w maju 2020 roku. Umożliwia obsługę wielu blockchainów jednocześnie oraz wykonywanie transakcji między sobą bez zaufanej strony trzeciej. Ma wiele zastosowań, ponieważ można nią handlować, stakować i używać jako tokena zarządzania. Składa się z 4 podstawowych części:

  • relay chain, czyli jej zasadniczego elementu,
  • parachains — niezależnych łańcuchów,
  • parathread, który jest podobny do parachains, jednak umożliwia elastyczną łączność na modelu pay-as-you-go,
  • bridges pozwalające parachainom i parathreads na łączenie się i komunikację z zewnętrznymi blockchainami.
zobacz także:  Czym jest Ether, a czym Ethereum?

Monero (XMR)

Monero to najpopularniejsza kryptowaluta, która została zaprojektowana w celu dokonywania w pełni anonimowych transakcji, dzięki wykorzystaniu zaawansowanej kryptografii. Zastosowane zostały tu podpisy pierścieniowe, niepozwalające na sprawdzenie przez kogo transakcja została sygnowana. Ponadto ma całkowicie zmienny charakter — nie posiada numeru seryjnego jak np. bitcoin. Na rynku znaleźć można ją od 2012 roku. Rząd USA dąży do złamania kodu Monero, ponieważ wykorzystywane jest ono do nielegalnych działań, takich jak finansowanie ataków hakerskich oraz zakupy w darknecie.

1 komentarz

  1. Igor pisze:

    Dziwi mnie ten szał wokół BTC, jak widać można znaleźć dużo innych, ciekawszych kryptowalut.

Dodaj Twój komentarz