piątek, 19 lipca 2024
HotMoney

Najmniej warte waluty świata – tam zostaniesz milionerem!

Rupia

Aby określić wartość danej waluty, najczęściej odnosi się ją do dolara. Na świecie jest 180 walut narodowych, które uznane są za prawny środek płatniczy. Wiele z nich jest zdewaluowanych do tego stopnia, że są niemal bezwartościowe. To ile pieniędzy potrzebujemy, aby kupić jednego dolara mówi nam całkiem sporo na temat kondycji danej waluty oraz gospodarki kraju, z którego pochodzi.

Dlaczego wszystkie waluty odnosi się do dolara?

Zanim przyjrzymy się najmniej wartościowym walutom na świecie, warto wytłumaczyć dlaczego ich wartość odnosimy do wartości dolara. Dolar nie jest najdroższą walutą na świecie, droższy jest np. funt szterling, jednak w przeciwieństwie do innych walut, amerykański pieniądz nigdy się nie zdewaluował. Światowa dominacja dolara jest wynikiem ustaleń przedstawicieli 44 państw alianckich, które miały miejsce w 1944 roku w Bretton Woods. Inna ważną kwestią jest to, że Stany Zjednoczone posiadają najbardziej stabilny i płynny rynek finansowy na świecie, dlatego też pozycja dolara nie jest zagrożona.

zobacz także:  Za jakie produkty przepłacamy najwięcej?

Najbardziej bezwartościowa waluta świata – rupia indonezyjska

Wartość rupii indonezyjskiej do dolara wynosi 13 505,3 IDR, co oznacza, że chcąc kupić 100 dolarów potrzebne jest prawie półtora miliona rupii. Co jest powodem takiego stanu rzeczy? Otóż pod koniec lat 90’ ubiegłego wieku miał miejsce kryzys w Azji, a Indonezja do teraz nie potrafi z niego wyjść. Tak zła kondycja indonezyjskiej waluty powoduje, że cały czas rośnie dług zagraniczny tego kraju, negatywne skutki odczuwa więc gospodarka. Wielu sklepikarzy jest zmuszonych zamykać swoje interesy, w bardzo złym stanie jest także infrastruktura Indonezji. Zadowoleni są wyłącznie turyści, dla których wizyta w tym państwie jest bardzo atrakcyjna finansowo.

Lej mołdawski – najbiedniejszy kraj w Europie

Wartość mołdawskiej waluty to około 17 lejów za jednego dolara amerykańskiego. Może się wydawać, że to wcale nie tak mało, jednak problemem jest to, że kurs leja bardzo drastycznie się zmienia. Ta trudna sytuacja spowodowana jest głównie aferą z 2014 roku, kiedy to doszło do kryzysu bankowego w Mołdawii. Problem stanowi również zła sytuacja gospodarcza, a także brak pełnej niezależności tego kraju, którego rząd nie radzi sobie z problemami, bądź nie chce sobie z nimi poradzić.

zobacz także:  Co to są wakacje kredytowe i kiedy warto z nich skorzystać?

Dinar algierski – najsłabsza waluta w Afryce

Będąc w posiadaniu 1000 dinarów algierskich jesteśmy w stanie kupić jedynie 8 dolarów amerykańskich. Co ciekawe, istnieje uzasadniona obawa, że wartość tej waluty jeszcze spadnie. Co jest tego powodem? Bolączką Algierii od wielu lat jest korupcja oraz panujący tam reżim autorytarny. Mogłoby się wydawać, że kraj, który jest w czołówce największych eksporterów ropy naftowej na świecie nie powinien mieć problemów finansowych. Tymczasem odkąd cena ropy naftowej zaczęła spadać, problemy finansowe Algierii coraz bardziej się pogłębiają. Bardzo widoczna są nierówności społeczne w tym afrykańskim kraju, a inflacja krajowej waluty stale rośnie.

komentarze 2

  1. Pax pisze:

    W Polsce też jeszcze nie tak dawno większość była milionerami. Ale, że wszystko odnosi się do dolara… To ciekawe.

  2. Marquez pisze:

    Najgorsze jest to, że to niektóre państwa nie potrafią podnieść się z kryzysu mimo że mają coś co powinno im zapewnić dobrybyt, np. ropę.

Dodaj Twój komentarz