Łysienie to nic miłego, o czym niejeden już się przekonał. Różne są sposoby na to, by sobie z nim radzić. Jednym z tych najbardziej zaawansowanych jest przeszczep włosów. Ale czy warto się na to decydować? I ile kosztuje taki zabieg?
- Na czym polega przeszczep włosów?
- Czy każdy może poddać się zabiegowi przeszczepienia włosów?
- Ile kosztuje przeszczep włosów?
- Czy przeszczep włosów ma skutki uboczne?
Na czym polega przeszczep włosów?
Otóż stosowane są przede wszystkim dwie metody. Pierwsza z nich to STRIP. Polega to na tym, że z tyłu głowy wycina się kilkunastocentymetrowej długości pasek włosów, by lekarz mógł wykonać grafty, czyli struktury zawierające po kilka włosów, które następnie wszczepia się w nacięcia na skórze wykonane w miejscu przeszczepu.
Drugą metodą, nowocześniejszą, jest FUE (Follicular Unit Extraction). Stosując to rozwiązanie, przeszczepia się pojedyncze włosowe mieszki pobrane z tyłu głowy w miejsce, gdzie jest ich mniej. Wcześniej oczywiście chirurg musi wykonać w skórze stosowne nacięcia. A zatem w pierwszej metodzie przeszczepiane są grafty, z których każdy zawiera od jednego do trzech włosów, natomiast w drugiej przeszczepiane są pojedyncze włosy.
Czy każdy może poddać się zabiegowi przeszczepienia włosów?
Otóż nie. Istnieją przeciwwskazania do poddania się temu zabiegowi. Nie powinni być do niego dopuszczeni dotknięci poważnymi chorobami, takimi jak nowotwory, choroby układu krążenia czy cukrzyca w zaawansowanym stadium. Przeciwwskazaniem są także stany zapalne skóry głowy.
Poza tym nie przy każdym typie łysienia można przeprowadzić zabieg. Łysienie plackowate się do tego nie kwalifikuje. Również w sytuacji, gdy mamy do czynienia z ostatnim stopniem łysienia w skali Norwooda, czyli łysina zajmuje większość głowy, przeszczepu się nie przeprowadza.
Ile kosztuje przeszczep włosów?
Koszt zabiegu zależy oczywiście od cennika konkretnej kliniki, może więc tu występować spora rozpiętość cenowa. To, ile będziemy musieli zapłacić, zależy też od stopnia zaawansowania naszego łysienia. Dlaczego? Ponieważ istnieją tu pewne ograniczenia, które trudno „przeskoczyć”. Podczas jednego zabiegu chirurg może przeszczepić maksymalnie 2 000 mieszków włosowych i to też tylko wtedy, jeśli dysponuje automatycznymi narzędziami, które pozwalają zasysać mieszki przy pobieraniu. Więcej nie da rady. A z tego wynika, że im większe mamy ubytki, tym więcej takich zabiegów będziemy musieli przejść, co oczywiście odbije się też na ostatecznej cenie.
Jak z tego widać, naprawdę nie sposób podać tu jakiejś konkretnej sumy. Przeszczep włosów w jednym przypadku może kosztować półtora tysiąca złotych, w innym kilkanaście tysięcy, a nawet kilkadziesiąt tysięcy. Niektóre gabinety oferują możliwość zapłaty w ratach.
Czy przeszczep włosów ma skutki uboczne?
Przeszczep włosów jest raczej bezpiecznym zabiegiem. Nie wymaga przetrzymywania nas w klinice – możemy od razu sami opuścić placówkę. Przez jakiś czas po przeszczepie można doświadczać zmniejszonego czucia skóry głowy. Jest to jednak krótkotrwałe.
Często pojawia się także dyskomfort w okolicy skóry głowy, z której mieszki włosowe zostały pobrane. Dolegliwości te można łagodzić środkami przeciwbólowymi przez te kilka pierwszych dni po zabiegu. W miejscach przeszczepów pojawiają się też niewielkie strupki, które jednak znikają do dwóch tygodni po zabiegu.
Niesamowite, że przeprowadza się takie zabiegi, jestem tylko ciekawa na jak długo utrzymuje się efekt. W końcu każdemu człowiekowi wypadają włosy, więc domyślam się, że te przeszczepione też kiedyś wypadną…