środa, 29 maja 2024
HotMoney

Mandat za palenie papierosów – w jakich miejscach możesz dostać?

mężczyzna palący papierosa

W 2010 roku weszła w życie ustawa antynikotynowa. Największy wpływ miała na właścicieli barów i restauracji, ale nie tylko. Lista miejsc, w których od tego momentu nie można palić papierosów jest dość długa, dlatego też warto ją sobie co jakiś czas przypomnieć, aby uniknąć przykrej niespodzianki w postaci mandatu. Z drugiej strony dobrze wiedzieć, kiedy możemy zwrócić uwagę komuś, kto pali tytoń w miejscach do tego nieprzeznaczonych.

W jakich miejscach nie wolno palić papierosów?

Ustawa antynikotynowa wprowadza zakaz palenia papierosów w większości miejsc publicznych, począwszy od barów i restauracji po przystanki autobusowe. Czy to oznacza, że już nigdzie nie można spokojnie zapalić? Nie, ale zanim wyciągniemy papierosa powinniśmy zwrócić uwagę na to, gdzie się znajdujemy. Do miejsc, w których panuje zakaz palenia należą:

 • teren przedsiębiorstw podmiotów leczniczych i w pomieszczeniach innych obiektów, w których udzielane są świadczenia zdrowotne,
 • teren jednostek organizacyjnych systemu oświaty oraz jednostek organizacyjnych pomocy społecznej,
 • uczelnie,
 • pomieszczenia zakładów pracy,
 • pomieszczenia obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego,
 • lokale gastronomiczno-rozrywkowe,
 • środki pasażerskiego transportu publicznego oraz obiekty służące obsłudze podróżnych,
 • przystanki komunikacji publicznej,
 • pomieszczenia obiektów sportowych,
 • ogólnodostępne miejsca przeznaczone do zabaw dzieci,
 • inne pomieszczenia dostępne do użytku publicznego.
zobacz także:  Czy Brexit ma wpływ na niski kurs funta? Co się dzieje z brytyjską walutą?

Problemy związane z zakazem palenia w miejscach publicznych

Z największym oburzeniem spotkał się zakaz palenia papierosów w barach i restauracjach. Do tej pory wiele tego typu miejsc kojarzyło się ich klientom ze specyficznym klimatem i zapachem, w dużej mierze związanymi z unoszącym się w powietrzu dymem papierosowym. Właściciele lokali gastronomiczno-rozrywkowych nie wiedzieli jak poradzić sobie z tym zakazem, aby nie stracić klientów, którzy nie chcieli rezygnować z nałogu. Rozwiązaniem okazało się stworzenie wydzielonych pomieszczeń, w których można palić, czyli tzw. palarni. Ponadto restauracje, kluby czy bary, które posiadają dwa oddzielone od siebie pomieszczenia, mogą jeden z nich przeznaczyć dla palaczy.

Ile wynoszą mandaty za palenie w miejscach niedozwolonych?

Paląc papierosa w miejscu objętym zakazem, musimy liczyć się z tym, że może spotkać nas kara w postaci mandatu, który nałożyć na nas może policja, straż miejska oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Wysokość mandatu może wahać się od 20 do 500 zł. W niektórych sytuacjach sprawa kończy się na upomnieniu, jednak dużo zależy od tego, jaką postawę prezentuje osoba, która zakaz złamała. Osoby niechcące się podporządkować mogą spodziewać się wyższego wymiaru kary.

zobacz także:  Ranking kont dla firm Lipiec 2019

Warto pamiętać także o tym, że zakaz dotyczy również e-papierosów, czyli papierosów elektroniczne. Mimo iż przyjmowanie nikotyny w tej formie uważane jest za mniej szkodliwe, również niedopuszczalne jest w miejscach publicznych.

komentarze 2

 1. skakankatuptup pisze:

  Może to i lepiej, człowiek się tyle nie truje.

 2. wróg papierosów pisze:

  No i bardzo dobrze! Nie ma co wspierać takiego nałogu i trucia innych! Nie dla paleniu gdzie popadnie, tak jak i piciu!

Dodaj Twój komentarz