Wiesz, jakie korzyści generują lokaty bankowe? Sprawdź, w jaki sposób lokaty terminowe ułatwią Ci oszczędzanie. Porównaj oprocentowanie lokat i wybierz produkt finansowy, który jest najbardziej korzystny dla Ciebie.
Przejrzyj listę lokat bankowych, porównaj lokaty, złóż wniosek online:
Co to jest lokata?
Najogólniej rzecz ujmując, lokata to produkt inwestycyjny oferowany przez banki lub inne instytucje finansowe. Pieniądze, które wpłacamy na lokatę stanowią kapitał banku, którym może on obracać, bardzo często pieniądze z lokat są wykorzystywane do udzielania innym klientom kredytów. Najprostsza odpowiedź na pytanie co to jest lokata, jest więc taka, że lokata to pożyczka, którą udzielają bankom ich klienci. Oczywiście nikt nie robi tego za darmo, każda lokata jest oprocentowana, więc po upływie konkretnego terminu, nasze pieniądze wracają do nas wraz z odsetkami.
Lokaty bankowe
Lokaty bankowe polegają na tym, że wpłacamy do banku jakąś sumę pieniędzy na określony z góry okres, a następnie odbieramy wpłaconą kwotę powiększoną o odsetki. Istnieje kilka rodzajów lokat bankowych, a które różnią się między sobą przede wszystkim oprocentowaniem oraz warunkami. Aby wybrać najlepszą ofertę, warto korzystać z takich narzędzi jak porównywarka lokat czy ranking lokat bankowych. Co ciekawe, w wielu przypadkach, aby skorzystać z oferty lokaty bankowej nie musimy mieć nawet konta w banku. Jeśli więc interesuje nas takie rozwiązanie, powinniśmy zapoznać się z rankingiem lokat bez konta.
Lokaty terminowe
Lokaty terminowe, jak sama nazwa wskazuje, są umową między oferentem lokaty czyli najczęściej bankiem a klientem na określony z góry czas. Bank zobowiązuje się do zwrotu ulokowanych w nim środków pieniężnych wraz z odsetkami w terminie wyznaczonym w umowie. Lokaty terminowe mogą być odnawialne lub nieodnawialne. W pierwszym przypadku, jeśli na przykład ulokowaliśmy pieniądze w banku na okres trzech miesięcy, to po upływie tego czasu zgromadzone tam środki nie zostaną nam zwrócone, tylko zostaną wykorzystane ponownie. Nasza lokata zostanie automatycznie odnowiona. Natomiast jeśli wybieramy lokatę nieodnawialną, to po upłynięciu wyznaczonego terminu pieniądze wrócą do nas.
Oprocentowanie lokat
Zakładając lokatę zobowiązujemy się do przekazania pewnej sumy pieniędzy bankowi, który będzie mógł nią dysponować w określonym czasie. Oczywiście za taką „pomoc” musi on nam zapłacić, a to ile możemy w ten sposób zarobić jest zależne właśnie od oprocentowania. Aby dowiedzieć się, ile będzie wynosił nasz zysk, musimy dokładnie zapoznać się z ofertą i zwrócić uwagę na to, czy proponowane nam oprocentowanie jest stałe czy zmienne.
Oprocentowanie stałe występuje najczęściej w przypadku lokat krótkoterminowych, kiedy ryzyko poważnych zmian na rynku jest niewielkie i bank nie obawia się strat z nimi związanych. Oprocentowanie zmienne oznacza, że wysokość oprocentowania naszych pieniędzy może ulec zmianie w czasie trwania lokaty, co wiąże się z ryzykiem, że ostatecznie zarobimy mniej niż początkowo zakładaliśmy.
Obecnie nawet najwyższe oprocentowanie lokat nie gwarantuje nam zbyt dużych zysków, jednak biorąc pod uwagę inflację, jest to znacznie bardziej korzystne rozwiązanie, niż trzymanie pieniędzy w przysłowiowej skarpecie.
Jeśli zastanawiamy się jak obliczyć odsetki z lokaty, to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z kalkulatora lokat, który w oparciu o podstawowe dane poda nam szybki wynik.
Lokata rentierska
Lokata rentierska polega na tym, że swoje środki pieniężne przekazujemy bankowi na długi okres, a ten wypłaca nam od nich odsetki w równych odstępach czasu. Nie jest to więc lokata odnawialna, gdyż nie ma tu mowy o odnawianiu czegokolwiek. Pieniądze są cały czas do dyspozycji banku, a my możemy liczyć na stały zysk. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku, gdy posiadamy większe oszczędności, których w najbliższym czasie nie mamy zamiaru wydawać, a procent z nich mógłby stanowić dla nas dodatkowy zastrzyk gotówki.
Lokata czy konto oszczędnościowe?
Oba te produkty stworzone są po to, aby bank mógł korzystać z pieniędzy swoich klientów i obracać nimi, a z kolei jego klienci mogli w ten sposób zarabiać. Należy zatem zwrócić uwagę na to, czym się między sobą różnią. Decydując się na lokatę, musimy mieć świadomość, ze nasze pieniądze będą na jakiś czas „zamrożone”. Aby zarobić w ten sposób, nie możemy żądać zwrotu środków pieniężnych przed upływem wyznaczonego terminu, w przeciwnym wypadku stracimy naliczone dotychczas odsetki lub też będą one znacznie mniejsze niż oczekiwaliśmy.
Wybierając konto oszczędnościowe, mamy możliwość znacznie swobodniej dysponować swoimi pieniędzmi. W każdym momencie możemy pobrać je z konta, jednak koniecznie musimy pamiętać, że oprocentowanie na rachunkach oszczędnościowych jest zmienne. Zazwyczaj zyski z konta oszczędnościowego są niższe niż z lokat.
Lokata czy fundusz?
Różnice pomiędzy lokatą bankową a funduszem inwestycyjnym są znaczne. Podczas gdy z założeniem lokaty nie wiążą się praktycznie żadne dodatkowe koszty, to w przypadku otwarcia funduszu inwestycyjnego już na początku mogą pojawić się opłaty manipulacyjne. Dodatkowo nasze pieniądze znajdujące się na lokacie są absolutnie bezpieczne, natomiast środki ulokowane w funduszu podlegają prawom rynku finansowego i istnieje ryzyko straty. Odpowiadając więc na pytanie o to, co jest lepsze – lokata czy fundusz, warto zaznaczyć, że fundusze inwestycyjne są rozwiązaniem dla osób, które nie boją się zaryzykować, jeśli istnieje szansa większego zarobku.
Lokata czy obligacje?
Patrząc wyłącznie na wysokość oprocentowania, może się wydawać, że obligacje są znacznie lepszym sposobem pomnażania swojego kapitału. Przeglądając dowolny ranking lokat zauważymy, że nawet najlepsze lokaty mają oprocentowanie wynoszące około 3,5-4% w skali roku. Obligacje skarbowe mogą natomiast przynieść nam nawet 5% zysku. Niestety w przypadku obligacji nie możemy liczyć na to, że tak wysoka stopa procentowanie ulegnie zmianie. Oznacza to, że z kupnem obligacji wiąże się ryzyko, którego nie ma w przypadku lokat. Ponadto założenie lokaty bankowej jest znacznie prostsze.
Najlepsze lokaty
Wysoko oprocentowane lokaty są najczęściej oferowane przez duże banki, do których większość klientów ma zaufanie. Wiele osób interesuje się lokatami PKO, dużą popularnością cieszą się także lokaty mBanku. W większości rankingów lokat znajdziemy także propozycje lokat Getin Banku i wielu innych. Zachęcające warunki są często proponowane nowym klientom, dlatego dobrze jest porównać jak najwięcej ofert.
Teraz lokaty nie są już zupełnie opłacalne. Kilka lat temu jak jeszcze oprocentowanie było wyższe to można było trochę zarobić, a teraz to już wcale. I jeszcze ten podatek Belki…
No ale z drugiej strony ryzyko jest małe – coś za coś. Zresztą tego podatku nie ma aż tak dużo, nie przesadzałabym. Czytałam niedawno, że opłaca się np. lokować pieniądze na 2-3 miesięczne lokaty, które dzięki promocjom są wyżej oprocentowane, potem wyciągać pieniądze i lokować dalej, szukając okazji. Przy czym wtedy kapitał musi być wyższy, bo oprocentowanie 4-5% nic nie da, jeśli lokujesz 200 zł…