Na zabiegi odmładzające najlepiej zdecydować się jesienią. Jednym z nich jest laser frakcyjny, a optymalny czas by poddać się temu zabiegowi to koniec września do początku kwietnia. Skóra po laserze nie lubi się bowiem z promieniami słońca. Przeczytaj dla kogo jest laser frakcyjny, kiedy może pomóc i ile kosztuje.
- Czym są zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego?
- Jakie są rodzaje laserów frakcyjnych?
- Jak wygląda zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?a
- Kiedy pomoże zabieg laserem frakcyjnym?
- Ile kosztuje zabieg laserem frakcyjnym?
Czym są zabiegi z wykorzystaniem lasera frakcyjnego?
Zabieg z użyciem lasera frakcyjnego jest zabiegiem odmładzającym. Polega on na tym, że jego światło wnika w głąb skóry i jest pochłaniane przez zawartą w komórkach wodę. Następuje tu reakcja fototermiczna, która prowadzi do podgrzania wody w tkance, a potem jej odparowania zwanego ablacją. Potem następuje wydzielanie ciepła, które uszkadza komórki, w tym także te kolagenowe. W tym czasie też uruchamiane są procesy naprawcze, które prowadzą do produkcji nowego kolagenu. Laser frakcyjny nie uszkadza całej skóry tylko po prostu ją dziurkuje, natomiast mikrouszkodzenia otoczone są zdrową tkanką. Przyspiesza to proces regeneracji uszkodzonych fragmentów skóry i zwiększa bezpieczeństwo zabiegu.
Jakie są rodzaje laserów frakcyjnych?
Lasery frakcyjne dzielą się na ablacyjne i nieablacyjne. Laser CO2 jest laserem ablacyjnym, po wykonaniu nim zabiegu następuje ablacja czyli złuszczanie skóry. Przy użyciu lasera nieablacyjnego skóra podgrzewana jest od wewnątrz, ale bez naruszania jego zewnętrznej warstwy. Czas gojenia jest tu o wiele krótszy, ale i efekt słabszy. Te dwa typy lasera różni przede wszystkim skuteczność – aby zyskać taką samą jak przy laserze ablacyjnym należałoby powtarzać zabieg przynajmniej 3-5 razy. Jednak i w tym przypadku efekt nie będzie równie dobry. Sam brak efektu złuszczania po laserze nieablacyjnym powoduje, że skóra nie zyskuje młodzieńczego blasku i odświeżenia.
Jak wygląda zabieg z użyciem lasera frakcyjnego?
Na początku zabiegu na twarz klientki nakłada się krem znieczulający, tak, by zapewnić komfort w trakcie operowania laserem. Po około 30-45 minutach przystępuje się do działania czyli poddaje skórę promieniowaniu laserowemu. Po wykonaniu zabiegu konieczne jest zastosowanie chłodzenia kontaktowego lub nadmuchowego. Zaraz po zakończeniu zabiegu skóra jest obrzęknięta, zaczerwieniona i przypomina trochę papier ścierny. Od pacjentki wymaga się także, by po zabiegu laserem frakcyjnym przez kolejne 6 dni pozostała w domu. Jeśli zabieg ma mieć charakter jedynie odświeżający można poprzestać na jednej sesji, jeśli jednak oczekuje się odmłodzenia warto zaplanować cykl 2-3 zabiegów.
Kiedy pomoże zabieg laserem frakcyjnym?
Zabieg laserem frakcyjnym sprawdzi się doskonale w przypadku utraty przez skórę kolagenu, kiedy występują blizny potrądzikowe, zmiany skórne i piegi. Laser frakcyjny warto zastosować także w przypadku małych i średnich zmarszczek, skóry zniszczonej przez słońce i znamiona soczewicowate, skóry szorstkiej, matowej lub tej z widocznymi rozszerzonymi porami. Dobrze jest pamiętać, że przed zabiegiem konieczna jest konsultacja lekarska, podczas której przeprowadza się z pacjentem wywiad.
Ile kosztuje zabieg laserem frakcyjnym?
Koszty zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego uzależnione są od powierzchni skóry, na którą będzie się stosowało wiązki światła. Jeśli zależy nam na odmłodzeniu twarzy bądź pozbyciu się szpecących blizn potrądzikowych warto przemyśleć zaciągnięcie pożyczki gotówkowej, która pozwoli sfinansować zabieg. Lifting okolic oczu to koszt rzędu 300-500zł, ujędrnienie skóry twarzy i szyi 1000-1400zł, ujędrnienie skóry dekoltu 1200-1400zł. Likwidacja rozstępów na brzuchu lub udach 400-600zł, leczenie blizn potrądzikowych od 400zł, laserowe usuwanie martwego naskórka 400-500zł.
A czy są jakieś przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegów laserem frakcyjnym, ktoś wie? Każdy może się na nie zdecydować?