Ustawa dotycząca uznawania kwalifikacji zawodowych po twardym brexicie została podpisana przez prezydenta. Co i komu ona zapewnia?
- Kwalifikacje zawodowe po brexicie
- Przekształcenie użytkowania wieczystego na własność
- Droga benzyna
- Niemiecka broń nie dla Arabii Saudyjskiej
Kwalifikacje zawodowe po brexicie
Prezydent podpisał przygotowaną przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustawę, która reguluje kwestie związane z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w wypadku twardego brexitu. Zgodnie z ową ustawą w razie bezumownego brexitu kwalifikacje zawodowe nabyte przez obywateli Polski i innych unijnych państwa w Wielkiej Brytanii będą w Polsce uznawane.
Ustawa zawiera także przepis dotyczący tych obywateli Polski i Unii Europejskiej, którzy wystąpili już z wnioskiem o uznanie ich kwalifikacji zawodowych – okres rozpatrywania takich wniosków został przedłużony poza ewentualny termin twardego brexitu. Osoby, które rozpoczęły lub rozpoczną pozyskiwanie kwalifikacji zawodowych w Wielkiej Brytanii, w ciągu 3 lat będą mogły uzyskać ich uznanie w Polsce, nie dotyczy to jednak obywateli brytyjskich. Natomiast wydane przed twardym brexitem decyzje o uznaniu kwalifikacji zawodowych usługodawcy, których stroną jest obywatel Wielkiej Brytanii, będą wygaszone z dniem wejścia nowej ustawy.
Przekształcenie użytkowania wieczystego na własność
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przygotowuje pakiet usprawnień, które mają być wprowadzone do ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego na własność. Artur Soboń, wiceszef resortu, oświadczył, że procedury muszą zostać przyśpieszone, żeby zaświadczenia mogły trafić do właścicieli jeszcze w tym roku.
Celem planowanych zmian ma być usprawnienie przekształcenia oraz wyeliminowanie sytuacji, w których samorządy mogą blokować powszechne uwłaszczenie Polaków. Ustawa uwłaszczeniowa daje samorządom dużą swobodę – mogą one kształtować opłaty i organizację likwidacji użytkowania.
Pakiet zmian prawnych, które są właśnie przygotowywane przewiduje między innymi eliminację blokowania przekształcenia poprzez konieczność dokonania podziału nieruchomości zabudowanej na cel mieszkaniowy, na której dodatkowo znajdują się inne obiekty, a także wariant uproszczonego trybu dokonywania podziału nieruchomości w sytuacji, gdy będzie on niezbędny.
Droga benzyna
Benzyna rekordowo droga – średnia cena detaliczna zbliżyła się właśnie do poziomu 5 zł za litr (dokładnie 4,98 zł) i tym samym odnotowała największą zwyżkę od 8 lat, to jest od lipca 2011 roku. Średnia cena detaliczna benzyny bezołowiowej 95 podniosła się o 14 groszy na litrze. W skali kraju najtańsze paliwo znajdziemy na Dolnym Śląsku (4,90 zł), natomiast najdroższe w województwie podlaskim (5,06 zł).
Astronomiczne ceny są skutkiem przede wszystkim wyższych cen ropy naftowej i umocnienia dolara. Nic też nie wskazuje na to, by na tym poziomie zwyżka cen miała się zatrzymać – w najbliższym czasie prawdopodobnie jeszcze one wzrosną.
Niemiecka broń nie dla Arabii Saudyjskiej
Rząd Niemiec przedłużył do 30 września, a więc o 6 miesięcy, zakaz eksportu broni do Arabii Saudyjskiej, wprowadzony w październiku ubiegłego roku w reakcji na zabójstwo w saudyjskim konsulacie dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Zakaz ten dotyczy broni w całości wyprodukowanej w Niemczech, natomiast nie obejmuje tego uzbrojenia, w którego tworzeniu niemieckie firmy są tylko partnerem kooperacyjnym – chodzi tu między innymi o broń tworzoną we współpracy z Wielką Brytanią i Francją. Taki eksport został jednak objęty zastrzeżeniem, że broń nie zostanie wykorzystana w konflikcie zbrojnym w Jemenie.
Ja już zapłaciłam za przeniesienie użytkowania wieczystego na własność. Lepiej teraz, kiedy nie ma takich kolejek.
Gdyby nie zyski przemysłu zbrojeniowego, to na świecie byłoby znacznie mniej konfliktów. Jak zawsze chodzi wyłącznie o pieniądze, a broń jakoś i tak trafi tam, gdzie chcą ja kupić.