poniedziałek, 25 listopada 2024
HotMoney

Kto zarabia średnią krajową? W jakich zawodach możesz zarobić tyle co średnia krajowa?

Mężczyzna z rękami na klawiaturze

Zarobki w Polsce z roku na rok rosną, a to oznacza, że coraz więcej osób może pochwalić się pensją, która określana jest jako średnia krajowa. Obecnie wynosi ona około 5 tysięcy złotych brutto, w więc polski pracownik po odtrąceniu wszelkich składek otrzymuje w przybliżeniu 3,5 tysiąca złotych. Niestety nie każda branża gwarantuje tak dobre wynagrodzenie. W jakich zawodach można zarobić średnią krajową?

Co warto studiować, żeby zarabiać średnią krajową?

O dobre zarobki warto zadbać już na samym początku, a można to zrobić wybierając przyszłościowy kierunek studiów, po którym absolwenci są niemal rozchwytywani. Już sam fakt posiadania wyższego wykształcenia może mieć wpływ na dobrą pensję. Jeśli do tego absolwent ukończył kierunek związany z informatyką, elektroniką i telekomunikacją, automatyką i robotyką, lotnictwem i kosmonautyką, farmacją, zarządzaniem i marketingiem czy elektrotechniką, ma spore szanse na to, by już na starcie lub niedługo po zdobyciu pierwszego doświadczenia, zarabiać średnią krajową, a może nawet więcej.

zobacz także:  Rekordowa strata Ursusa - spadek również na giełdzie

Najlepiej zarabiają specjaliści IT

Ta tendencja utrzymuje się już od wielu lat. Co ciekawe, na specjalistów z branży IT wciąż jest zapotrzebowanie, to rynek, który właściwie się nie wyczerpuje. Wciąż są poszukiwani programiści, graficy, informatycy i inni specjaliści związani z sektorem IT. Średnią krajową pensję otrzymają już absolwenci studiów o tym profilu, którzy nie mają jeszcze dużego doświadczenia, jednak mogą pochwalić się wiedzą teoretyczną i często praktyczną, zdobytą podczas nauki na uczelni. Wiele takich osób jeszcze będąc na studiach, korzysta z praktyk i staży, by zdobywać pierwsze doświadczenie, co nie jest bez znaczenia dla przyszłych pracodawców.

Kto jeszcze zarabia średnią krajową?

Na zarobki w wysokości około 3,5 tysiąca złotych netto mogą liczyć także przedstawiciele innych zawodów. Średnią krajową otrzymają także finansiści, ekonomiści, inżynierowie, architekci, przedstawiciele handlowi oraz dziennikarze i twórcy. Co ciekawe, dobrze zarabiają także osoby obsługujące rynek nieruchomości i zajmujące się branżą budowlaną.

Gdzie zarabia się średnią krajową?

Nie tylko branża ma znaczenie w osiąganiu średniego wynagrodzenia w Polsce. Istotny jest także region, w którym się pracuje. Nikogo nie trzeba przekonywać, że takie zarobki najczęściej odnotowywane są w większych miastach. Na miejscu pierwszym pozostaje oczywiście Warszawa. W stolicy można zresztą zarobić więcej niż średnia krajowa pensja. Na dobre zarobki można liczyć także we Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. To właśnie w tych miastach warto rozpoczynać swoją karierę zawodową, ponieważ wynagrodzenia nie są niskie, nawet dla osób, których doświadczenie wynosi do 3 lat. Dużo gorzej wygląda sytuacja w takich województwach jak podkarpackie, warmińsko-mazurskie czy świętokrzyskie. Tam nawet doświadczeni pracownicy mogą mieć trudności ze znalezieniem pracy, która pozwoli im na uzyskanie wynagrodzenia w wysokości średniej krajowej.

zobacz także:  W jakim wieku na emeryturę? Najważniejsze pytania o wiek emerytalny

komentarze 3

  1. średnia_krajowa pisze:

    Średnia krajowa to marzenie wielu ludzi. Szkoda, że dla tak wielu osób to nieosiągalne.

  2. Irek pisze:

    W IT sporo się zarabia, ale jeśli jest się faktycznie specjalistą. Sporo jest ofert pracy właśnie w tej branży i to w każdym mieście, nawet mniejszym.

  3. Pablo pisze:

    Taki programista narzekać nie musi i martwić się, żeby zarabiać średnią krajową. Coraz więcej już ofert powyżej 20k w tej branży.

Dodaj Twój komentarz