środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney
monety i domki

Dla wielu Polaków realizacja marzenia o własnych czterech ścianach jest możliwa tylko i wyłącznie pod warunkiem, że wezmą kredyt mieszkaniowy. Decyzja jest jednak poważna, bowiem opiewa on na wysoką kwotę i jest zaciągany na wiele lat. Podpowiadamy, co trzeba wiedzieć o kredytach mieszkaniowych zanim się je weźmie.

Czym jest kredyt mieszkaniowy?

Kredyt mieszkaniowy to celowy kredyt bankowy, zaciągany na zakup mieszkania z rynku pierwotnego lub wtórnego, domu, domku letniskowego, wykup mieszkania zakładowego lub komunalnego, przekształcenie spółdzielczego, lokatorskiego prawa do lokalu na spółdzielcze własnościowe, którego zabezpieczeniem jest hipoteka na nieruchomości.

Kredyt mieszkaniowy a hipoteczny

Często kredyt mieszkaniowy utożsamiany jest z hipotecznym. Jednak nie powinno tak być. Kredyt mieszkaniowy musi być przeznaczony na cele mieszkaniowe: dom lub mieszkanie. W przypadku kredytu hipotecznego ma się znacznie więcej możliwości. Pieniądze pozyskane w ten sposób można przeznaczyć oprócz celów mieszkaniowego na budowę domu, działkę budowlaną, remont lub modernizację domu i mieszkania, zakup, remont, modernizację lokalu użytkowego w celu wynajmu lub dzierżawy. Chcąc więc wyjaśnić różnice pomiędzy kredytem mieszkaniowym a hipotecznym najprościej powiedzieć, że pierwszy z nich ma znacznie węższy zakres.

Kredyt mieszkaniowy dla młodych

Kredyt mieszkaniowy dla młodych, czyli osób do 35. roku życia jeszcze w 2018 roku udzielany jest w ramach programu rządowego Mieszkanie dla Młodych. Na czym polega? Przyznawany jest na 15-30 lat osobom, które chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom.

Kredytobiorcy w zależności od sytuacji rodzinnej mogą liczyć na dofinansowanie do wkładu własnego, które wynosi 10% dla wszystkich, 15% dla osób i małżeństw wychowujących jedno dziecko, 20% – dwoje dziec, 30% – troje dzieci i więcej. Dodatkowo beneficjenci mogą liczyć na jednorazowe dofinansowanie w wysokości 5% na spłatę kredytu, gdy do 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi im się lub zostanie przysposobione dziecko.

zobacz także:  Kredyt hipoteczny czy gotówkowy? Kiedy wybrać kredyt hipoteczny, a kiedy gotówkowy?

Jakie są takiego kredytu mieszkaniowego warunki? Przede wszystkim obowiązuje maksymalna dopuszczalna powierzchnia. Wynosi do 75 m2 (85m2, jeżeli nabywcy w dniu złożenia wniosku o kredyt wychowują co najmniej troje dzieci) na mieszkanie i do 100 m2 na dom jednorodzinny (110m2, jeżeli nabywcy w dniu złożenia wniosku o kredyt wychowują co najmniej troje dzieci). W MdM jest też limit ceny za 1 m2. Ustalany jest inny dla każdego miasta.

Kredyt mieszkaniowy dla młodych jest przyznawany tylko tym osobom, które nie są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości. Zarówno na chwilę obecną, jak i w przeszłości.

Kredyt mieszkaniowy dla singli

Czy banki udzielają kredytu mieszkaniowego dla singli? Oczywiście, że tak. Zarówno w programie MdM, jak i bez niego. Warto jednak wiedzieć, że dla banków jeden kredytobiorca jest większym ryzykiem. Właśnie dlatego banki się chcą zabezpieczyć. Może się to liczyć z koniecznością dodatkowego ubezpieczenia, polisy na życie. Oczywiście im wyższe są zarobki singla, tym wyższy kredyt dostanie. Liczy się wskaźnik DTI. To wyrażony procentowo stosunek dochodów do zobowiązań kredytowych.

Kredyt mieszkaniowy – jakie zarobki? W przypadku kredytu dla singla zarabiać powinno się co najmniej 3,5 tys. złotych brutto. Dzięki temu bank ma większą pewność, że nie będzie problemu ze spłatą zobowiązania. Może się okazać, że konieczne jest jeszcze dodatkowe ubezpieczenie lub nawet – pomoc najbliższych.

Jakie trzeba spełniać warunki żeby dostać kredyt mieszkaniowy?

Przy wyliczaniu zdolności kredytowej brane są pod uwagę zarobki oraz koszty życia. Jaki trzeba mieć dochód żeby dostać kredyt mieszkaniowy? O tym w dalszej części. Tutaj zajmiemy się tym, jakie są kredytu mieszkaniowego warunki, o których niewiele osób myśli, a są kluczowe.

Przede wszystkim banki najchętniej udzielają kredytów osobom do 35. roku życia. Osoby starsze mają znacznie trudniej, chociaż wiele zależy od tego, na jak długi okres spłaty chcą liczyć. Najlepiej, gdy ostatnia rata jest spłacana przed 75. r.ż.

zobacz także:  Podatki od nieruchomości: jaki podatek za dom, działkę, piwnicę czy komórkę lokatorską. Od czego zależy wysokość podatku od nieruchomości?

Kolejnym warunkiem jest historia kredytowa. Oczywiście ta dobra. Banki podejrzliwie patrzą na osoby, które w przeszłości lub obecnie nie wywiązują się terminowo ze swoich zobowiązań.

Jeszcze jakie trzeba spełniać warunki żeby dostać kredyt mieszkaniowy? Z pewnością ogromne znaczenie ma również to, jakiej wysokości są zarobki, rodzaj zatrudnienia, zdolność kredytowa. Nie można zapominać również o ilości członków rodziny i wkładzie własnym. To omówione zostanie poniżej.

Przy zakupie nieruchomości i zaciąganiu kredytu mieszkaniowego wkład własny jest koniecznością. Rząd rekomenduje, by było to 20% wartości nieruchomości. Oczywiście są od tego ustępstwa. W przypadku ubezpieczenia kredytu mieszkaniowego wkład własny może być niższy.

Kredyt mieszkaniowy – jakie zarobki?

Wiele osób interesuje się zwłaszcza tym, jaki trzeba mieć dochód żeby dostać kredyt mieszkaniowy. Nic dziwnego, zwłaszcza przy niewielkich zarobkach. Ludzie starają się dowiedzieć, czy w ogóle mają szanse na tego typu wsparcie finansowe, a w efekcie – spełnienie marzenia o własnym kącie.

Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt mieszkaniowy? Plusem jest to, że na środki na zakup mieszkania mogą liczyć osoby, które zarabiają średnią krajową. Nawet zarabiając mniej można się starać o kredyt. Oczywiście w przypadku kredytu mieszkaniowego liczy się też to, w jakim mieście chce się kupić mieszkanie. Ceny za nie są bardzo różne w zależności od wielkości miejscowości. Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt mieszkaniowy? Z pewnością nie ma co się demotywować, jeśli zarabia się mniej niż średnią krajową. Zwłaszcza, jeśli kredyt chce się wziąć jako para.

Jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy?

Poszukując kredytu na mieszkanie, warto nie decydować się na pierwszą lepszą ofertę, ale sprawdzić, gdzie najbardziej się on opłaca. Jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy? Można zgłosić się do doradcy kredytowego, a można na własną rękę szukać najlepszej opcji.

W przypadku kredytu mieszkaniowego oprocentowanie ma znaczenie. Od tego będzie zależało bowiem to, ile w rzeczywistości będzie nas kosztował. Kredytu mieszkaniowego oprocentowanie może wynosić od 3% wzwyż. Składa się na nie marża i stawka referencyjna. To właśnie one mają największy wpływ na to, ile miesięcznie trzeba będzie przelewać. W sprawdzeniu tego pomaga kalkulator rat kredytu mieszkaniowego. Dzięki niemu znacznie łatwiej sobie to zobrazować. Taki kredytu mieszkaniowego kalkulator rat jest dostępny na wielu stronach.

zobacz także:  Zgubione świadectwo pracy - co robić?

Oczywiście to nie wszystko. Wiadomo bowiem, że ważne jest też RRSO. Jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy? Sprawdzić też prowizję, jaką bank pobiera za udzielenie kredytu.

Jak można tego dokonać? Warto sprawdzić porównanie kredytów mieszkaniowych. Wybierając ofertę na konkretną kwotę ma się wszystko idealnie zobrazowane. W sytuacji, gdy oferty są zebrane w tabeli, widać wyraźnie, gdzie jest najlepsza opcja. Takie kredytów mieszkaniowych porównanie można zrobić online. Wtedy z łatwością znajdzie się najtańszy kredyt mieszkaniowy.

Kredyt mieszkaniowy – jaki bank?

Jaki bank kredytu mieszkaniowego udzieli na najlepszych warunkach? Trudno wskazać jeden. Najlepiej skorzystać z rankingu kredytów mieszkaniowych. To najszybsza i najprostsza metoda. Zwłaszcza, że można samodzielnie zrobić przykładową kalkulację. W takim kredytów mieszkaniowych rankingu porównywane są automatycznie oferty. Dzięki zaawansowanym filtrom można znaleźć najtańszy kredyt mieszkaniowy i sprawdzić, z jaką miesięczną ratą trzeba się liczyć.

Przeglądając rankingi kredytów mieszkaniowych natrafić można na wiele interesujących ofert. Większość posiada podobne prowizje, oprocentowanie, RRSO. Jednak kredyt mieszkaniowy PKO wysuwa się na prowadzenie. Oczywiście takie wyliczenia nie są wiążące, ale warto z nich korzystać. W przypadku kredytu mieszkaniowego PKO na 250 tys. zł oprocentowanie wynosi 3%, RRSO 3,38%, prowizja 3,50%.

Kredyt mieszkaniowy bez BIK – czy możliwe?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, czy można wziąć kredyt mieszkaniowy bez BIK. Zwłaszcza ci, którzy mają nieciekawą historię kredytową. Do wyliczenia zdolności kredytowej bankom potrzebne są informacje zawarte w BIK. Jeśli są pozytywne – to dobrze, jeśli negatywne – może się to źle skończyć. W przypadku opóźnień krótkoterminowych i jednorazowych nie ma obaw. Gorzej w innych sytuacjach. Zdolność kredytowa może zależeć też od danych zawartych w BIG, czyli m.in. w KRD, ERIF czy InfoMonitor.

komentarze 2

  1. kira pisze:

    Faktycznie kredyt hipoteczny to poważna sprawa. I żeby mieć w ogóle szanse na dostanie go, trzeba mieć zdolność i nie mieć innych zobowiązań. Dlatego pilnowanie swojego budżetu i sprawdzanie się w KRD to podstawa 🙂 Dzięki temu wiemy, że nie mamy długów.

  2. Iwona pisze:

    Nie jest łatwo wziąć kredyt mieszkaniowy, to poważna decyzja to fakt. Opiewa bowiem na wysoką kwotę i jest zaciągany na wiele lat. Właśnie dlatego tak wielu z nas się go obawia… Grunt to nie zaciągać kredytu na więcej niż 30% dochodu.

Dodaj Twój komentarz