wtorek, 16 lipca 2024
HotMoney

Koszty izolacji termicznej domu. Ile kosztuje ocieplenie ścian, stropu, dachu?

ile kosztuje ocieplenie domu

Odpowiednia izolacja termiczna domu warunkuje komfort użytkowania budynku oraz koszty związane z ogrzewaniem, dlatego dobrze wiedzieć ile kosztuje ocieplenie ścian, stropu oraz dachu?

Od czego zależą koszty izolacji termicznej domu?

Ocieplenie domu związane jest ze sporym wydatkiem, jednak inwestycja stosunkowo szybko się zwraca. Warto w takiej sytuacji skorzystać z produktów bankowych i sięgnąć po kredyt gotówkowy, który pozwoli w przyszłości znacznie zmniejszyć nasze miesięczne rachunki. Koszt izolacji termicznej budynku jest uzależniony, przede wszystkim od metrażu, powierzchnia do ocieplenia wpływa na ilość potrzebnych materiałów i przekłada się na koszty robocizny.

Istotne znaczenie ma wybór odpowiedniego wykonawcy. Droższym rozwiązaniem jest firma, której możemy zlecić całą usługę, włącznie z doborem i zakupem właściwych materiałów. Tutaj dobrze nie trzymać węża w kieszeni, lepiej zapłacić więcej i otrzymać gwarancję niż samodzielnie, bez fachowej wiedzy wybierać materiały.

Na całkowity koszt inwestycji przekłada się też zastosowana metoda ocieplenia. Najpopularniejszą i zdecydowanie ekonomiczną wersją jest tzw. izolacja lekka mokra ze styropianem. O cenie decyduje również montaż, to czy ściany wymagają napraw oraz wybór rodzaju tynku.

zobacz także:  Ile kosztuje zadaszenie tarasu? Dach tarasu z drewna, poliwęglanu czy aluminium?

Jaka cena za ocieplenie stropu i dachu?

Izolacja stropu lub stropodachu w dużej mierze przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie. Ciepłe powietrze unosi się zawsze do góry, brak właściwego docieplenia powoduje spore straty.

Zastosowana metoda izolacji termicznej stropu i dachu zależy od tego nad jakiego rodzaju pomieszczeniem są przeprowadzane prace, czy mamy do czynienia ze stropem drewnianym, czy betonowym, czy dach jest płaski, czy stromy. Ważne jest też ile jest potrzebnych warstw dociepleniowych oraz jakie materiały zostają użyte.

Do ocieplenia stropu wykorzystuje się matę z wełny mineralnej, styropian, wełniany lub celulozowy granulat. Koszt ocieplenia stropu matą z wełny mineralnej o grubości 25 cm to około 70 zł /m2, natomiast izolacja styropianem o grubości 10 cm to około 33 zł/m2. Docieplenie stropodachu granulatem wełnianym to około 250 zł/m3.

Ile zapłacimy za izolację termiczną ścian?

Ocieplenie ścian metodą lekką mokrą to najczęściej stosowana technika izolacji w przypadku ścian dwuwarstwowych. Dobrze dobrany styropian gwarantuje wysokie parametry i odpowiedni opór cieplny, jest trwały i wytrzymały na ściskanie. 1 m2 ocieplenia styropianem wysokiej jakości to koszt około 27 zł. Styropian z frezowanymi krawędziami to zazwyczaj około 5 zł do 10 zł więcej na 1 m2.

zobacz także:  Testy rakietowe Korei, Prawa Kobiet w Arabii Saudyjskiej... - przegląd 1 sierpień 2019

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Koszty izolacji termicznej domu są zróżnicowane ze względu na powierzchnię budynku, wykorzystaną metodę ocieplenia, wartość robocizny oraz ceny materiałów. Znaczenie ma rodzaj oraz grubość materiału termoizolacyjnego oraz kleju do przyklejania płyt, kleju do przyklejania siatki podtrzymującej oraz odmiana tynku zewnętrznego. Średnia, szacowana wartość zakupu potrzebnych materiałów to około 50 zł do 55 zł netto za 1m2. Koszty robocizny wahają się w granicach od 50 zł do 80 zł za 1m2.

Dodaj Twój komentarz