wtorek, 3 grudnia 2024
HotMoney

Kiedy można sprzedać odziedziczoną nieruchomość? Zmiany w przepisach

dom

Otrzymanie spadku w postaci nieruchomości to przeważnie ogromna radość dla spadkobiercy. Bardzo często jest to rozwiązanie problemów mieszkaniowych bądź szansa na wzbogacenie się poprzez sprzedaż tej nieruchomości. Dotychczas osoby, które wybierały drugi wariant musiały w wielu przypadkach czekać aż 5 lat, żeby uniknąć płacenia podatku. Teraz ma się to zmienić.

Aktualne przepisy dotyczące sprzedaży nieruchomości pochodzącej ze spadku

Otrzymując w spadku nieruchomość trzeba mieć świadomość, ze jest ona objęta podatkiem od spadku nieruchomości. Na szczęście od tego zobowiązania istnieje sporo ulg, przykładem może być nabycie nieruchomości w drodze dziedziczenia przez najbliższych członków rodziny. Aby skorzystać z tej ulgi spadkobierca zobowiązany jest do zgłoszenia faktu otrzymania darowizny w ciągu 6 miesięcy od chwili uprawomocnienia się masy spadkowej. Jeśli jednak osoba, która otrzymała spadek chce sprzedać tę nieruchomość, to może zrobić to po pięciu latach od śmierci spadkodawcy, w przeciwnym wypadku będzie musiała zapłacić podatek od sprzedaży.

zobacz także:  Na czym polega przeszczep włosów, ile kosztuje przeszczep włosów?

Jakie zmiany zapanowało Ministerstwo finansów?

Według najnowszych doniesień od przyszłego roku spadkobiercy nie będą musieli czekać pięciu lat aby móc sprzedać odziedziczoną nieruchomość bez płacenia podatku dochodowego, który wynosił 19%. Zmiany te wynikają z faktu, że okres 5 lat ma być liczony nie od momentu śmierci spadkodawcy, a od daty nabycia lub wybudowania przez niego nieruchomości.

Dla kogo zmiany w przepisach są najbardziej korzystne?

Biorąc pod uwagę fakt, że istniały sposoby aby uniknąć płacenia podatku dochodowego, np. przeznaczenie dochodu ze sprzedaży na cele mieszkaniowe, wiele osób radziło sobie stosując to rozwiązanie. Problem jednak dotyczył głównie osób, które posiadały własne miejsce zamieszkania, więc przeznaczenie dochodu ze sprzedaży spadku na cele mieszkaniowe nie wchodziło w grę, a nie było ich stać na utrzymanie otrzymanej nieruchomości. W takiej sytuacji często znajdowali się współmałżonkowie zmarłych osób.

komentarze 2

  1. Piter pisze:

    To dobre rozwiązanie, bo nie wymusza na spadkobiercach czekania i dodatkowego opłacania za utrzymanie nieruchomości, których niekoniecznie chcą.

  2. Kinia pisze:

    W końcu jakieś zmiany, które są z korzyścią dla Polaków. Czasami mam wrażenie, że my ciągle mamy pod górkę.

Dodaj Twój komentarz