poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Co grozi za nieważny dowód osobisty? Czy można dostać karę?

Człowiek trzyma dowód osobisty

Posiadanie nieważnego dowodu osobistego nie tylko uniemożliwi nam załatwianie spraw w urzędzie, ale z prawnego punktu widzenia będziemy posługiwać się bezużytecznym dokumentem. Co jeszcze? Możemy zapomnieć o kredycie w banku lub zakupach na raty. Ale na tym jeszcze nie koniec. Przeczytaj, co grozi za posługiwanie się nieważnym dowodem osobistym.

Gdy dowód osobisty traci ważność

Należy niezwłocznie złożyć wniosek o wydanie kolejnego dowodu osobistego. Posiadanie nieważnego dokumentu tożsamości powoduje, że nie spełnia on swojej głównej funkcji jaka jest identyfikowanie obywatela. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie daty, do której można się nim posługiwać. Jednak nie wszyscy obywatele naszego kraju stosują się do tej zasady. W 2017 roku ważność dowodów skończyła się 4 mln 729 tys Polaków, a prawie 870 tys z tych osób nie odebrało nowego dowodu osobistego. Jak wiadomo, dokument tożsamości jest ważny przez 10 lat i należy po ukończeniu tego czasu wyrobić nowy dowód osobisty.

zobacz także:  Mały ZUS dla kogo?

Dlaczego tak wiele dowodów osobistych traci ważność?

Na pewno wpływ na to miała tak zwana „górka dowodowa”, która przypadła na 2007 rok. Stare, książeczkowe dowody przestały obowiązywać od 1 stycznia 2008 roku, więc koniec 2007 roku upłynął pod znakiem ich wydawania. W 2018 roku upływa termin ważności dowodów osobistych kolejnego miliona osób, dlatego warto już teraz pomyśleć o nowych dokumentach tożsamości.

Gdzie i jak złożyć wniosek o nowy dowód osobisty?

Warto sprawdzać ważność swojego dowodu osobistego i nie czekać do ostatniej chwili ze złożeniem wniosku o nowy, tylko zrobić to na miesiąc przed upływem daty końcowej. Dokument tożsamości jest wydawany bezpłatnie, a wniosek można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terytorium naszego kraju lub przez internet. Warto pamiętać, że każdy obywatel Polski zamieszkujący nasz kraj (który ukończył 18 lat) zobowiązany jest posiadać ważny dowód osobisty.

Co grozi za posiadanie nieważnego dowodu osobistego?

Jak zostało wspomniane, po upływie 10 lat dokument tożsamości traci swoją ważność. Za niedopatrzenie w tej kwestii grozi kara grzywny w wysokości nawet 5000zł. Taką samą karę można dostać za przetrzymywanie cudzego dowodu osobistego. Grzywnę można naturalnie zastąpić pouczeniem, ale jak wiadomo, nie zawsze się to uda.

zobacz także:  Jak zarobić na starym aucie?

O nowy dowód osobisty należy postarać się nie tylko wtedy gdy upłynie termin jego ważności, ale także wtedy gdy go zgubimy lub ulegnie on zniszczeniu.

Jakich informacji obecnie nie ma w dowodach osobistych?

Próżno szukać w dowodzie osobistym informacji na temat miejsca zamieszkania (zarówno adres stały jak i czasowy), zmieniło się także samo zdjęcie. Obecnie jest ono takie samo jak w paszporcie, a nie jak do tej pory robione z lewego półprofilu. W dowodzie osobistym nie znajdziemy także rysopisu czyli informacji takich jak kolor oczu i wzrost. Nowe dowody posiadają też tylko jeden zapis dotyczący obywatelstwa. Na pewno taka zmiana ma swoje pozytywne skutki – nie trzeba już wymieniać dowodu osobistego kiedy zmieni się adres zamieszkania.

Na pewno bez ważnego dowodu osobistego nie dostaniemy kredytu gotówkowego, nie przekroczymy także granicy państw znajdujących się w strefie Schengen. Warto też brać pod uwagę ważność dowodu kiedy chcemy dokonać zakupów na raty.

komentarzy 5

 1. RoztrzepANNA pisze:

  Ja zawsze zapominam o takich rzeczach, jak złożenie wniosku o nowy dowód, zmiana danych np. w banku itp. Nie sądziłam, że można za to dostać tak wysoką karę.

 2. złodziej pisze:

  nieważny dowód osobisty można wykorzystać do wyłudzeń itd a więc kara powinna być za użycie nieważnego dowodu proste!

 3. Jolka Jolka pisze:

  Aż taka kara za nieważny dowód? Szkoda, że za inne rzeczy takich wysokich kar nie ma.

 4. inka pisze:

  To bardzo wysoka kara… Kto może zapomnieć o nowym dowodzie? ten, kto rzadko go używa, a więc często – osoby starsze. Moim zdaniem to zdecydowanie za wysoka kara.

 5. Adrian pisze:

  Jam mam nie ważny dowód i jakość podpisałem umowę o pracę z agencją pracy na niego oraz założyłem konto w mBanku i co można używać nie wazny dowód? Można.

Dodaj Twój komentarz