piątek, 14 czerwca 2024
HotMoney

Ile piwa, wódki i wina wypijają Polacy?

Dłonie z butelkami piwa

Statystyki odnośnie wypijanego przez Polaków alkoholu są różne, jednak zaobserwować można jedną tendencję. Spożycie bowiem rośnie. Polacy chętnie sięgają już nie tylko po piwo i wódkę, ale stają się smakoszami bardziej wyrafinowanych trunków. Ile więc alkoholu wypijają Polacy i co wybierają najczęściej?

Ile alkoholu wypijają Polacy?

Dane co do ilości wypinanych trunków są różne. Według Głównego Urzędu Statystycznego, który wziął pod uwagę mocniejsze alkohole, jak wódki, likiery i trunki spirytusowe, Polak wypija średnio ponad 3 litry. Spada natomiast spożycie wina i miodów pitnych. Średnio wynosi około 6 litrów na osobę. Rekordy bije jednak picie piwa. Statystyczny Polak rocznie wypija prawie 100 litrów tego napoju.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, Polak spożywa rocznie ponad 10 litrów alkoholu. Jeszcze więcej piją osoby młode, jest to ponad 13 litrów. Prognozy dla naszego kraju nie są obiecujące. Organizacja przewiduje, że spożycie alkoholu w przyszłych latach będzie wzrastało.

zobacz także:  Czy wakacje w Egipcie są nadal opłacalne? Czy chętnie dalej jeździmy na wakacje do Egiptu?

Gdzie w Polsce pije się najwięcej?

Najwięcej alkoholu spożywa się w województwie mazowieckim. Tuż za nim pojawia się województwo śląskie i wielkopolskie. Dużo piją także mieszkańcy Małopolski oraz Dolnego Śląska. Nieco mniej trunków kupują łodzianie, Pomorzanie i lublinianie. Najmniej alkoholu spożywa się w województwie opolskim, ale powód tego może być jeden. Jest to po prostu najmniejsze województwo w Polsce.

Jaki alkohol Polacy piją najczęściej?

Według danych statystycznych, Polacy spożywają najczęściej piwo. Z pewnością wpływ na taki stan rzeczy ma to, że jest zwyczajnie tani trunek. Na drugim miejscu znajduje się wódka, a na trzecim wino. Ten ostatni alkohol jest jednak w mniejszości. Wino to zaledwie niecałe 8% spożywanego alkoholu w Polsce. Ciekawym jednak trendem jest smakowanie bardziej wyrafinowanych trunków. Polacy coraz częściej sięgają po whisky, rum i gin, co widać po wzroście sprzedaży. Mniejszą popularnością cieszą się wermuty oraz cydr.

Kto pije najwięcej alkoholu?

Wbrew pozorom, Polacy wcale nie są w czołówce najbardziej pijących narodów na świecie. Do liderów nam sporo brakuje. Na pierwszym miejscu znajduje się Mołdawia, gdzie przeciętny mieszkaniec wypija przeszło 17 litrów alkoholu na rok. Podobnie jest na Białorusi i Litwie. W pierwszej dziesiątce znajdują się jeszcze takie kraje jak Rosja, Czechy, Ukraina, Andora, Rumunia, Serbia i Australia. Polska znajduje się dopiero na 21. pozycji, przegrywając m.in. z takimi krajami jak Słowacja, Portugalia, Węgry, Łotwa, Chorwacja, czy Wielka Brytania. Jeszcze mniej pije się w Bułgarii, Nigerii, czy Luksemburgu. Zastanawiające jest jednak miejsce USA, ponieważ plasuje się daleko za konkurencją, aż na 49. pozycji. Jak więc widać, kraje europejskie zdecydowanie wygrywają w tym zestawieniu. Co ciekawe, wiele krajów ma spożycie alkoholu nie wyższe niż 3 litry na osobę na rok. Wśród nich jest większość państw w północnej Afryce, kraje arabskie, ale i Nowa Zelandia.

zobacz także:  Nie masz paragonu, czy możesz wymienić oddać towar?

komentarze 2

  1. white_wine pisze:

    Te liczby raczej nie wyglądają optymistycznie. No ale cóż, przecież piwko i grill to narodowy sport Polaków…

  2. wine_lover pisze:

    Z tego co widzę wzrosło zainteresowanie piwami kraftowymi, co może mieć wpływ na ilość wypijanego trunku tego typu w Polsce. Coraz więcej osób interesuje się produkcją piwa, są organizowane konkursy domowych piwowarów, myślę, że to pozytywny trend, bo zmierza bardziej w stronę smakowania i odkrywania nowych rodzajów niż upijania się tanim koncernowym pilsem wątpliwej jakości.

Dodaj Twój komentarz