poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje węgiel? Od czego zależy cena węgla?

węgiel dymi


Ostatnio wiele się mówi o węglu. Właściwie chyba każda zima ciągnie za sobą temat węgla. Nic dziwnego – wiele osób wciąż dzięki niemu opala swoje domy, mieszkania. A ile kosztuje węgiel? Od czego zależy jego cena? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Od czego zależy cena węgla?

Przede wszystkim na cenę węgla wpływa to, jaki jego rodzaj się kupuje. Inna cena jest za miał, inna za kostkę, a jeszcze inna za ekogroszek. W zakładach przemysłowych najczęściej wykorzystuje się tzw. miał. Jest to drobny węgiel, mało kaloryczny, a więc o mniejszej efektywności, ale tani. Zdarza się, że bywa kupowany i do domów, ale nie jest to rozsądne podejście. Zdecydowanie lepiej jest kupić ekogroszek, orzech lub kostkę. Te są droższe, ale i mają większą wydajność cieplną.

Cena węgla zależna jest też od tego, w jakim regionie się go kupuje. Zwłaszcza, jeśli nie na na miejscu autoryzowanego punktu sprzedaży Polskiej Grupy Górniczej i konieczne jest udanie się do składu. Na cenę węgla wpływa więc opłata za jego transport. Istotna jest odległość, ale i sposób przewozu. Koleją można przewieźć więcej, ale też ubytki potrafią sięgać nawet 2 procent. Z kolei samochodami transportować można znacznie mniej węgla.

zobacz także:  Zaginął Piotr Woźniak-Starak, UE gotowa na twardy brexit... - przegląd 19 sierpnia 2019

Nie można zapomnieć i o przechowywaniu węgla. Sprzedawca musi wynająć plac, zatrudnić ludzi, maszyny. Tak więc koszty jakie ponosi musi podzielić i uwzględnić w cenie każdej tony węgla.

Zarobek również musi być, no bo po co w ogóle się tym zajmować? Tak więc do ceny węgla z kopalni dolicza się nie tylko koszty transportu i składu, ale i marżę dla sprzedawcy. Ci autoryzowani mają ustalone limity przez spółkę górniczą. Wolni strzelcy – już nie.

Oczywiście nie zapominajmy o podatkach. Jest akcyza na węgiel i koks do celów opałowych. Owszem, jej wysokość zależy od kaloryczności wyrobów. Da się też podatku uniknąć. Jest szereg zwolnień, ale dotyczy raczej przedsiębiorców.

Na koniec jeszcze jeden szczegół. Tańszy jest węgiel kupowany na tony niż w workach. Jednak kupić go należy jednorazowo i mieć gdzie przechowywać.

Ile kosztuje węgiel?

A ile kosztuje węgiel? Jak już wspomnieliśmy o tym, co się składa na cenę węgla, warto wspomnieć, ile to kosztuje. Najdroższy jest gruby węgiel, tzw. kostka. Za tonę zapłacić trzeba nawet 900 zł. Ma jednak wysoką kaloryczność, więc potrzeba go mniej, by mieć bardzo dobre efekty. Poza tym jest najbardziej uniwersalny.

zobacz także:  Zmiany na Allegro - czy wszystkie trafione?

Nieco tańszy jest węgiel tzw. orzech. Jest najpopularniejszy, najchętniej kupowany do domów. Ceny za tonę wahają się od 500-700 zł. Z tego węgla jest mało popiołu. Ma dobrą kaloryczność, a niską smolistość.

Tańszy jest groszek, który za się kupić gdzieś za 400-600 zł za tonę, choć zależy to od kategorii. To opał, który wymaga specjalnych pieców, ale wbrew pozorom wcale nie jest to wygodne w użytkowaniu. Dla środowiska jest zdrowszy, ale ma niską kaloryczność.

Najtańszy jest miał. Tona kosztuje około 300 zł. Jest to jednak niemalże odpad. Ma niską kaloryczność. Co więcej spala się szybko i gwałtownie, trudniej więc o właściwe gospodarowanie ciepłem, jakie daje w ten sposób zasilany piec.

Niniejszy tekst miał na celu przybliżenie ceny węgla. Wskazane zostały czynniki, od których opłata za węgiel jest zależna. Oczywiście są to kwestie, które z czasem się zmieniają. Wiadomo, że ruchy prośrodowiskowe dążą do tego, aby węgiel był coraz rzadziej stosowanym paliwem. Jednak póki taki opał będzie dominował, dla wielu osób ważne będzie to, ile kosztuje.

zobacz także:  Kredyty dla młodych – jakie możliwości kredytowe mają młodzi ludzie?

komentarze 3

 1. węgielek pisze:

  Węgiel powinien być stopniowo, ale przy tym konsekwentnie wycofywany. Gdyby ludzie mieli szansę na duże dopłaty do wymiany pieców węglowych, to na pewno chętnie by to robili. Z własnego doświadczenia wiem, że ogrzewanie domu gazem nie jest odczuwalnie droższe, a nie trzeba zrzucać węgla, dokładać do pieca i wykonywać wielu innych czynności, które niszczą zdrowie i zabierają dużo czasu w okresie zimowym.

  • Prot pisze:

   Do węgielek: Powtórz ten komentarz o niskich kosztach ogrzewania gazem teraz, w 2021 roku.

 2. Stanislaw pisze:

  Cena węgla zależy od Sprzedawcy, czyli są to pochodne popytu i podaży 🙂 Powinniśmy palić węglem bo to Polskie Paliwo i może być spalane w sposób ekologiczny, np. ekogroszek spalany w kotłach z podajnikiem w optymalnych proporcjach: ilość węgla + tlen z powietrza- regulowany nadmuchem. w takich warunkach emisja szkodliwych substancji nie odbiega od gazu (który jednak importujemy).

Dodaj Twój komentarz