środa, 29 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje tablet? Ceny popularnych tabletów?

Tablet leżący na stole

Tablet to popularne urządzenie wielofunkcyjne, które łączy w sobie cechy komputera i smartfona. Ich dużą zaletą jest mobilność, dlatego często się je kupuje, jako sprzęt przydatny w w podróży. Obecnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór tabletów, co za tym idzie, ceny także będą mocno zróżnicowane. Ile w takim razie kosztuje tablet? Na co zwracać uwagę?

Czym jest tablet, jak działa?

Tablet to nic innego, jak przenośny niewielki komputer, który jest większy niż standardowy smartfon, ale mniejszy od laptopa czy netbooka. Posługuje się nim za pomocą dotykowego ekranu i klawiatury wirtualnej, choć często istnieje możliwość podłączenia także klawiatury fizycznej dla naszej wygody. Z powodu niewielkich rozmiarów, a także możliwości podobnych do klasycznych laptopów, jest to doskonały wybór sprzętu dla osób będących często w podróży. Patrząc na rozwój współczesnej technologii i coraz lepsze oprogramowania, tablety mogą być utożsamiane z komputerem osobistym, choć ich funkcjonalność będzie zależała właśnie od zastosowanych rozwiązań, a te wpływają także na cenę.

zobacz także:  Operacja zaćmy: ile kosztuje w Polsce, ile w Czechach? Jak długo czeka się na operacje zaćmy z NFZ?

Za pomocą tabletu możemy korzystać z internetu, a także licznych dostępnych aplikacji, jak w przypadku smartfona. Urządzenie to pozwala także na podstawowe prace, a mając doczepioną fizyczną klawiaturę, można tworzyć własne pliki oraz w prosty sposób pracować zdalnie z dowolnego miejsca.

Ile kosztuje tablet?

Ceny tabletów są mocno zróżnicowane i będą zależeć od kilku czynników, a konkretnie od zastosowanych rozwiązań technologicznych. Niewątpliwie jednak najtańsze urządzenia można kupić już za ok 200 zł, najczęściej są one jednak mało wydajne i słabej jakości. Tablety z wyższej półki, ale nadal w wersji bardziej ekonomicznej to koszt ok 500 – 1000 zł. Osoby chcące lepszy sprzęt muszą wydać jednak więcej, a ceny naprawdę dobrych tabletów są już na znacznie wyższym poziomie. Bardziej zaporowe ceny to te przekraczające 2500 zł, a urządzenia z najwyższej półki mogą kosztować nawet ok 6000 zł, co jest już ceną naprawdę porządnego komputera.

Ile kosztują popularne marki tabletów?

Na rynku mamy dostępnych naprawdę wiele różnych marek tabletów – od tych najbardziej topowych i popularnych, po mniej znane. Jednym z tańszych wyborów są z pewnością urządzenia marki Kruger&Matz, które można dostać już za kwotę ok 430 zł wzwyż. Równie tani jest Kanio z tabletem za 300 zł. Ale i popularne marki też nie muszą być wcale takie drogie. Najtańszy tablet od Lenovo już za 450 zł, ale za urządzenia lepszej jakości zapłaci się raczej od ok 1000 zł w górę. Podobnie wygląda to w przypadku Samsunga, gdzie najniższa cena to ok. 640 zł, za sprzęt z niższej półki, aż po najnowszy Samsung Galaxy Tab za cenę 3000 zł.

zobacz także:  Ranking kredytów gotówkowych Lipiec 2019

W przypadku Apple najniższa ceną za jaką możemy kupić tablet tej marki to ok. 1500 zł, ale za najnowsze Apple Pro będziemy musieli zapłaci już ponad 4000 zł. Dużą popularnością cieszy się także Huawei, którego cena także jest zróżnicowana w zależności od zastosowanego procesora czy innych udogodnień. Najtańsze tablety tej marki można kupić już za ok 600 zł, jednak lepsze i droższe modele to już koszt ok 1500 zł.

Na co zwracać uwagę wybierając tablet?

Ponieważ ceny tabletów są mocno zróżnicowane, także jeżeli chodzi o konkretne marki, najistotniejsze przy wyborze będzie kierowanie się parametrami danego urządzenia. Na co zwracać uwagę? Z pewnością na zastosowaną technologię, procesor (coraz częściej dostępne są wielordzeniowe), wielkość RAM, wielkość ekranu, wytrzymałość baterii czy wykorzystany system operacyjny. Dobrze jest zastanowić się nad tym, do jakich celów będziemy wykorzystywać tablet – sporadycznie w trakcie podróży do rozrywki, czy może jednak bardziej do pracy? Jeżeli nasze wymagania nie są wielkie, możemy kupić całkiem dobry sprzęt za niewielkie pieniądze, przy większych wymaganiach trzeba się jednak liczyć z większym kosztem.

zobacz także:  Ustawa antylichwiarska, Stan wyjątkowy... - przegląd 14 lutego 2019

1 komentarz

  1. adam pisze:

    Ja posiadam Lenovo Yoge i jest to według mnie jeden z lepszych tabletów i nie dałem za niego jakos duzo

Dodaj Twój komentarz