czwartek, 30 marca 2023
HotMoney

Ile kosztuje kWh prądu? Co składa się na rachunek za prąd?

Zapalona żarówka

Dostając rachunek za prąd przeważnie nie zagłębiamy się w jego szczegóły, po prostu go opłacamy. Okazuje się jednak, że na rachunek nie składa się jedynie cena kWh, ale też mnóstwo innych elementów. Ile więc kosztuje prąd i jak czytać rachunek za energię elektryczną?

Ile kosztuje prąd?

Nie ma jednej stałej stawki dla całej Polski. Ceny za kWh prądu uzależnione są od regionu, operatora, ale i sprzedawcy. Warto wiedzieć, że czym innym jest Sprzedawca Energii, a czym innym Operator Systemu Dystrybucyjnego. Tego pierwszego można zmienić, drugiego już nie. Mogą oni być jednak powiązani i zarówno sprzedawać, jak i dystrybuować prąd, wówczas przeważnie jest on najtańszy. Ile zatem kosztuje kWh?

W ENEA cena 1 kWh wynosi 0,51 zł, w ENERGA 0,59 zł, w PGE 0,57 zł, w INNOGY 0,56 zł, w TAURON 0,50 – 0,53 zł. Co ciekawe, decydując się na dystrybutora INNOGY, ale wybierając na sprzedawcę ENEA S.A., ENERGA Obrót, PGE Obrót czy TAURON PE, można obniżyć cenę 1 kWh do 0,48 zł. Są to stawki już z podatkiem VAT i dotyczą taryfy G11, czyli tej w Polsce najpopularniejszej.

Co składa się na rachunek za prąd?

Opłaty za prąd płacimy sprzedawcy, nie są one związane jedynie ze zużyciem energii. Wymienia się kilka składowych w rachunku, które mają określone stawki, do których doliczany jest jeszcze podatek w wysokości 22%. Wśród nich wyróżnia się:

  • opłatę za energię czynną – jest to kwota związana z rzeczywistym zużyciem prądu w danym okresie. Mnoży się w niej cenę 1 kWh z ilością zużytej energii;
  • opłatę jakościową – jest ona zmienna, zależy od tego ile kWh zużyło się w danym czasie;
  • opłatę sieciową – zwaną też opłatą dystrybucyjną zmienną lub opłatą przesyłową zmienną. Ona również związana jest z ilością zużytych kWh, a konkretniej mówiąc z przesyłem tej energii. To jeden z wyższych kosztów w rachunku, odpowiedzią może być stan polskiej sieci energetycznej;
  • opłatę przesyłową stałą – niezależną od zużytej energii. Jest ona uzależniona od liczby faz, zapotrzebowania na moc itp.;
  • opłatę przejściową – jest ona stała i stanowi formę wynagrodzenia za usługę. Zależy ona od rocznego zużycia prądu. Na tej podstawie ustalane są limity kosztów;
  • opłatę abonamentową – związaną z obsługą klienta, a więc są to koszty przygotowywania rachunków, korespondencji, wynagrodzenia dla osób, które dokonują pomiarów liczników i ich wymian itp.

Jak oszczędzać prąd?

Jeśli chcemy zmniejszyć rachunki za prąd najlepiej rozpocząć od zmiany nawyków. Warto wymieniać wieloletnie sprzęty na energooszczędne, głównie chodzi tu o urządzenia, które włączane są często lub nawet przez całą dobę, jak lodówki. Należy też pamiętać o tym, aby sprzęty wyłączać na noc, nawet jeśli są one w trybie stand-by. Opłaca się również pomyśleć o wymianie żarówek na te energooszczędne. To pozwoli na zaoszczędzenie sporej sumy w skali roku. Można też rozważyć zmianę taryfy na nocną i weekendową. Wówczas w weekendy i w nocy będzie można taniej korzystać z prądu, co faktycznie przyczyni się do obniżenia rachunku za energię elektryczną.

Dodaj Twój komentarz