poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje kWh prądu? Co składa się na rachunek za prąd?

Zapalona żarówka

Dostając rachunek za prąd przeważnie nie zagłębiamy się w jego szczegóły, po prostu go opłacamy. Okazuje się jednak, że na rachunek nie składa się jedynie cena kWh, ale też mnóstwo innych elementów. Ile więc kosztuje prąd i jak czytać rachunek za energię elektryczną?

Ile kosztuje prąd?

Nie ma jednej stałej stawki dla całej Polski. Ceny za kWh prądu uzależnione są od regionu, operatora, ale i sprzedawcy. Warto wiedzieć, że czym innym jest Sprzedawca Energii, a czym innym Operator Systemu Dystrybucyjnego. Tego pierwszego można zmienić, drugiego już nie. Mogą oni być jednak powiązani i zarówno sprzedawać, jak i dystrybuować prąd, wówczas przeważnie jest on najtańszy. Ile zatem kosztuje kWh?

W ENEA cena 1 kWh wynosi 0,51 zł, w ENERGA 0,59 zł, w PGE 0,57 zł, w INNOGY 0,56 zł, w TAURON 0,50 – 0,53 zł. Co ciekawe, decydując się na dystrybutora INNOGY, ale wybierając na sprzedawcę ENEA S.A., ENERGA Obrót, PGE Obrót czy TAURON PE, można obniżyć cenę 1 kWh do 0,48 zł. Są to stawki już z podatkiem VAT i dotyczą taryfy G11, czyli tej w Polsce najpopularniejszej.

zobacz także:  Prywatny detektyw ile kosztuje? Ceny usług detektywistycznych

Co składa się na rachunek za prąd?

Opłaty za prąd płacimy sprzedawcy, nie są one związane jedynie ze zużyciem energii. Wymienia się kilka składowych w rachunku, które mają określone stawki, do których doliczany jest jeszcze podatek w wysokości 22%. Wśród nich wyróżnia się:

  • opłatę za energię czynną – jest to kwota związana z rzeczywistym zużyciem prądu w danym okresie. Mnoży się w niej cenę 1 kWh z ilością zużytej energii;
  • opłatę jakościową – jest ona zmienna, zależy od tego ile kWh zużyło się w danym czasie;
  • opłatę sieciową – zwaną też opłatą dystrybucyjną zmienną lub opłatą przesyłową zmienną. Ona również związana jest z ilością zużytych kWh, a konkretniej mówiąc z przesyłem tej energii. To jeden z wyższych kosztów w rachunku, odpowiedzią może być stan polskiej sieci energetycznej;
  • opłatę przesyłową stałą – niezależną od zużytej energii. Jest ona uzależniona od liczby faz, zapotrzebowania na moc itp.;
  • opłatę przejściową – jest ona stała i stanowi formę wynagrodzenia za usługę. Zależy ona od rocznego zużycia prądu. Na tej podstawie ustalane są limity kosztów;
  • opłatę abonamentową – związaną z obsługą klienta, a więc są to koszty przygotowywania rachunków, korespondencji, wynagrodzenia dla osób, które dokonują pomiarów liczników i ich wymian itp.
zobacz także:  Czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?

Jak oszczędzać prąd?

Jeśli chcemy zmniejszyć rachunki za prąd najlepiej rozpocząć od zmiany nawyków. Warto wymieniać wieloletnie sprzęty na energooszczędne, głównie chodzi tu o urządzenia, które włączane są często lub nawet przez całą dobę, jak lodówki. Należy też pamiętać o tym, aby sprzęty wyłączać na noc, nawet jeśli są one w trybie stand-by. Opłaca się również pomyśleć o wymianie żarówek na te energooszczędne. To pozwoli na zaoszczędzenie sporej sumy w skali roku. Można też rozważyć zmianę taryfy na nocną i weekendową. Wówczas w weekendy i w nocy będzie można taniej korzystać z prądu, co faktycznie przyczyni się do obniżenia rachunku za energię elektryczną.

Dodaj Twój komentarz