środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Ile kosztuje test ciążowy? Rodzaje testów ciążowych a wiarygodność

koszt testu ciążowego

Pierwsze symptomy ciąży skłaniają do zakupu testu ciążowego, jednak ich spory wybór na rynku sprawia, że często nie wiemy jaki wybrać. Przed podjęciem decyzji dobrze wiedzieć co wpływa na wiarygodność i ile kosztuje test ciążowy.

Jaki test ciążowy wybrać?

Kiedy podejrzewamy, że możemy spodziewać się dziecka zazwyczaj sięgamy po test ciążowy, który jest popularną, pierwszą metodą wykrywania ciąży. Standardowy podział testów ciążowych obejmuje takie, które należy przeprowadzić w warunkach laboratoryjnych oraz wykonywane samodzielnie w domu.

Test ciążowy w laboratorium polega na ocenie poziomu gonadotropiny kosmówkowej (HCG) we krwi na podstawie badania pobranej próbki. Możliwe jest również laboratoryjne sprawdzenie próbki porannego moczu.

Domowe testy ciążowe są zazwyczaj pierwszym etapem potwierdzenia ciąży. Rynek oferuje kilka rodzajów takich metod sprawdzenia. Wykorzystując paskowy test ciążowy należy zanurzyć końcówkę testu (paska) w próbce moczu, wynik powinien pojawić się w przeciągu kilku następnych minut w formie kreskowej. Jedna kreska oznacza brak ciąży, dwie kreski ją potwierdzają. Test strumieniowy trzeba umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu lub również zanurzyć w pobranej próbce. W przypadku testu płytkowego należy dozować próbkę moczu na obszar testowy specjalnej płytki. W sprzedaży dostępne są również wersje cyfrowe testów ciążowych, które potwierdzając ciążę wskazują jednocześnie jej prawdopodobny wiek. W sieci dostępne są też testy ciążowe online oparte na zasadzie punktowania odpowiedzi na zadawane pytania, nie warto jednak brać pod uwagę ich medycznej wiarygodności.

zobacz także:  Ile kosztuje gaz? Jak oszczędzać gaz w domu?

Rodzaje testów ciążowych a ich wiarygodność

W porównaniu do testów domowych testy laboratoryjne cechuje zdecydowanie większa wiarygodność. Badanie moczu w specjalnych warunkach pozwala wykryć ciążę już około 10 dni po zapłodnieniu. Test wykonywany z pobranej próbki krwi może potwierdzić ciążę już około 7 dni po zapłodnieniu. Sprawdzenie poziomu HCG w warunkach laboratoryjnych daje największą gwarancję wiarygodności, praktycznie 100% pewności. Na podstawie wyniku z pobranej krwi można ocenić prawdopodobny wiek ciąży.

Domowe testy ciążowe są powszechną metodą potwierdzenia ciąży, ich wiarygodność sięga około 90%. Dobrze pamiętać, że wynik testu nie musi świadczyć o braku ciąży lub potwierdzać jej obecność. Wiele problemów zdrowotnych jak choroby tarczycy, czy nerek, przyjmowanie niektórych leków ( przeciwhistaminowych, psychotropowych, poprawiających płodność) może dawać wynik fałszywie dodatni. Również test wykonany zbyt wcześnie nie musi potwierdzić rozwijającej się ciąży.

Ile kosztuje test ciążowy?

Test ciążowy z krwi, wykonywany w warunkach ambulatoryjnych, kosztuje około 25 zł do 35 zł, cena uzależniona jest od palcówki medycznej, w której wykonujemy badanie. Testy płytkowe oraz strumieniowe oferowane są w sieci już od około 4 zł. W aptece możemy nabyć taki test za około 10 zł do 15 zł. Cyfrowe testy ciążowe ze wskaźnikiem tygodnia ciąży kupimy za około 20 zł do 30 zł.

zobacz także:  Czy warto nadpłacać kredyt gotówkowy?

Dodaj Twój komentarz