piątek, 21 czerwca 2024
HotMoney

Ile kosztuje klimatyzacja do domu i mieszkania? Jakie są koszty urządzeń, montażu i eksploatacji?

KLimatyzacja na budynku

Coraz cieplejsze lato zmusza wiele osób do podjęcia decyzji o montażu klimatyzacji. Jeszcze niedawno był to standard, ale w biurach i sklepach. Dzisiaj klimatyzatory pojawiają się także w mieszkaniach i domach. Ile kosztuje taka klimatyzacja do domu i czy jest droga w eksploatacji?

Ile kosztuje klimatyzacja?

Wszystko uzależnione jest od tego na jaką klimatyzację się zdecydujemy. Na rynku mnóstwo jest urządzeń, które mają zróżnicowane ceny. Do tego dochodzi jeszcze koszt montażu, często trzeba przy tym wykonywać drobne prace remontowe. Może się więc okazać, że koszt klimatyzatora i montażu to wydatek kilku tysięcy złotych.

Rodzaje i ceny klimatyzatorów

Ceny klimatyzatorów w znacznej mierze uzależnione są od rodzaju urządzeń. Najtańszy sprzęt to wydatek około tysiąca złotych. Główny podział klimatyzatorów obejmuje urządzenia przenośne i stacjonarne. Wśród tych pierwszych najpopularniejszy jest monoblokowy, który jest też najtańszy. Kolejną jego zaletą jest łatwość obsługi. Sprawdza się on jednak jedynie w niewielkich pomieszczeniach. Zda więc egzamin np. w kawalerkach, a ponadto nie trzeba będzie montować go na ścianie. Umieszcza się go zazwyczaj przy oknie, a rurę odprowadzającą powietrze przeciąga się na zewnątrz. Urządzenie to ma swoje plusy i minusy. Na korzyść jest fakt, że klimatyzator nie wymaga „inwazyjnego” montażu, nie trzeba mieć też pozwolenia od administracji, by na takie rozwiązanie się zdecydować. Na niekorzyść natomiast są spore gabaryty urządzenia i głośność.

zobacz także:  Ile kosztuje miejsce na cmentarzu? Ceny miejsc na polskich cmentarzach

Klimatyzator przenośny split składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Jest znacznie cichszy od urządzenia monoblokowego. W porównaniu do niego ma też mniejsze gabaryty. Jest mobilny, ale trzeba pamiętać, że jednostka zewnętrzna musi być umieszczona na stabilnym podłożu. Jeśli więc mieszkanie nie ma balkonu lub tarasu, wówczas nie będzie możliwości zamontowania takiego klimatyzatora.

Klimatyzator stacjonarny split jest wydajny, cichy i łatwo się go użytkuje. Niezbędna jest jednak instalacja specjalistów. Takie urządzenia sprawdzają się zarówno w mniejszych, jak i większych pomieszczeniach. Mogą być sterowane „na pilota”, co zwiększa komfort obsługi. Poza chłodzeniem powietrza, klimatyzatory te mogą być również wykorzystywane do ogrzewania pomieszczeń.

Ile kosztuje montaż i eksploatacja klimatyzacji?

Montaż stacjonarnych klimatyzatorów wymaga wezwania fachowców. Niektóre sklepy przy zakupie klimatyzatora oferują usługi montażu. Zazwyczaj koszt instalacji urządzenia wynosi 1000 – 1500 zł w zależności od klimatyzatora, warunków mieszkalnych, ale i lokalizacji. Wyższe ceny, co oczywiste, są w większych miastach. Do tego dochodzą jeszcze koszty eksploatacji. Są one zależne od tego, jaka jest moc urządzenia i jak często się z niego korzysta. W skali roku można zapłacić za korzystanie z klimatyzacji 1000 zł, a można i kilka tysięcy. Urządzenie powinno być także regularnie serwisowane. Zapobiegnie to zanieczyszczeniom, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Klimatyzacja musi być systematycznie czyszczona, dezynfekowana i odgrzybiana, by była bezpieczna na wszystkich mieszkańców.

zobacz także:  Ile kosztuje klimatyzacja w samochodzie?

1 komentarz

  1. Stasiek pisze:

    stacjonarna klimatyzacja niestety jest bardzo droga. Tak jak uwzględniliście, że trzeba często serwisować ją, a przynajmniej 2 razy w roku więc daje to koszt blisko 400zł rocznie dodatkowo… więc moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora przenośnego.

Dodaj Twój komentarz