poniedziałek, 15 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje m3 gazu? Czy ogrzewanie na gaz jest opłacalne?

koszt ogrzewania gazowego

Ogrzewanie gazem ziemnym zyskuje cały czas na popularności. Gaz to paliwo ekologiczne i wygodne w eksploatacji, dlatego dobrze wiedzieć czy ogrzewanie na gaz jest opłacalne?

Co wpływa na cenę gazu?

Gaz ziemny jest wykorzystywany w gospodarstwach domowych zarówno w celu podgrzania wody użytkowej, gotowania i ogrzewania pomieszczeń. Cena gazu jest sumą wielu czynników, na pełen koszt składają się zużycie, cena za 1kWh, opłata taryfowa, stała i zmienna opłata sieciowa oraz abonament. Różnica w cenie jest uzależniona od oferty poszczególnych dostawców, regionu Polski, w którym paliwo jest dystrybuowane oraz rodzaju taryfy.

Całkowity koszt ma również związek z konkretnym zapotrzebowaniem na gaz ziemny. W przypadku gospodarstw domowych obowiązują trzy taryfy gazowe: W1 – dotyczy kuchenek gazowych, W2 – to kuchenki gazowe wraz z ogrzewaniem wody, W3 – to kuchenki, ogrzewanie wody oraz ogrzewanie centralne.

Ile kosztuje m3 gazu?

Według obowiązujących w Polsce przepisów rozliczenie za gaz ziemny odbywa się na podstawie kilowatogodzin (do 2014 roku jednostką miary był metr sześcienny). Chcąc obliczyć zapotrzebowanie na gaz należy użyć specjalnego wzoru matematycznego, który uwzględnia ilość gazu w metrach sześciennych oraz faktyczną wartość energetyczną gazu, która mieści się w przedziale 9,5 kWh do 12,8 kWh za 1m3 gazu.

zobacz także:  Eskorta w cieśninie Ormuz, Facebook usuwa fałszywe konta... - przegląd 25 lipiec 2019

Obecnie wartość gazu w naszym kraju utrzymuje się na stosunkowo stałym poziomie, a średnioroczna cena metra sześciennego tego paliwa w taryfie W3 dla gospodarstw domowych w 2019 roku to 2,18 zł/m3.

Ile kosztuje instalacja gazowa?

Opłaty za przyłączenie gazu do budynku są uzależnione od konkretnej sytuacji. Kiedy gminny plan zagospodarowania przewiduje rozbudowę sieci gazowej to przedsiębiorstwo gazownicze wyznacza określone stawki opłat zgodne w obowiązującą taryfą. Jeżeli przyłączenie gazowe musi odbyć się w szczególny sposób, ponieważ w pobliżu znajdują się inne sieci koszty ustalane są odrębnie, na podstawie zawartej umowy.

Całkowity koszt przyłączenia jest uzależniony od rodzaju wykorzystanych materiałów oraz zastosowanej technologii wykonania. Koszt przyłącza to wartość około 1.500 zł, każdy dodatkowy metr to od 60 zł do 80 zł. Zakup odpowiedniego pieca to średnio około 15 000 zł. Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt doprowadzenia układu do każdego z pomieszczeń budynku, zakup i rozmieszczenie grzejników. Decydując się na ogrzewanie centralne, przy wykorzystaniu gazu ziemnego, należy liczyć się z wydatkiem od 25 000 zł do 40 000 zł.

zobacz także:  Ile kosztuje implant zęba? Ile kosztuje wstawienie sztucznego zęba?

Czy ogrzewanie gazowe jest opłacalne?

Do 2018 roku gaz był rewelacyjną alternatywą dla innych paliw, nie tylko pod względem wygody użytkowania, ale też opłacalności. Jednak rosnące zapotrzebowanie na gaz sprzyja podwyżkom cen zarówno paliwa jak i abonamentów oraz opłat przesyłowych.

Opłacalność ogrzewania gazowego jest związana z wielkością budynku, rodzajem zastosowanego ocieplenia, jakością okien oraz mocą kotła. Warto jednak pamiętać, że jest to paliwo, które nie emituje niebezpiecznych dla zdrowia pyłów, a w porównaniu do pomp ciepła, czy kolektorów słonecznych jest zdecydowanie bardziej ekonomiczną inwestycją.

Dodaj Twój komentarz