sobota, 20 lipca 2024
HotMoney

Ile kosztuje gaz? Jak oszczędzać gaz w domu?

Kuchenka gazowa

Gaz staje się w Polsce coraz bardziej popularny, a to dlatego, że w porównaniu do prądu, wciąż jest tańszą alternatywą. Ceny gazu w 2019 roku mogą się różnić w zależności od dostawcy, ale i wybranej taryfy. Ile więc wynosi cena 1 kWh w Polsce i jak można zaoszczędzić gaz?

Ile kosztuje gaz w Polsce?

Ceny gazu, choć zbliżone, mogą być różne. Nie ma bowiem jednego dostawcy na całą Polskę. Jednym z większych dostawców jest PGNiG, gdzie za 1 kWh gazu, niezależnie od taryfy, należy zapłacić nieco ponad 0,12 zł brutto. Do tego dochodzi opłata abonamentowa, która wynosi od ponad 3 zł do niecałych 16 zł (w zależności od taryfy). Nieco niższe ceny ma Tauron. Tam koszt 1 kWh wynosi ponad 0,11 zł brutto w każdej taryfie. Abonament natomiast waha się między ok. 4 zł a 12 zł.

Wśród mniej popularnych dostawców wymienia się jeszcze HEG Gaz – ponad 0,11 zł za 1 kWh i 25 zł abonamentu brutto. W Błękitnej Energii za gaz płaci się ponad 0,11 zł, taryfy natomiast wynoszą od 4,5 do 22 zł. Jest jeszcze Konerg S.A., gdzie 1 kwH to wydatek również ponad 0,11 zł, a abonament kosztuje niecałe 18 zł brutto. W przypadku PGE cena gazu uzależniona jest od długości umowy, ale średnio wynosi tyle samo co u innych dostawców. Podobnie jest w Audax Energia.

zobacz także:  Ile kosztuje m3 gazu? Czy ogrzewanie na gaz jest opłacalne?

Jak oszczędzać gaz w kuchni?

Warto pomyśleć o tym, jak zaoszczędzić na gazie, a sposobów na to nie brakuje. Najczęściej instalacje gazowe są montowane w kuchniach, więc należy zastanowić się nad sposobem przygotowywania posiłków i gotowania wody. Gaz jest tańszy niż prąd, lepiej więc mieć w kuchni kuchenkę zasilaną gazem. Przydatne będą garnki ze stali szlachetnej, w których potrawy gotują się szybciej. Można jeszcze pomyśleć o wykorzystywaniu garnków piętrowych. Warto też zrezygnować z czajników elektrycznych na rzecz tych tradycyjnych, których używa się na kuchenkach gazowych.

Oszczędzanie gazu w łazience

W łazienkach zazwyczaj znajdują się gazowe piecyki, które podgrzewają wodę. Najwięcej gazu pobierają stare podgrzewacze, które nie były wymieniane przez kilkadziesiąt lat. Najlepiej więc zainwestować w nowoczesny piecyk, który nie tylko będzie zużywał mniej gazu, ale będzie też dla korzystających z niego bezpieczniejszy. Zaoszczędzić można na gazie również przez sposób mycia. Mniej gazu, ale i przede wszystkim wody, zużywa się podczas brania prysznica, a nie kąpieli.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu gazowym?

Ogrzewanie gazowe jest często montowane w domach. Warto więc dowiedzieć się, jak na nim zaoszczędzić, ponieważ ogrzewanie dużego metrażu zawsze wiąże się ze sporymi kosztami. Przede wszystkim warto zainwestować w nowy, oszczędny piec do takiego ogrzewania. Warto też nie przegrzewać pomieszczeń i utrzymywać stałą temperaturę. Na pewno nie ma sensu wyłączania ogrzewania np. na noc, wówczas po ponownym włączeniu zużycie gazu będzie większe. Nie można też zakrywać grzejników, aby mogły sprawnie i wydajnie pracować.

zobacz także:  Ile kosztuje koncert zespołu, jak zaprosić zespół muzyczny?

Warto też pomyśleć o uszczelnieniu domu. Wymiana okien lub drzwi wejściowych faktycznie może pomóc w utrzymaniu ciepła. Domy dodatkowo można ocieplić z zewnątrz, aby ciepło nie uciekało przez ściany.

1 komentarz

  1. pirat pisze:

    Z tym uszczelnianiem domu, w którym jest gaz, nie byłbym taki pewny. To ogromne ryzyko. Jak będzie jakaś nieszczelność, to można sobie krzywdę zrobić. Właśnie dlatego w blokach z PRL-u jak wymienia się teraz okna, to muszą mieć odpowietrzniki. Kwestie bezpieczeństwa.

Dodaj Twój komentarz