poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Gdzie Chińczycy produkują lub zamierzają produkować auta w Europie?

miasto w Chinach

Chiny są krajem o niezwykle prężnie rozwijającej się gospodarce. Produkty „made in China” są dostępne na całym świecie i bardzo często stanowią poważną konkurencję wobec wyrobów lokalnych przedsiębiorstw i nie tylko. Początkowo chińskie przedmioty wygrywały głównie niską ceną, obecnie zwracają uwagę także ze względu na jakość. Coraz głośniej mówi się o ekspansji chińskich samochodów na rynek Europejski.

Gdzie są produkowane chińskie samochody w Europie

W 2010 roku doszło do przejęcia szwedzkiej marki Volvo przez przez chiński koncern Geely Automobile, który jest azjatyckim partnerem Ford Motor Company. Była to bardzo głośna transakcja, która w pewnej mierze otworzyła chińczykom drogę na europejski rynek motoryzacyjny. W ten sposób europejskie samochody zaczęły być produkowane w Chinach, natomiast chińskie samochody są od niedawna produkowane są w Europie. W 2007 roku natomiast Geely Holding Group zakupił 8,2 proc. akcji firmy AB Volvo , która produkuje ciężarówki, maszyny budowlane oraz autobusy. Tym samy zwiększył swoje wpływy na rynku europejskim.

zobacz także:  Chińczycy wykupują nie tylko Polskę, ale i Europę, przykłady zakupów Chin w Polsce i Europie

W 2012 roku został oficjalnie otwarty pierwszy zakład montażowy chińskiej marki Great Wall w środkowej Bułgarii. Ponadto Geely produkuje swoje SUV-y na Białorusi.

Gdzie w Europie mają powstawać chińskie samochody?

Biorąc pod uwagę to, że marka Volvo została przejęta przez chiński koncern, to razem z patentami oraz rozwiązaniami technologicznymi wszedł on w posiadanie fabryk znajdujących się na terenie Europy. Co ciekawe europejskie Volvo będzie produkowane w Chinach, natomiast chińskie samochody Lynk&Co mają powstawać w Ghent w Belgii. Przedstawicie chińskiej marki deklarują, że ich praca skupi się na produkcji samochodów hybrydowych oraz elektrycznych.
Do takich krajów jak Belgia, Białoruś i Bułgaria ma dołączyć również Polska. Sprawa ta nie została jeszcze jednak potwierdzona oficjalnie.

Chiny

Chińskie samochody do kupienia w Polsce

Choć plany dotyczące produkcji i sprzedaży samochodów chińskich koncernów w Europie są ambitne, to ich realizacja nie jest wcale prosta. Podczas gdy europejskie marki cieszą się ogromnym zaufaniem w Chinach, o czym może świadczyć popularność marki Volkswagen, to mieszkańcy starego kontynentu do samochodów z Chin podchodzą bardzo nieufnie. Niestety, póki co kojarzone są przez nas z tandetą, nie wierzymy w wysoką jakość zastosowanych w nich rozwiązań technologicznych. Być może sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby w Polsce, tak jak w Białorusi, Rosji czy na Ukrainie podatki na używane samochody były tak duże, że nie opłacałoby się nam sprowadzać ich z zachodu. Tymczasem wolimy sprowadzić używane niemieckie auto, niż szukać tanich nowych modeli.

zobacz także:  Biedronka, popularny discount lubiany przez Polaków, co o nim wiemy?

Jeśli jednak ktoś byłby zainteresowany kupnem samochodu chińskiej marki, to do wyboru ma w Polsce kilka modeli, a są to:

  • Chery A3,
  • Landwind CV9,
  • Gonow Altul,
  • Brilliance BS4,
  • Shuanghuan Ceo,

Samochody te są dostępne oczywiście na rynku wtórnym, jednak niektóre z nich można było kupić w Polsce jako zupełnie nowe. Bez wątpienia jednak należy podejść do sprawy kupna tych modeli ostrożnie.

Dodaj Twój komentarz