niedziela, 4 czerwca 2023
HotMoney

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie, ile wymiana filtrów, co jeszcze?

silnikowy olej

Nikt nie zaprzeczy, że olej silnikowy pełni bardzo istotną funkcję. Z tego względu ważna jest regularna wymiana – opieszałość lub niedbalstwo w tej materii może niekorzystnie odbić się na pracy silnika w naszym aucie. Jak często należy wymieniać olej? I ile to kosztuje?

Do czego służy olej silnikowy?

Olej pełni w silniku niezwykle ważną rolę. Odpowiada za prawidłowe smarowanie jego elementów. W ten sposób pozwala uniknąć pracy na sucho, czyli inaczej mówiąc zmniejsza jego tarcie i opory wewnętrzne. Ale to jeszcze nie wszystkie funkcje oleju. Ma on także działanie antykorozyjne, więc przedłuża żywotność silnika. A oprócz tego ochładza podzespoły.

Jak często należy wymieniać olej?

Olej silnikowy niestety zużywa się dość szybko. Przyczyną tego stanu rzeczy są między innymi trudne warunki, w jakich musi on pracować, oraz mnogość zadań, jakie musi spełniać.

Wśród producentów oleju panuje oczywiście zacięte współzawodnictwo i tym można tłumaczyć, że, aby ściągnąć klientów, podają możliwie jak najdłuższe terminy wymiany oleju. W praktyce jednak nie wygląda to wcale tak różowo – z wymianą nie należy zwlekać do ostatniego momentu, bo przy takim podejściu może obniżyć się żywotność silnika, czyli szybciej zacznie on sprawiać eksploatacyjne problemy.

Dlatego nie zaleca się, by bezgranicznie kierować się podanymi przez producenta terminami wymiany oleju, nieraz wynoszącymi całe dziesiątki tysięcy kilometrów. W rzeczywistości najrozsądniej jest wymieniać olej co 15 000 czy 20 000 km. W przypadku silników starszych i bardziej wyeksploatowanych powinniśmy wymieniać olej nawet częściej, na przykład co 10 000 km.

Ile kosztuje wymiana oleju i filtra w samochodzie?

Pisząc o tym, ile zapłacimy za wymianę oleju, należy wziąć pod uwagę, że każdej wymianie oleju bezwzględnie powinna towarzyszyć wymiana filtra, który ów olej oczyszcza z mikrozanieczyszczeń, wpływających negatywnie na żywotność silnika. Najlepiej wybierać filtry markowe, mamy wtedy większą pewność, że będą one dobrze się spisywać. Informację o tym, jaki filtr jest najbardziej odpowiedni dla danego modelu samochodu, powinniśmy bez problemu odnaleźć w książce serwisowej.

Wymiana filtra oleju oraz samego oleju nie jest drogim zabiegiem. Sama wymiana filtra to koszt od 17 do 20 zł. 20 zł kosztuje również wymiana oleju. Oczywiście w swoich rachubach należy uwzględnić cenę oleju oraz filtra. Po doliczeniu tych kosztów całkowita suma wyniesie prawdopodobnie około 150 zł. Nie można jednak zapomnieć, że różne warsztaty mają swoje własne cenniki i mogą liczyć sobie za tę usługę znacznie więcej.

Olej i filtr można jednak wymienić również samemu i ta opcja pozwala zaoszczędzić nieco na wydatkach. Nawet osoba, nie mająca w tym żadnego doświadczenia, jest w stanie uwinąć się z tą operacją w przeciągu godziny. Nie każdy jednak dysponuje własnym garażem z kanałem. Są na szczęście inne opcje – można wynająć na godziny stanowisko warsztatowe albo podnośnik, co też powinno wystarczyć dla naszych celów.

Będziemy do tego też musieli zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, jeżeli okaże się, że akurat nie mamy ich u siebie. Przyda się klucz do filtra i klucz dynamometryczny. Potrzebna będzie też miska na olej, a dla utrzymania czystości stanowiska pracy warto zaopatrzyć się też w zmywacz.

Dodaj Twój komentarz