poniedziałek, 27 maja 2024
HotMoney

Ile kosztuje wymiana oleju w samochodzie, ile wymiana filtrów, co jeszcze?

silnikowy olej

Nikt nie zaprzeczy, że olej silnikowy pełni bardzo istotną funkcję. Z tego względu ważna jest regularna wymiana – opieszałość lub niedbalstwo w tej materii może niekorzystnie odbić się na pracy silnika w naszym aucie. Jak często należy wymieniać olej? I ile to kosztuje?

Do czego służy olej silnikowy?

Olej pełni w silniku niezwykle ważną rolę. Odpowiada za prawidłowe smarowanie jego elementów. W ten sposób pozwala uniknąć pracy na sucho, czyli inaczej mówiąc zmniejsza jego tarcie i opory wewnętrzne. Ale to jeszcze nie wszystkie funkcje oleju. Ma on także działanie antykorozyjne, więc przedłuża żywotność silnika. A oprócz tego ochładza podzespoły.

Jak często należy wymieniać olej?

Olej silnikowy niestety zużywa się dość szybko. Przyczyną tego stanu rzeczy są między innymi trudne warunki, w jakich musi on pracować, oraz mnogość zadań, jakie musi spełniać.

Wśród producentów oleju panuje oczywiście zacięte współzawodnictwo i tym można tłumaczyć, że, aby ściągnąć klientów, podają możliwie jak najdłuższe terminy wymiany oleju. W praktyce jednak nie wygląda to wcale tak różowo – z wymianą nie należy zwlekać do ostatniego momentu, bo przy takim podejściu może obniżyć się żywotność silnika, czyli szybciej zacznie on sprawiać eksploatacyjne problemy.

zobacz także:  Ile płacimy za ubezpieczenia AC, OC auta? Jak wyglądają ceny AC i OC po podwyżkach?

Dlatego nie zaleca się, by bezgranicznie kierować się podanymi przez producenta terminami wymiany oleju, nieraz wynoszącymi całe dziesiątki tysięcy kilometrów. W rzeczywistości najrozsądniej jest wymieniać olej co 15 000 czy 20 000 km. W przypadku silników starszych i bardziej wyeksploatowanych powinniśmy wymieniać olej nawet częściej, na przykład co 10 000 km.

Ile kosztuje wymiana oleju i filtra w samochodzie?

Pisząc o tym, ile zapłacimy za wymianę oleju, należy wziąć pod uwagę, że każdej wymianie oleju bezwzględnie powinna towarzyszyć wymiana filtra, który ów olej oczyszcza z mikrozanieczyszczeń, wpływających negatywnie na żywotność silnika. Najlepiej wybierać filtry markowe, mamy wtedy większą pewność, że będą one dobrze się spisywać. Informację o tym, jaki filtr jest najbardziej odpowiedni dla danego modelu samochodu, powinniśmy bez problemu odnaleźć w książce serwisowej.

Wymiana filtra oleju oraz samego oleju nie jest drogim zabiegiem. Sama wymiana filtra to koszt od 17 do 20 zł. 20 zł kosztuje również wymiana oleju. Oczywiście w swoich rachubach należy uwzględnić cenę oleju oraz filtra. Po doliczeniu tych kosztów całkowita suma wyniesie prawdopodobnie około 150 zł. Nie można jednak zapomnieć, że różne warsztaty mają swoje własne cenniki i mogą liczyć sobie za tę usługę znacznie więcej.

zobacz także:  Rynek finansowy. Rynek kapitałowy. Rynek pierwotny.

Olej i filtr można jednak wymienić również samemu i ta opcja pozwala zaoszczędzić nieco na wydatkach. Nawet osoba, nie mająca w tym żadnego doświadczenia, jest w stanie uwinąć się z tą operacją w przeciągu godziny. Nie każdy jednak dysponuje własnym garażem z kanałem. Są na szczęście inne opcje – można wynająć na godziny stanowisko warsztatowe albo podnośnik, co też powinno wystarczyć dla naszych celów.

Będziemy do tego też musieli zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia, jeżeli okaże się, że akurat nie mamy ich u siebie. Przyda się klucz do filtra i klucz dynamometryczny. Potrzebna będzie też miska na olej, a dla utrzymania czystości stanowiska pracy warto zaopatrzyć się też w zmywacz.

Dodaj Twój komentarz