poniedziałek, 24 czerwca 2024
HotMoney

Emerytury bez podatku – czy to możliwe?

Spacerujący mężczyzna

Emerytury to świadczenia, które otrzymujemy po ukończeniu pracy zawodowej. Są one niestety opodatkowane, co mniejsza comiesięczną kwotę, która w polskich realiach już i tak potrafi być bardzo niska. Jakiś czas temu PSL przedstawił projekt ustawy, który miał znieść podatek od emerytur. Teraz do Sejmu trafił projekt obywatelski. Czy faktycznie możemy liczyć na emerytury bez podatku?

Projekt PSL odnośnie emerytur bez podatku

Pierwszy projekt odnośnie zniesienia podatku od emerytur pojawił się jeszcze pod koniec 2017 roku. Przedstawiło go PSL, a pozytywnie wypowiadała się o nim PO i Kukiz’15. Pojawiły się wtedy głosy, że pobieranie podatków od osób, które otrzymują często minimalne świadczenia jest zwyczajnie nieludzkie i trzeba z tym skończyć, co podniesie wysokość świadczeń i wpłynie pozytywnie na życie seniorów. Projekt niestety został odrzucony przez PiS, stwierdzono, że wprowadziłby niepotrzebny chaos…

Projekt obywatelski zniesienia podatku od emerytur

W Sejmie pojawił się projekt obywatelski zniesienia podatku w świadczeniach emerytalnych. Podpisało go aż 140 tysięcy osób. W przeprowadzanych badaniach blisko 80% osób popiera pomysł zlikwidowania podatku dochodowego. Wynosi on 18%, co obniża wysokość świadczeń o prawie 1/5. Dla emerytów taka zmiana faktycznie byłaby zmianą na lepsze, biorąc pod uwagę to, że wiele osób pobiera świadczenia minimalnej wysokości, czyli 1000 zł brutto. Po odliczeniu podatku i składki zdrowotnej daje to ok. 850 zł miesięcznie.

zobacz także:  Jak bronimy się przed mandatem z fotoradaru?

Jak na proponowane zmiany reaguje rząd?

Wszystko wskazuje na to, że projekt odnośnie zlikwidowania podatku dochodowego w emeryturach trafi do kosza. Rząd twierdzi, że taka zmiana byłaby bardzo kosztowna. Według wyliczeń, koszt wynosiłby w przybliżeniu tyle co „500+”. Partia rządząca nie jest jednak przychylna temu pomysłowi. Mało tego, wiceminister rodziny i pracy twierdzi, że taka zmiana byłaby naruszeniem zasad równości i sprawiedliwości społecznej. Może więc warto pomyśleć o obniżeniu pensji polityków, żeby wszyscy poczuli się równo traktowani?

1 komentarz

  1. dobra zmiana pisze:

    No i tak powinno być… W wielu krajach emerytury nie są opodatkowane. Przecież to nie są jakieś wysokie świadczenia. Jak ludzie mają się utrzymać za 850 zł, kiedy często są schorowani… To absurd.

Dodaj Twój komentarz