środa, 24 kwietnia 2024
HotMoney

Doradztwo ds. nieruchomości

Planujesz zakup nowego domu lub mieszkania? Skorzystaj z doradztwa ds. nieruchomości. Pośrednik pomoże Ci w wybraniu optymalnej oferty, a także przedstawi wszelkie formalności związane z jej zakupem. Na doradztwo w zakresie nieruchomości zdecyduj się również, gdy sprzedajesz lokal.

Doradztwo ds. nieruchomości – co to?

Jako doradztwo ds. nieruchomości uważa się szereg działań, jakie mają na celu świadczenie usługi polegającej na wsparciu klienta w sprzedaży, wynajmie lub zakupie nieruchomości. Kontrahenci decydujący się na współpracę z firmą będącą pośrednikiem na rynku nieruchomości, mogą korzystać z pomocy doświadczonych doradców ds. nieruchomości, ale i finansów.

Doradztwo nieruchomości najczęściej zaczyna się już na początku transakcji albo na długo zanim do niej dojdzie, w przypadku doradzania w kwestiach inwestycji. Dzięki fachowemu wsparciu, klient jest poprowadzony przez wszystkie etapy sprawy, dzięki czemu nie musi martwić się o działania, które są czasochłonne lub wymagałyby od niego zdobycia wiedzy.

Doradztwo na rynku nieruchomości

Polem działania osób piastujących stanowisko jako doradca ds. nieruchomości jest szeroko pojęty rynek nieruchomości. Tak więc chodzi nie tylko o mieszkania, ale także o lokale handlowe, przemysłowe, działki i szereg innych nieruchomości, o których nie zawsze ma się pojęcie, takich jak biurowce, fabryki, magazyny, szkoły i inne budynki użyteczności publicznej.

Dobry doradca nieruchomości potrafi poddać rynek analizie tak, by móc w pełni odpowiedzieć na potrzeby różnych grup społecznych. Zna elementy i czynniki, które mają wpływ na popyt i podaż na dane obiekty. Dzięki temu wie, jak doradzić klientowi, zależnie do tego, jaką nieruchomość chce sprzedać lub nabyć.

W przypadku doradztwa ds. nieruchomości kluczową rolę odgrywa wiedza i doświadczenie doradcy, gdyż to on zdobywa kontakty do klientów, którzy mogą być zainteresowani sprzedażą mieszkań i innych obiektów, a także zajmuje się poszukiwaniem chętnych na zakup nieruchomości od aktualnych kontrahentów czy tych należących do brokera.

Doradztwo przy zakupie nieruchomości

W przypadku zdecydowania się na współpracę z firmą oferującą doradztwo ds. nieruchomości warto wiedzieć, jakie są obowiązki pośrednika przy obrocie nieruchomościami. Przede wszystkim doradca powinien stosować przepisy prawa. Pośrednik musi także w swojej pracy wypełniać standardy zawodowe i postępować zgodnie z zasadami etyki zawodowej. Swoje zadania powinien wykonywać ze szczególną starannością. W pracy musi przed wszystko przedkładać interesy osób, na rzecz których wykonuje czynności. Co więcej, pośrednik nieruchomości powinien posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Aby być dobrym w swojej dziedzinie, musi stale doskonalić swoje kwalifikacje.

Głównym celem dla doradcy ds. nieruchomości, w przypadku posiadania klienta, który poszukuje mieszkania do kupienia jest to, by nabył on taki lokal, który spełni jego potrzeby, będzie odpowiadał sytuacji rodzinnej i finansowej oraz że już jako jego właściciel, będzie ponosił niskie koszty eksploatacyjne. To doradca ma pomóc klientowi znaleźć mieszkanie w atrakcyjnej cenie, zwłaszcza jeśli chce się posiłkować kredytem hipotecznym. Dzięki różnicy pomiędzy faktyczną ceną a rynkową, może bowiem zmniejszyć konieczność wniesienia wysokiego wkładu własnego. Co więcej, to doradca powinien pokazać kupującemu, ile może być nieruchomość warta na przykład za 10 lat, dzięki czemu z łatwością można sprawdzić, czy to faktycznie dobra opcja na inwestycję kapitału.

To od profesjonalizmu doradcy zależy, czy klient, aby kupić nieruchomość, musi samodzielnie poświęcić dużo czasu na analizę ofert i wybór mieszkania, czy może mu w pełni zaufać w tym aspekcie. Co więcej, pośrednik gdy znajdzie już nieruchomość, która może odpowiadać klientowi, powinien zdobyć wszystkie informacje na jej temat, w tym te dotyczące wad i zalet, by pokazując je kontrahentowi – mieć pełen ogląd sytuacji. Oczywiście nie można nie wspomnieć o tym, jak ważna jest gwarancja bezpieczeństwa prawnego transakcji.

Wielu doradców ds. nieruchomości nie tylko pomaga w wyszukaniu nieruchomości do kupienia, ale również w zdobyciu środków na sfinansowanie jego zakupu. Dzięki pomocy w uzyskaniu kredytu gotówkowego lub mieszkaniowego sprawiają, że klient może cieszyć się kompleksową obsługą.

Doradztwo w zakresie nieruchomości

Doradztwo w zakresie nieruchomości to nie tylko pomoc w zakupie, ale i w sprzedaży. Jeśli klient posiada nieruchomość na sprzedaż to doradca ds. nieruchomości powinien pomóc mu w jak najszybszym zbyciu mieszkania/domu/działki. W swoich działaniach powinien uwzględnić stworzenie opisów, zdjęć i wizualizacji nieruchomości oraz okolic, przeanalizować mocne i słabe strony lokalu i lokalizacji, organizować spotkania z klientami, prezentacje mieszkań, a na końcu przygotować klienta i dokumentację niezbędną do transakcji.

Dzięki powierzeniu procedury sprzedaży doradcom ds. nieruchomości klienci liczą na to, że np. mieszkanie sprzeda się po satysfakcjonującej cenie. Dzięki dobrej znajomości rynku doradca jest w stanie ochłodzić nieco zamiary sprzedającego, choć zdarza się, że i tak dokłada starań, by sprzedać lokal po jak najwyższej cenie, gdyż jego wynagrodzenie jest w dużej mierze zależne od prowizji ze sprzedaży.

Dzięki skorzystaniu z usług doradztwa ds. nieruchomości sprzedający mogą zdjąć sobie z barków kwestię przygotowywania ogłoszeń o sprzedaży, kontaktowania się z chętnymi do zakupu, pokazywania im lokalu/grunt i zajmowania się formalnościami, które są zawiłe i często pełne terminologii, która nie jest powszechnie znana i rozumiana. Doradca ds. nieruchomości wie, jak się wszystkim zająć, a także – zna rynek i wszystkie procedury.

Doradztwo inwestycyjne nieruchomości

Rynek nieruchomości to nie tylko zakup i sprzedaż, ale i wynajem. Dzięki doradcom ds. nieruchomości można pozyskiwać chętnych do najmu mieszkań, domów, lokali usługowych, hal magazynowych i przemysłowych oraz wielu innych nieruchomości. Dzięki zleceniu doradcy prowadzenia wszystkich kwestii formalnych, ale i administracyjnych, można zająć się własną pracą, a zyski czerpać tylko z wynajmu.

Doradca ds. nieruchomości analizując rynek może podpowiedzieć, czy dany pomysł na przykład na zakup biurowca pod wynajem jest ryzykowny, czy przyniesie zysk. Co więcej, wiedza i doświadczenie pomoże mu określić, czy na przestrzeni lat nieruchomość zyska czy straci i ile.

komentarze 3

  1. Wera pisze:

    Nie wyobrażam sobie zakupu lub sprzedaży nieruchomości bez wsparcia doradcy. Mało kto ma na tyle dużą wiedzę, aby samodzielnie ocenić wartość nieruchomości.

  2. Zofia pisze:

    My kupowaliśmy mieszkanie bez doradcy. Mniej więcej wiesz, jak wygląda rynek nieruchomości w Twoim mieście i jakie są ceny za metr, zresztą to można łatwo sprawdzić. A jak kilka razy oglądaliśmy mieszkanie z doradcą, to cóż… trochę irytowała nas jego nachalność. Bardziej zależało mu na tym, żebyśmy cokolwiek kupili, niż kupili dobrze. Ale może też źle trafiliśmy.

  3. Irmina pisze:

    Generalnie to doradca to ktoś inny niż agent nieruchomości, więc bardziej powinno mu zależeć na tym, byśmy to my byli zadowoleni, a nie sprzedający. Doradztwo rozumiem jako bardziej kompleksowe podejście i takie jest dla mnie najważniejsze. Zwłaszcza w sprawach nieruchomości.

Dodaj Twój komentarz