Rolnicy mogą już składać wnioski o uzyskanie dopłat bezpośrednich. Tymczasem rząd chce ułatwić Polakom wracającym po brexicie do kraju uznanie ich kwalifikacji zawodowych.
- Dopłaty bezpośrednie dla rolników
- Kwalifikacje zawodowe po brexicie
- Zatrzymania za korupcję
- Zamachy w Nowej Zelandii
Dopłaty bezpośrednie dla rolników
Od piątku można składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus. W tym celu należy wejść na stronę www.arimr.gov.pl w zakładkę eWniosekPlus i podać dane weryfikacyjne – numer identyfikacyjny, kwotę ostatniego przelewu otrzymanego z ARiMR zrealizowanego w roku 2018 i 8 ostatnich cyfr numeru rachunku bankowego, wskazanego we wniosku o wpis do ewidencji producentów, gospodarstw rolnych i wniosków o przyznanie płatności.
Rolnicy mogą składać wnioski do 10 czerwca – te, które zostaną złożone później, nie będą rozpatrywane. Wnioski w formie papierowej mogą składać jedynie ci rolnicy, którzy nie mają możliwości uczynić tego za pośrednictwem internetu ani skorzystać z pomocy technicznej ARiMR.
Kwalifikacje zawodowe po brexicie
Sejm uchwalił ustawę dotyczącą uregulowania pewnych kwestii wiążących się z uznawaniem kwalifikacji zawodowych w przypadku twardego brexitu. Według tej ustawy kwalifikacje zawodowe uzyskane w Wielkiej Brytanii przez Polaków, ale i innych obywateli Unii Europejskiej, będą uznawane również w Polsce.
W ustawie uwzględnione zostały poprawki biura legislacyjnego, zgodnie z którymi ma ona wejść w życie nie 30 marca, jak pierwotnie zakładał projekt, lecz w dniu wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE bez zawarcia umowy.
Z chwilą bezumownego wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii uzyskane w tym państwie kwalifikacje zawodowe zaczną być traktowane jako nabyte poza Unią. Uchwalona ustawa ma uregulować te kwestie i przy tym ułatwić wykonywanie zawodu Polakom wracającym do kraju.
Ustawa zawiera też przepis dotyczący tych obywateli, którzy już wystąpili z wnioskiem o uznanie ich kwalifikacji zawodowych – okres rozpatrywania ich wniosków został przedłużony poza ewentualny termin twardego brexitu.
Zatrzymania za korupcję
W Warszawie agenci lubelskiej delegatury CBA zatrzymali 4 osoby, wśród których znajdują się kierownik Zespołu Restrukturyzacji i Windykacji Biura Współpracy z Podmiotami Zewnętrznymi jednego z banków oraz 3 przedsiębiorców zajmujących się obrotem nieruchomościami, którzy realizowali usługi na rzecz banku.
Z ustaleń śledczych wynika, że osoby te w zamian za korzyści majątkowe otrzymywały od banku zlecenia w zakresie wspierania dobrowolnej sprzedaży nieruchomości dłużników banku. Zbywane były te nieruchomości, które były zabezpieczeniem kredytów dłużników nieregulujących swych zobowiązań albo zagrożonych takimi sankcjami. Zdarzało się też rozliczanie zleceń na podstawie fikcyjnych faktur.
Zamachy w Nowej Zelandii
W Christchurch w Nowej Zelandii w atakach terrorystycznych na dwa meczety zginęło 49 osób, a 48 jest hospitalizowanych. W związku z zamachami cztery osoby zostały umieszczone w areszcie – dotychczas nie figurowały one w policyjnych kartotekach. Jednemu z napastników postawiono zarzut morderstwa.