poniedziałek, 16 września 2024
HotMoney

Dochodzenie w sprawie Amazona, Restrukturyzacja Ikei… – przegląd 17 lipiec 2019

pęknięty talerz z Ikei

Komisja Europejska rozpoczyna dochodzenie antymonopolowe, które ma wykazać, czy Amazon stosuje się do obowiązujących w UE reguł. Tymczasem plany Facebooka dotyczące wprowadzenia nowej kryptowaluty napotykają na opór części polityków.

Dochodzenie w sprawie Amazona

Komisja Europejska wszczęła formalne dochodzenie antymonopolowe w sprawie Amazona. Chodzi o ocenę, czy wykorzystując poufne dane od niezależnych sprzedawców detalicznych handlujących na platformie, Amazon narusza reguły konkurencji obowiązujące w Unii Europejskiej.

Komisarz do spraw konkurencji Margrethe Vestager wyjaśniła, że zamierza dokładnie przyjrzeć się działaniom Amazona i jego podwójnej roli – jako platformy sprzedażowej i sprzedawcy detalicznego. Chodzi o to, że Amazon na swojej stronie internetowej sprzedaje produkty jako sprzedawca detaliczny, jednocześnie jednak jest platformą tworzącą rynek, na którym niezależni sprzedawcy sprzedają produkty bezpośrednio klientom.

Amazon stale gromadzi dane o aktywności firm na platformie i – jak wynika z ustaleń KE – korzysta z wrażliwych danych na temat sprzedawców, ich produktów i samych transakcji.

Ikea zamyka fabrykę w USA

Ikea zamierza zamknąć jedyną fabrykę w Stanach Zjednoczonych. Chodzi o działający od 2008 roku zakład w Danville, zatrudniający 300 pracowników, wytwarzający drewniane produkty, takie jak półki. Produkcja zostanie przeniesiona do Europy. Ikea ma już zakłady produkcyjne w dziewięciu krajach, w tym również w Europie (między innymi także w Polsce).

zobacz także:  Praca w Hiszpanii? Czy warto szukać pracy w Hiszpanii?

Przeniesienie produkcji uzasadniane jest niższą ceną surowców w Europie. Ikea od pewnego czasu zamierza przeprowadzić restrukturyzację. Duża część sprzedaży ma zostać przeniesiona do internetu. Zostanie otwartych więcej sklepów malo- i średniopowierzchniowych. Zmiany wiązać się będą z utratą pracy przez ponad 7 tys. osób.

Sprzeciw wobec nowej kryptowaluty

Jak wiadomo od pewnego czasu Facebook przymierza się do wprowadzenia nowej kryptowaluty Libra. Teraz jednak pojawiły się głos sprzeciwu. Francuski minister finansów Bruno Le Maire opowiada się nie przeciwko samej kryptowalucie, ale warunkom, w jakich ma zostać wprowadzona i zasadom, według których ma ona funkcjonować.

Minister przekonuje, że nie ma obecnie warunków, aby wprowadzić taką walutę na warunkach postulowanych przez Facebooka. Uważa, że nie powinno się pozwalać na wyposażanie się w środki suwerenności monetarnej przedsiębiorcom, służącym prywatnym interesom.

Przeciwko kryptowalucie wypowiadał się już na Twitterze prezydent USA Donald Trump, pisząc, że jeśli Facebook chce zostać bankiem, powinien postarać się o odpowiednią licencję i dostosować do przepisów prawa bankowego.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz podkreślił, że emisja waluty nie powinna należeć do prywatnych firm, gdyż jest to podstawowy element suwerenności państwa. Uważa on, że regulatorzy powinni zagwarantować, iż Libra nie będzie stanowić zagrożenia dla stabilności finansowej i prywatności konsumentów.

zobacz także:  Zmywarka czy mycie ręczne – co się bardziej opłaca?

Według planów Facebooka Libra miałaby wejść do użycia w 2020 roku. Projekt ten Facebook realizuje wspólnie z 28 partnerami, wśród których znajdują się Mastercard, PayPal i Uber.

Dodaj Twój komentarz